Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w budownictwie. Domy i drogi z plastiku.

MARCIN WARSZAWSKI
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Krakowscy naukowcy wynaleźli innowacyjną metodę, przy zastosowaniu której z plastikowych śmieci można budować drogi, boiska a nawet domy.

Fot. Archiwum

WYNALAZKI. Naukowcy z Politechniki Krakowskiej opracowali nowatorską technologię utylizacji butelek PET. Z plastikowych opakowań można produkować płyty o wytrzymałości betonu. To przełom.

Technologię opracował zespół Katedry Chemii i Technologii Polimerów Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Polega ona na rozdrobnieniu butelek typu PET, tak by uzyskały formę płatków, które miesza się ze specjalistycznym lepiszczem i sprasowuje. Płyty, które powstają w tym procesie, mogą mieć różną gęstość i kształt, w zależności od ich przeznaczenia.

- Ten nowy sposób podejścia do recyklingu butelek PET jest tym cenniejszy i łatwiejszy w zastosowaniu, że nie wymaga dokładnej segregacji butelek, ich mycia i suszenia, usuwania etykiet oraz kleju. Uzyskany materiał jest odporny na korozję atmosferyczną, biologiczną i chemiczną - wyjaśnia Małgorzata Syrda-Śliwa, rzecznik prasowy Politechniki Krakowskiej.

Uzyskany z przetworzenia odpadów typu PET materiał izolacyjny (płyta Izopet-R) w zależności od gęstości może mieć właściwości porównywalne ze styropianem, a nawet betonem. Nadaje się więc nie tylko do ociepleń fundamentów, ścian budynków czy pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, może służyć do stabilizacji gruntów na skarpach, drogach, a także do utwardzania parkingów.

- Metoda utylizacji i recyklingu butelek typu PET, opracowana w naszej katedrze, to innowacyjna i proekologiczna technologia. Stanowi znakomite rozwiązanie poważnego problemu społecznego i już znalazła praktyczne zastosowanie. Rozwiązanie można wykorzystać na masową skalę - zapewnia prof. Krzysztof Pielichowski, kierownik Katedry Chemii i Technologii Polimerów Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK.

Warto podkreślić, że wynalazek krakowskich naukowców otrzymał aprobatę techniczną Instytutu Techniki Budowlanej oraz atest higieniczny Państwowego Zakładu Higieny.

Patent został już wdrożony przez krakowską firmę Promos i wyróżniony m.in. w ostatnim konkursie "Innowator Małopolski 2012". Co ważne, innowacyjną technologię wykorzystano między innymi do prac przy ochronie reliktów Ogrodów Królowej Bony na Wawelu prowadzonych przez Zarząd Rewaloryzacji Zespołów Zabytkowych Krakowa.

- Mimo rewolucyjnej technologii mamy problem, by przekonać ludzi do tego rozwiązania, gdyż jest nieco droższe od tradycyjnych metod. Niestety w naszym kraju nadal ekonomia nadal jest ważniejsza od ekologii - mówi Krzysztof Malec, wiceprezes firmy Promos. Dodaje, że być może rozwiązaniem byłby program dotacji państwowych dla osób wykorzystujących rozwiązania proekologiczne.

W Polsce rocznie produkuje się około 4,5 mld butelek typu PET. Niestety jedynie około 27 procent ponownie się przetwarza. Reszta zalega na wysypiskach.

Tymczasem płytę krakowskiego pomysłu o powierzchni metra kwadratowego, którą można powtórnie wykorzystać w budownictwie, da się wyprodukować z zaledwie 300 plastikowych butelek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski