MKTG SR - pasek na kartach artykułów

RLS - zespół niespokojnych nóg: leczenie, przyczyny, objawy

Marek Bartosik
RLS - zespół niespokojnych nóg: leczenie, przyczyny, objawy
RLS - zespół niespokojnych nóg: leczenie, przyczyny, objawy pixabay.com
Zespół niespokojnych nóg (RLS) odbiera sen, zakłóca wypoczynek, a w efekcie potrafi na wiele sposobów uprzykrzyć życie. Tym bardziej, że rzadko jest przez lekarzy rozpoznawany, choć według naukowców występuje u co dziesiątego człowieka, a niektórzy eksperci wskazują, że RLS jest nawet częstszy.

RLS - zespół niespokojnych nóg: leczenie, przyczyny, objawy

Objawy zespołu niespokojnych nóg, schorzenia neurologicznego o słabo poznanych przyczynach, pojawiają się przede wszystkim wieczorem i w nocy w czasie spoczynku, czyli np. podczas snu, albo dłuższego siedzenia. RLS utrudnia długotrwałe podróżowanie samochodem i samolotem. Osoby ciepiące na RLS zaczynają wtedy odczuwać w obu lub jednej z nóg:

  • mrowienie
  • drętwienie
  • uczucie ciężkości
  • kłucia mięśniowe
  • uczucie wysokiej temperatury krwi w żyłach.

By zmniejszyć te objawy występujące w różnym nasileniu chorzy poruszają nogami. To z kolei wybija ich ze snu, zmusza do wstania z fotela, przerywając spoczynek. Paradoksalnie zażywanie środków nasennych wzmaga dolegliwości typowe dla RLS.

Zespół niespokojnych nóg - przyczyny

Przyczyny zespołu niespokojnych nóg są słabo rozpoznane. Lekarze twierdzą, że to najczęściej dolegliwość dziedziczna. Dlatego choroba najczęściej rozpoznawana jest w drodze wywiadu lekarskiego. RLS o podłożu dziedzicznym ujawnia się zwykle między 30 a 40 rokiem życia, chociaż narastającym problemem jest zespół niespokojnych nóg u dzieci - rozpoznawany jeszcze rzadziej niż u dorosłych. Praktycznie w każdym wieku może pojawić się zespół wywołany innym przyczynami, głównie jako efekt uboczny takich problemów zdrowotnych jak przede wszystkim:

  • cukrzyca
  • zaburzenia przyswajania żelaza
  • niewydolność nerek
  • niedobór dopaminy, czyli neuroprzekaźnika odpowiadającego m.in. za regulację napięcia mięśniowego.
  • przyjmowanie niektórych leków, zwłaszcza antydepresyjnych i nasennych.

Do przyczyn zespołu niespokojnych nóg można zaliczyć także... ciążę. RLS pojawia stosunkowo często także u kobiet ciężarnych, a poród nie zawsze przynosi ustąpienie dolegliwości. Lekarze utrzymują jednak, że RLS nie zagraża w żaden sposób dziecku. Jednak ze względu na jego dobro nie można łagodzić objawów tego zespołu środkami farmakologicznymi.

RLS - zespół niespokojnych nóg: leczenie, przyczyny, objawy
RLS - zespół niespokojnych nóg: leczenie, przyczyny, objawy pixabay.com

Zespół niespokojnych nóg – domowe sposoby leczenia

Leczenie zespołu niespokojnych nóg polega przede wszystkim na sprawdzeniu, czy w organizmie nie brakuje żelaza, magnezu, witaminy B12 i mikroelementów. Ewentualne braki można uzupełniać zmieniając dietę, albo stosując jej suplementy. Aby ograniczyć wypłukiwanie ww. składników pożywienia warto także ograniczyć:

  • liczbę wypijanych w ciągu dnia kaw,
  • spożycie alkoholu,
  • liczbę wypalanych papierosów.

.

Powyższe metody leczenia zespołu niespokojnych nóg okazują się skuteczne przy stosunkowo łagodnych postaciach tej dolegliwości. W stanach poważniejszych stosowane domowe sposoby nie wystarczą. Konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Może ono polegać na podawaniu niektórych środków stosowanych przede wszystkim w leczeniu choroby Parkinsona i padaczki. Ze względu jednak na wywoływane przez takie leki liczne skutki uboczne można z nich korzystać jedynie pod ścisłą kontrolą lekarską.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski