Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica Krzyża będzie powiązana z tragedią w Smoleńsku

Redakcja
PAMIĘĆ. - Po 10 kwietnia do historii Polski został dodany jeszcze jeden krzyż - mówi Jadwiga Emilewicz, kierownik Muzeum PRL-u.

Fot. ze zbiorów Muzeum PRL (krakowskiego oddziału Muzeum Historii Polski)

Kwiecień 2010 w Nowej Hucie (i nie tylko) miał być kojarzony z wydarzeniami 1960 r., kiedy nowohucianie dzielnie stanęli w obronie krzyża na os. Teatralnym. Przygotowane wcześniej obchody po sobotniej katastrofie nad Smoleńskiem zyskały jeszcze jeden wymiar.

W zamierzeniu ogólnopolska akcja Muzeum PRL-u (krakowskiego oddziału Muzeum Historii Polski) miała połączyć trzy miejsca: Nową Hutę, Gdańsk - gdzie stoi pomnik poległych stoczniowców w formie krzyży i Warszawę - plac Zwycięstwa, na którym Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. powiedział słowa "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi". Teraz do tych trzech symbolicznych krzyży doszedł jeszcze czwarty krzyż katyńsko- smoleński.

- Mówiąc dziś o wydarzeniach z 27 kwietnia 1960 roku, jestem pod wrażeniem tragedii z 10 kwietnia 2010. Dlatego bardzo ciężko jest mi przywoływać wspomnienia - mówiła Janina Drąg, która stanęła w obronie krzyża nowohuckiego 50 lat temu.

W ramach kampanii przygotowanej przez Muzeum PRL-u już od wczoraj w krakowskich autobusach można zobaczyć krótki film przypominający nowohuckie wydarzenia sprzed 50 lat. Ponadto 21 kwietnia w sali obrad Urzędu Miasta Krakowa odbędzie się debata oksfordzka z udziałem licealistów. Uczniowie zmierzą się z tezą "czy krzyże powinny zostać usunięte z miejsc publicznych w Polsce". Muzeum PRL-u wraz z Kołem Naukowym Historyków UJ przygotuje inscenizację wydarzeń z 27 kwietnia, która zostanie odegrana przy ul. Obrońców Krzyża.

Punktem kulminacyjnym obchodów będzie spektakl "Miasto bez Boga walczy o krzyż", który odbędzie się 24 kwietnia w hali ocynowni ArcelorMittal w Nowej Hucie. Koncert będzie hołdem dla wszystkich kobiet, które stanęły w obronie krzyża. Będzie także dedykowany ofiarom tragedii w Smoleńsku.

Bezpłatne zaproszenia na koncert można odebrać w Punktach Informacji Miejskiej, Empiku w Rynku Gł. oraz w Muzeum PRL-u.

Szczególny przekaz będą miały także obchody, na które 27 kwietnia zaprasza prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i przewodniczący Rady Miasta Józef Pilch. Rozpoczną się one o godz. 17 mszą św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa na os. Teatralnym i będą kontynuowane pod krzyżem.

- Cały czas dogrywamy szczegóły. Chcemy zostawić symboliczne puste krzesło dla śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który miał być naszym honorowym gościem - mówi przewodniczący RMK Józef Pilch.

Także w ramach 50. rocznicy obrony Krzyża, 26 kwietnia w kinie Sfinks o godz. 17 i 18 odbędą się projekcje trzech filmów: "Róg Marksa i Obrońców Krzyża" w reżyserii Jerzego Ridana, krótkiego teledysku nawiązującego do historii nagranego przez młodych nowohucian oraz filmu "Do końca" w reżyserii Krzysztofa Kwinty.

- Film "Do końca" dedykowany jest Lechowi Kaczyńskiemu. Prezydent otrzymał go razem z moim filmem dokumentalnym kilka dni przed odlotem do Smoleńska. Niestety nie usłyszeliśmy jego recenzji - mówi Jerzy Ridan.

(PP)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski