MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica urodzin gen. Augusta E. Fieldorfa w Muzeum AK. Dzieci i młodzież poznawały bohatera

Paweł Stachnik
Laureaci konkursu o generale Nilu w Muzeum AK
Laureaci konkursu o generale Nilu w Muzeum AK Paweł Stachnik
W środę 20 marca w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie obchodzono 129. rocznicę urodzin patrona placówki, gen. Emila Augusta Fieldorfa „Nila”. Muzeum odwiedziły licznie dzieci i młodzież, w sumie ponad 200 osób.

Z okazji rocznicy urodzin generała „Nila” (przyszedł na świat 20 marca 1895 r. w Krakowie) Muzeum AK zaprosiło do swojej siedziby dzieci i młodzież, uczniów krakowskich szkół podstawowych i średnich.

W muzealnej auli odbyła się najpierw gala finałowa V konkursu poświęconego gen. Augustowi Emilowi Fieldorfowi, organizowanego przez Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie. W tej edycji wzięło udział 38 dzieci z krakowskich szkół podstawowych numer: 2, 3, 111, 122, 129 i 160 oraz ze Szkoły Podstawowej w Rącznej.

Uczestnicy konkursu mieli przygotować pracę poświęconą gen. Fieldorfowi w jednej z trzech kategorii: plastycznej, fotograficznej lub literackiej. Wśród nadesłanych prac były wzruszające nieraz rysunki przedstawiające generała, fotografie miejsc w Krakowie z nim związanych, wyklejanki, wypracowania.

Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Centrum Młodzieży oraz upominki od Muzeum. Gratulacje przekazali im dyrektor Muzeum dr Jarosław Szarek, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego prof. Jan T. Duda, przewodnicząca Rady Dzielnicy II Grzegórzki w Krakowie Monika Firlej oraz

dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 3 w Krakowie, do której przed laty uczęszczał Emil Fieldorf, Beata Cholewa.

– Generał Fieldorf był bohaterem. Ale był też dzieckiem, tak jak wy. Bawił się na podwórku, chodził do szkoły. Bohater to ktoś, kto ma gorące serce. Chciałabym, żeby dzisiejsza młodzież też miała takie gorące serca – mówiła pani dyrektor. Po gali goście zwiedzili ekspozycję muzeum.

Następnie w murach placówki pojawiła się młodzież z krakowskich szkół średnich: Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1, Zespołu Szkół Mechanicznych nr 4 im. gen. Emila Augusta Fieldorfa „Nila” (z pocztem sztandarowym) oraz Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Specjalnego im. Św. Siostry Faustyny.

Uczniów przywitali dyrektor Jarosław Szarek, prof. Jan T. Duda oraz wiceprzewodniczący Rady Muzeum AK Kazimierz Barczyk. – Serdecznie dziękuję, że dziś przyszliście do Muzeum im. generała Augusta Emila Fieldorfa, który patronuje również waszej szkole. Wasza obecność tutaj świadczy, że mimo iż generał nie ma własnego grobu, to sprawa, której przez całe życie służył zwyciężyła. Mam nadzieję, że wartości drogie generałowi będą drogie również wam – mówił dyrektor Szarek.

Prelekcję historyczną dla obecnych wygłosił wicedyrektor Muzeum AK prof. Olgierd Grott, który przedstawił w niej postać i życie generała „Nila”, że szczególnym uwzględnieniem jego działalności konspiracyjnej podczas wojny.

Młodzież obejrzała film dokumentalny poświęcony „Nilowi” zatytułowany „On wierzył w Polskę…” w reżyserii Aliny Czerniakowskiej. Następnie odbyła się ceremonia złożenia kwiatów pod portretem gen. Fieldorfa, a na zakończenie goście podzieleni na mniejsze grupy zwiedzili muzealną ekspozycję.

W sumie w obchodach rocznicy urodzin patrona Muzeum wzięło udział ponad 200 osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rocznica urodzin gen. Augusta E. Fieldorfa w Muzeum AK. Dzieci i młodzież poznawały bohatera - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski