Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robert Piaskowski zostaje pełnomocnikiem prezydenta Krakowa ds. kultury [ZDJĘCIA]

Łukasz Gazur
Robert Piaskowski związany był do niedawna jako zastępca dyrektora KBF
Robert Piaskowski związany był do niedawna jako zastępca dyrektora KBF Andrzej Banas
Robert Piaskowski, do niedawna wicedyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, w zeszłym tygodniu wygrał konkurs na stanowisko pełnomocnika prezydenta ds. kultury. Oficjalnie ma rozpocząć urzędowanie 1 czerwca.

Robert Piaskowski od 2004 r. związany z biurem Kraków 2000, które przekształciło się w Krakowskie Biuro Festiwalowe. Pełnił w nim funkcję zastępcy dyrektora ds. programowych.

Czym będzie się zajmował nowy pełnomocnik prezydenta ds. kultury?

Zajmował się projektami międzynarodowymi KBF i miasta. W kręgu jego zawodowych zainteresowań pozostawały festiwale współorganizowane festiwale, m.in. Misteria Paschalia, Opera Rara, Festiwal Muzyki Filmowej, Sacrum Profanum, Wianki - Święto Muzyki, Sylwester w Krakowie, cykl ICE Classic. Jest też dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

W obszarze filmowym opiekował się zespołem Krakow Film Commission i koordynował program Filmowy Kraków; w dziedzinie literatury prowadził proces ubiegania się Krakowa o tytuł Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie Literatury, a obecnie realizuje program Kraków Miasto Literatury, m.in. program edukacji literackiej, program wsparcia dla wydawców i księgarni, festiwale: Miłosza oraz Conrada program ICORN, w ramach którego Kraków udziela schronienia prześladowanym pisarzom. Był jednym z pomysłodawców połączenia bibliotek miejskich w jedną sieć Biblioteka Kraków, obecnie współtworzy koncepcję funkcjonalną i programową Centrum Literatury i Języka pn. Planeta Lem.

Wybór Roberta Piaskowskiego odbył się w drodze konkursu - spośród 5 osób w drugim etapie znalazły się 3. Uczestnicy mieli do rozwiązania teksty z zakresu m.in. prawa obowiązującego w obszarze działalności kulturalnej.

- Pan prezydent zna dobrze kompetencje Roberta Piaskowskiego, bo przecież wielokrotnie dotychczas z nim współpracował - mówi rzeczniczka prezydenta Krakowa, Monika Chylaszek.

Warto zaznaczyć, że już wcześniej Piaskowski został społecznym doradcą prezydenta Krakowa ds. współpracy z organizacjami międzynarodowymi w zakresie dziedzictwa kulturowego Krakowa.

Kompetencje nowego pełnomocnika będą dość szerokie.

Do jego zadań na nowym stanowisku - jak wynika z rozporządzenia prezydenta Krakowa - będzie należało m.in. inicjowanie przedsięwzięć mających na celu optymalne wykorzystanie i uwalnianie nowych potencjałów dla sektora miejskiej kultury i kreatywności, dokonywanie analizy i oceny sytuacji Miasta oraz współuczestniczenie w opracowywaniu branżowych planów strategicznych w obszarze miejskiej kultury i kreatywności, proponowanie rozwiązań i wykorzystywanie doświadczeń krajowych oraz zagranicznych w wypracowywaniu miejskich polityk dla sektora kultury, pozyskiwanie dla istotnych wydarzeń konferencyjnych i kongresów krajowych oraz międzynarodowych z obszaru kultury i dziedzictwa oraz koordynacja zadań z tym związanych, kreowanie założeń nowoczesnych programów rozwojowych dla poszczególnych sektorów miejskiej kultury.

Radna Małgorzata Jantos, szefowa Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nie ma wątpliwości, że wybrano osobę, która ma rozległą wiedzę na temat krakowskiej kultury. - Nie można mieć żadnych wątpliwości odnośnie jego profesjonalizmu i kompetencji. Nie można mieć zarzutów do jego wiedzy na temat kultury - mówi radna. - Natomiast otwarte pozostaje pytanie, czy będzie potrafił opuścić swój matecznik, którym jest Krakowskie Biuro Festiwalowe? Bo pełnomocnik musi być bezstronny, a w tym wypadku może to budzić w niektórych osobach wątpliwości - dodaje Małgorzata Jantos.

Te wątpliwości mogą się pojawiać zwłaszcza, że Piaskowski pozostaje doradcą dyrektora KBF ds. programowych.

Plany działań nowego pełnomocnika prezydenta ds. kultury

Sam Robert Piaskowski podkreśla, że od 1 kwietnia zrezygnował z funkcji zastępcy dyrektora ds. programowych w KBF.

- W instytucji tej pełnię funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, a także koordynuję program Miasta Literatury UNESCO. Nie zarządzam już zatem Departamentem Pogramowym, moja rola jest doradcza, merytoryczna. Nie będę także dysponował budżetem KBF. Moja rola będzie ograniczała się do wyznaczania kierunków, w których Biuro powinno podążać zgodnie polityką kulturalną miasta oraz obserwowanymi na rynku kultury trendami. Nazywam tę rolę harmonizującą - mówi.

Jego zdaniem zakresy obowiązków Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa oraz Doradcy do spraw programowych Dyrektora KBF nie będą się pokrywały. Podstawowym zadaniem każdego pełnomocnika jest współpraca z wieloma podmiotami, instytucjami, organizacjami pozarządowymi, opieka nad realizacją programu rozwoju kultury do 2030 r.

Chcę się podjąć ogromnej odpowiedzialności, jaką daje funkcja Pełnomocnika ds. Kultury, ponieważ jestem przekonany, że jest to naturalny etap w rozwoju moich kompetencji menedżerskich w odniesieniu do pola kultury. Mam też świadomość, że jako miasto wchodzimy w ważny moment wyzwań, jakie przynosi szansa dołączenia Krakowa do roli miast liderów w obszarze nowoczesnego zarządzania całym ekosystemem kultury, co w wieku globalnej konkurencji ośrodków miejskich może się okazać istotną przewagą

- mówi Robert Piaskowski.

To czas integracji tego, co istnieje, lepszego łączenia tego, co fragmentaryczne, to obowiązek planowania dla pełnego wydobywania potencjałów. To czas organicznego działania i inwestowania w rozwój. To imperatyw do konsolidacji i twórczej koopetycji, czas pielęgnowania ważnych już wypracowanych marek kultury, i praca nad uwalnianiami tego, co nie może się w pełni uwolnić. To także obowiązek wytyczania celów, ponieważ tylko ich jasne wskazanie wywołuje efekty społeczne. Ostatecznie to także cierpliwa praca nad wielostronnym poszukiwaniem innowacyjnych modeli zarządzania w kulturze - tłumaczy Piaskowski.

Dodaje, że w badaniu potencjału kreatywnego Krakowa światowej klasy ekspert, prof. Charles Landry wskazał, że rozwój Krakowa będzie zależał od otwartości tego miasta, od wzmacniania kapitału społecznego i kulturowego, poprzez wzmacnianie etosu współpracy zamiast konkurencji, poprzez tworzenie wyspecjalizowanych konsorcjów i celowych działań sieciowych. Jestem człowiekiem, który cały swój rozwój zawdzięcza głębokiemu przekonaniu, że ten paradygmat jest właściwym kierunkiem dla miasta tak kompletnego jak Kraków, dlatego też jednym programów, z którego jestem najbardziej dumny, bo konstruowałem go od momentu aplikacji konkursowej – jest program Miasta Literatury UNESCO.

Mam pomysły jak połączyć niepowiązane sektory kultury. Jak tworzyć działania systemowe, podpowiadać kierunki strategiczne dla całego ekosystemu kultury. Chciałbym bardzo się skupić na rozwoju sektora kreatywnego i zbudować podobne jak dla Literatury programy dla Muzyki, Filmu, Designu, Gastronomii, rzemiosła artystycznego, sztuki nowych mediów. Miałem możliwość zdobywania cennych doświadczeń w sferze dyplomacji i kultury, w sektorach: muzyki, literatury, nowych mediów, filmu i produkcji audiowizualnej, przemysłów kreatywnych. Chciałbym ten kapitał w pełni wykorzystać, wspierając Pana Prezydenta w realizacji ważnego – jednego z najlepszych w Polsce – programów strategicznych dla kultury przyjętych w 2017 r. Funkcję obejmę w ważnym momencie, początku bogatego kalendarium wydarzeń Dni Krakowa, kongresu Miast Organizacji Miast Historycznego Dziedzictwa OWHC, z pewnością po oficjalnym objęciu funkcji spotkam się z przedstawicielami instytucji kultury i środowiskami twórców, aby zaprezentować szczegóły mojego programu, który chciałbym wspólnie z nimi realizować

- tłumaczy Piaskowski.

Swoje stanowisko obejmie 1 czerwca.

WIDEO: Dzieci mówią jak jest. Co dzieci wiedzą o polityce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski