Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w Bunkrze

Łukasz Gazur
Kontrowersje. Pracownicy krakowskiej miejskiej galerii Bunkier Sztuki wystosowali list otwarty w sprawie konkursu na nowego dyrektora. Domagają się „jasnych kryteriów konkursu”.

Wśród postulatów pracownicy galerii wymieniają m.in. przeprowadzenie procedury konkursowej i powołanie nowego dyrektora galerii Bunkier Sztuki przed zakończeniem kadencji obecnego dyrektora, powołanie na członka komisji przedstawicieli Obywatelskiego Forum Sztuki Współczesnej oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA.

Te postulaty mają wprowadzić do konkursu „szerszą, ponadlokalną, ogólnopolską perspektywę”. Poza tym pracownicy Bunkra proponują sformułowanie kryteriów formalnych, jakie powinni spełnić kandydaci – w taki sposób, by umożliwić uczestnictwo w konkursie m.in. osobom, które „nie pełniąc formalnie funkcji kierowniczych, mają długoletnie doświadczenie w realizacji istotnych projektów artystycznych”. W poprzednim konkursie brak w CV takiego stanowiska uniemożliwił doświadczonym kuratorom ubieganie się o funkcję dyrektora.

– List powstał w trosce o zachowanie ciągłości organizacyjnego i merytorycznego zarządzania instytucją – mówi kurator Krzysztof Siatka. – W prace komisji konkursowej powinni być zaangażowani specjaliści z zakresu sztuki współczesnej i przedstawiciele stowarzyszeń – w obu wypadkach o ponadregionalnym charakterze – dodaje.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że z ubiegania się o reelekcję zrezygnował dotychczasowy dyrektor, Piotr Cypryański. – Mój podpis jest wyrazem troski o galerię, jakkolwiek banalnie by to brzmiało. Na razie nie chcę komentować powodów mojej rezygnacji z ubiegania się o stanowisko. Na podsumowania przyjdzie czas – mówi Cypryański.

Istotną kwestią jest, zdaniem pracowników galerii, także przeprowadzenie otwartej debaty na temat Galerii Bunkier Sztuki. Wobec tego już dziś zapraszamy adresatów i czytelników niniejszego listu otwartego na spotkania, które odbędą się w galerii. Pierwsze z nich planowane jest na 11 lipca. – To dobry moment. Zbliża się jubileusz instytucji. W tym kontekście warto pytać o rolę i cele miejskiej galerii sztuki – mówi Piotr Cypry­ański, którego kadencja upływa 31 grudnia 2014 roku.

Za wzorcowy przykład podaje konkurs na dyrektora CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. – Przy wszystkich oczywistych różnicach sytuacja jest podobna. Tam centrum funkcjonuje obok Muzeum Sztuki Nowoczesnej, jak Bunkier w Krakowie. I zaproszenie do komisji konkursowej szerokiego grona organizacji zajmujących się sztuką, dało świetny efekt (dyrektorem została Małgorzata Ludwisiak z Muzeum Sztuki w Łodzi – przyp. red.) – mówi Piotr Cypryański.

U podstaw listu – co nieoficjalnie przyznaje jeden z pracowników – leży troska o rolę, jaką miasto planuje dla Bunkra. Obawiają się, że władze Krakowa – mając już MOCAK – zrobią z galerii pawilon wystawowy, w którym pojawiać się będą „promocyjne wydarzenia miejskie, a nie sztuka współczesna”.

– Dziwi mnie taka forma listu. Powinien być skierowany bezpośrednio do prezydenta Jacka Majchrowskiego – mówi wiceprezydent Magdalena Sroka. – Dla władz oczywiste jest zaproszenie przedstawicieli pracowników i środowisk twórczych. To żadna nowość. To najlepsza gwarancja jakości dyrektora instytucji kultury – dodaje.

Czy jednak zostaną zaproszeni członkowie wymienionych stowarzyszeń – nie odpowiedziała.

Napisz do autora:
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski