Rita Malinkiewicz zdeklasowała rywalki

Jacek Żukowski
Kolarstwo. Bardzo dobrze w Tuchowie w zawodach Pucharu Polski w kolarstwie górskim zaprezentowały się zawodniczki Sokoła Goodmana Zator.

W elicie kobiet zajęły całe podium. Wygrała Rita Malinkie-wicz z czasem 1:46.51 godz. i wyprzedziła Gabrielę Wojtyłę - 5.42 min straty oraz Dagmarę Drabik 6.24.

Wśród juniorek wygrała natomiast Magdalena Zielińska z Sokoła Kęty - 1:12.17 godz., wyprzedzając Esterę Siarkę (Raba Wyżnia Podsarnie) 8.22 straty i Maję Brelak (Sport Bralin) 9.49.

Wśród juniorek młodszych małopolanki były poza podium - Julita Fira (Sokół Kęty) była 4., Maja Latawiec (Luboń Skomielna Biała) - 5. W młodziczkach Ewa Miłek (Bienias Team) uplasowała się na 5. pozycji. W elicie mężczyzn Jakub Zamroźniak z Bieniasz Team był 4. W juniorach najlepszy był Jarosław Żur z Lubonia, który pokonał trasę w 1:14.35 godz. 5. był jego klubowy kolega Mariusz Dziadkowiec.

W klasyfikacji juniorów młodszych 2. był Łukasz Helizanowicz z Bieniasz Team, który uległ Wojciechowi Karpierzowi (Dream Bike Bielawa) o jedną sekundę! Trzeci był Maciej Biedrończyk (Luboń) 26 s straty. Najlepszym młodzikiem okazał się Łukasz Śliwiński (Sokół Zator), a w tej kategorii Krystian Siarka z Raby Wyżnej Podsarnie był 5.

W klasyfikacji drużynowej wygrał Sokół Zator - 86,90 pkt przed Bieniasz Team 73,60 i Luboniem Skomielna Biała 73,10. - Trasa była bardzo ciężka - komentuje trener Sokoła Zator, a zarazem szkoleniowiec kadry narodowej orlików Sebastian Żabiński. - Na otwartej przestrzeni zawodnikom doskwierał upał, a w terenie leśnym było niezwykle grząsko. Poza tym organizatorzy zaproponowali bardzo długi przejazd. Na przykład wyścig w elicie kobiet może trwać maksimum 1.45 godz, a najlepsza zawodniczka przekroczyła ten limit. Poza tym różnica wzniesień na sześciu rundach wyniosła tysiąc metrów. Rita Malinkiewicz jest w formie, odjechała swoim rywalkom. Nawet liderka Pucharu Polski Aleksandra Podgórska z Wałbrzycha sfrustrowana zeszła z trasy.

Malinkiewicz została ostatnio akademicką wicemistrzynią Polski, przegrywając właśnie z Podgórską. - Cieszy mnie to, że trzy dziewczyny z mojego klubu stanęły na wysokości zadania. Poza tym jest zdolny Łukasz Śliwiński, młodzik, który jest naszą przyszłością - mówi trener.

Teraz najważniejszą imprezą dla kolarzy górskich będą mistrzostwa świata, które na przełomie czerwca i lipca odbędą się w Novym Meście na Morawach. Malinkiewicz może być pewna wyjazdu, bo zdobyła kwalifikację podczas mistrzostw Europy, podobnie jak Podgórska. Wojtyła musi jeszcze powalczyć o ten wyjazd.