Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica pacyfikacji kopalni Wujek. 35 lat temu ZOMO zabiło 9 górników

sow
W pacyfikacji kopalni wzięła udział kompania czołgów
W pacyfikacji kopalni wzięła udział kompania czołgów Archiwum/mat. Sejm RP
1981. W Katowicach oddziały ZOMO i wojska dokonały pacyfikacji KWK „Wujek”, w wyniku której zginęło 9 górników, a 21 zostało rannych.

14 grudnia na porannej masówce załogi zapadła decyzja, aby niepodejmować pracy, dopóki nie zostanie zwolniony ich kolega Jan Ludwiczak, aresztowany w nocy jako „ekstremista”. Rozmowy z komisarzem wojskowym nie przyniosły rezultatu. 15 grudnia górnicy dowiedzieli się o brutalnym pacyfikowaniu przez ZOMO strajkujących kopalni Staszic i Manifest Lipcowy. Górnicy byli pewni, że tak samo będzie w Wujku. Zaczęli przygotowywać się do walki, gromadząc metalowe pręty, śruby i ciężkie przedmioty. Wprowadzono również stałe patrole. Wieczorem tego samego dnia władze podjęły decyzję o szturmie na kopalnię.

16 grudnia, ponieważ górnicy odmówili zaprzestania strajku, milicja i wojsko rozpoczęły pacyfikację kopalni. Akcję wsparła kompania czołgów, które zburzyły częściowo mur otaczający kopalnię. Jeden z nich utknął później na barykadzie wzniesionej przez górników. Do akcji włączyli się żołnierze, rzucając kilkadziesiąt petard na teren kopalni. Następnie uderzyły oddziały milicji i ZOMO. Silny opór górników, rzucających śrubami i kątownikami, zmusił milicję do wycofania się. Do niewoli dostało się trzech funkcjonariuszy milicji.

Następnie do akcji wkroczył pluton specjalny ZOMO, uzbrojony w pistolety maszynowe, który po strzałach ostrzegawczych, zaczął strzelać do górników z ostrej amunicji. W ten sposób zginęło 9 górników: Jan Stawisiński, Joachim Gnida, Józef Czekalski, Krzysztof Giza, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Zbigniew Wilk, Zenon Zając i Andrzej Pełka (pochodzący z Niedośpielina koło Radomska), a 21 zostało rannych.

Rannych zostało także 41 milicjantów i żołnierzy, w tym 11 ciężko.

Wyroki w sprawie masakry zapadły w 2007 roku i zostały później utrzymane. Dowódca plutonu ZOMO został skazany na 11 lat więzienia. Dwóch członków plutonu specjalnego ZOMO skazano na trzy lata więzienia, a 12 na karę 2,5 roku po-zbawienia wolności. Kary zostały złagodzone o połowę na mocy amnestii z 1989 r.

Generał Czesław Kiszczak w oddzielnym procesie został uniewinniony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rocznica pacyfikacji kopalni Wujek. 35 lat temu ZOMO zabiło 9 górników - Dziennik Łódzki

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski