Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja i polityka na scenie

Łukasz Gazur
W inscenizacji „Mszy” zobaczymy m.in. Jana Peszka
W inscenizacji „Mszy” zobaczymy m.in. Jana Peszka fot. Michał Ramus
Teatr. Przed nami (4–12 października) kolejna edycja karkwoskiego festiwalu teatralnego Reminiscencje. W tym roku wyraźnie widać, że organizatorzy chcą się poruszać po obrzeżach teatru, na styku sceny i sztuk wizualnych.

Nie bez znaczenia jest w tym przypadku wybór kuratorki programu głównego. To Joanna Warsza, która odpowiadała w tym roku za program biennale sztuki współczesnej Manifesta w Sankt Petersburgu, a w 2012 roku – Berlin Biennale.

Dla mnie ciekawym tematem jest funkcjonowanie na scenie teatralnej i w jej pobliżu artystów z kręgu sztuk wizualnych. I na tym się skupiamy w programie, którego tematem są w tym roku: rewolucja i __polityka – mówi Joanna Warsza.

W Galerii Bunkier Sztuki zaprezentowana zostanie wystawa „Performance Now”. Będzie to wybór najciekawszych działań z pogranicza teatru i sztuk wizualnych. Wśród prezentowanych projektów pojawią się działania tak znanych artystów, jak: Marina Abramović, William Kentridge, Clifford Owens czy Jérôme Bel.

W programie nie zabraknie działań dotykających gorących tematów społecznych i politycznych – jak kryzys rosyjsko- -ukraiński. W swoim projekcie zaprezentuje się grupa Tanz- -Laboratorium z Ukrainy, która swego czasu na Krymie składała wieńce przy pomnikach upamiętniających sowiecką historię tego regionu. W Krakowie spektakl ma dotykać „lokalnego kontekstu” tej sprawy.

Widzowie będą mogli zobaczyć inscenizowane wykłady kolektywu Szto Diełat. Zobaczymy też paradokumentalny film znanego artysty Milo Raua, opowiadający o procesie przeciwko kuratorom wystaw „Uwaga! Religia” i „Zakazana sztuka” oraz grupie Pussy Riot. Zorganizowany będzie także (przez Dagny Jakubowską) cykl kolacji przybliżających polityczny wymiar kuchni i spacerów – ich bohaterami będą pracujący w Polsce Ukraińcy. Spore emocje wywoła z pewnością „Msza” Artura Żmijewskiego. To odgrywany w czasie rzeczywistym katolicki rytuał. W rolę księdza wcieli się Jan Peszek.

Są takie obszary sztuki, które dopraszają się dyskrecji i nieprzegadania. To jeden z nich. Mam nadzieję, że w __każdym wywoła refleksję – mówi Igor Stokfiszewski, współtwórca inscenizacji „Mszy”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski