MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w polskiej ortografii. Ma być łatwiej. Zmiany zasad od 1 stycznia 2026 roku. Wiemy jakie!

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
To ważna wiadomość dla każdego posługującego się językiem polskim - a szczególnie m.in. dla redaktorów, korektorów, nauczycieli i uczniów czy np. uczestników Dyktanda Krakowskiego. Jakie zmiany wprowadzono? Sprawdź na następnych slajdach
To ważna wiadomość dla każdego posługującego się językiem polskim - a szczególnie m.in. dla redaktorów, korektorów, nauczycieli i uczniów czy np. uczestników Dyktanda Krakowskiego. Jakie zmiany wprowadzono? Sprawdź na następnych slajdach Andrzej Banaś
Rada Języka Polskiego uchwaliła całkiem pokaźną listę zmian zasad ortografii. Specjaliści stwierdzili, że wszyscy skorzystamy na ich wprowadzeniu. Będzie prościej, bez pewnych dotychczasowych wyjątków. Nie będziemy już zachodzić w głowę i przypominać sobie, że nazwę osoby z naszego regionu zapisuje się wielką literą - "Małopolanin", a tymczasem krakowianina czy nowohucianina - małą. Rada zaznacza, że większość z wprowadzonych zmian była postulowana już wiele lat temu.

W swoim najnowszym komunikacie (z 10 maja) Rada Języka Polskiego przy Prezydium PAN ogłosiła, że uchwaliła zmiany zasad ortografii na posiedzeniach w dniach: 7 listopada 2022 r., 3 lutego 2023 r. oraz 22 stycznia 2024 roku. Natomiast aby dać wszystkim osobom oraz instytucjom - zwłaszcza wydawcom, autorom słowników i programów szkolnych - czas na przygotowanie się do nowej sytuacji, Rada postanowiła, że uchwalone zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku.

"Rada uznała, że wprowadzenie tych zmian, dotyczących wyłącznie tzw. konwencjonalnych zasad pisowni, przyniesie korzyść w postaci uproszczenia i ujednolicenia zapisu poszczególnych grup wyrazów i połączeń, eliminacji wyjątków, a także likwidacji przepisów, których zastosowanie jest z różnych powodów problematyczne, np. wymaga od piszącego zbyt drobiazgowej analizy znaczeniowej tekstu. To zaś przyczyni się do zmniejszenia liczby błędów językowych oraz - być może - umożliwi piszącym skupienie się na innych niż ortograficzne aspektach poprawności tekstu. Rada zaznacza, że większość z wprowadzonych zmian była postulowana już wiele lat temu, jednak z najrozmaitszych powodów nie udało się wcześniej nadać im mocy obowiązującej" - czytamy w komunikacie Rady Języka Polskiego.

Ogłoszony został też teraz dokument pt. "Zasady pisowni i interpunkcji polskiej", zbierający wszystkie przepisy, zarówno te obowiązujące od dawna, jak i uchwalone ostatnio.

"Z dniem 1 stycznia 2026 r. dokument ten stanie się jedynym ważnym źródłem zasad ortograficznych i interpunkcyjnych. Tym samym utracą moc uchwały ortograficzne Rady z lat 1997–2008 oraz wszelkie inne dokumenty i uchwały wcześniej podejmowane, dotyczące pisowni i interpunkcji, niezgodne z wspomnianym dokumentem" - ogłosiła Rada.

Zmiany zasad pisowni polskiej, obowiązujące od 1 stycznia 2026 r., prezentujemy na kolejnych slajdach w naszej GALERII.

Trwa okres lęgowy bocianów

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rewolucja w polskiej ortografii. Ma być łatwiej. Zmiany zasad od 1 stycznia 2026 roku. Wiemy jakie! - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski