Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica łączy Polaków. Ale na barykadach...

Piotr Subik
Do 2013 roku tradycją nocy z 12 na 13 grudnia były protesty przed domem gen. Wojciecha Jaruzelskiego
Do 2013 roku tradycją nocy z 12 na 13 grudnia były protesty przed domem gen. Wojciecha Jaruzelskiego fot. Wojciech Barczyński
Pamięć. Obchody rocznicy 13 grudnia 1981 r. przyjmą różne formy. Niestety, nie zawsze poważne.

To będzie pierwsza rocznica wprowadzenia stanu wojennego bez jego najważniejszych autorów. Kiedy w maju 2014 r. zmarł były przewodniczący Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, główny scenarzysta ograniczenia praw obywatelskich na początku ostatniej dekady PRL-u gen. Wojciech Jaruzelski, protesty organizowane przed jego domem nocą z 12 na 13 grudnia przeniosły się pod dom gen. Czesława Kiszczaka.

Bliski współpracownik Jaruzelskiego, szef komunistycznego MSW, zmarł jednak w listopadzie tego roku, podobnie jak jego mocodawca nieosądzony za zbrodnie stanu wojennego. Instytut Pamięci Narodowej oskarżał obu o działanie w zbrojnym związku przestępczym, który bezprawnie przygotował i wprowadził stan wojenny.

Tego roku protest także się odbędzie, jednak przed domem... prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. I oczywiście nie organizowany przez środowiska prawicowe, ale przez ludzi związanych z... Polskim Kościołem Latającego Potwora Spaghetti. Tym samym, który od lat stara się - bezskutecznie - o zarejestrowanie jako związek wyznaniowy przez MSWiA.

Ma to być społeczny protest przeciwko „przestępczym” działaniom rządu, „demolowaniu porządku prawego” oraz w „obronie Trybunału Konstytucyjnego”.

Na pewno bardziej będzie licował z rocznicą organizowany tego samego dnia przez PiS, już po raz drugi z rzędu, Marsz Wolności i Solidarności.

- Chcemy w tym szczególnym dniu upamiętnić ofiary stanu wojennego, ludzi Solidarności i wszystkich wielkich Polaków, którzy walczyli o naszą wolność - tłumaczył poseł partii rządzącej Joachim Brudziński.

Marsz wyruszy w niedzielę godzinę po południu z placu Trzech Krzyży, przejdzie Alejami Ujazdowskimi pod pomnik Józefa Piłsudskiego, ale jego uczestnicy zatrzymają się także przy pomniku Romana Dmowskiego. Wezmą w nim udział członkowie klubów „Gazety Polskiej”, między innymi z Krakowa.

W stolicy Małopolski obchody Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego organizuje Solidarność. W sobotę o godz. 16.30 w katedrze wawelskiej odprawiona zostanie msza św. w intencji ojczyzny i osób zabitych przez komunistów w latach 1981-1983. Po mszy nastąpi przemarsz pod Krzyż Katyński, gdzie złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze.

Tymczasem Instytut Pamięci Narodowej tradycyjnie proponuje, by wieczorem 13 grudnia zapalić w naszych oknach świece. Akcja „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonali mieszkańcy wolnego świata, wśród nich papież Jan Paweł II i prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan.

W tym roku symboliczne światełko zabłyśnie w oknach m.in. prezydenta Andrzeja Dudy (objął akcję honorowym patronatem), nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore, abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, a także prymasa Wojciecha Polaka.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski