Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica wprowadzenia stanu wojennego podzieliła mieszkańców Krakowa [ZDJĘCIA, WIDEO]

Klaudia Stabach
Andrzej Banaś i Anna Kaczmarz
Sympatycy Komitetu Obrony Demokracji zebrali się wieczorem około godziny 18.30 pod Wieżą Ratuszową na krakowskim Rynku Głównym, gdzie zorganizowali manifestację pt. „Obalamy dyktaturę”. Ich zdaniem 13 grudnia 1981 roku był dniem, w którym pogrążono w Polakach ducha solidarności, a obecnie podobnie robi rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Uczestnicy najpierw minutą ciszy oddali pamięć ofiarom stanu wojennego, a następnie protestowali przeciwko rządom PiS. Manifestujący przynieśli „pomnik” Jarosława Kaczyńskiego, który chwilę później ostentacyjnie rozburzyli. Ich zdaniem był to znak obalenia władzy partii rządzącej.

Autorzy: Oskar Nowak, Klaudia Stabach

Dlaczego wybrano taką formę? - Nie zgadzamy się na odbieranie naszych praw, bo każdy Polak jest równy - mówił nam jeden z protestujących, pan Krzysztof.

Zebrani przez kilkadziesiąt minut wymachiwali flagami Polski i Unii Europejskiej oraz wykrzykiwali hasła: „Wolność, równość, demokracja”, „Precz z PiS” oraz „Konstytucja”. Według organizatorów na płycie Rynku było około ośmiu tysięcy osób, jednak policja oszacowała zebranych na trzy tysiące.

W tym samym czasie, kilka ulic dalej, odbyło się wydarzenie zorganizowane przez małopolski oddział Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Autorzy: Anna Kaczmarz, Klaudia Stabach

Działacze zebrali się u stóp Zamku Królewskiego na Wawelu, tuż przed Krzyżem Katyńskim. Tam złożyli kwiaty i odśpiewali hymn Polski. Chwilę później odczytano apel ofiar pamięci stanu wojennego oraz wyrażono sprzeciw wobec wykorzystywania daty 13 grudnia 1981 roku do bieżącej walki politycznej.

- To jest żerowanie na tragedii wielu ludzi, którzy w tamtym czasie przeszli prawdziwe piekło - takimi słowami komentowali manifestację Komitetu Obrony Demokracji zebrani przed Krzyżem Katyńskim.

Wydarzenie NSZZ „Solidarność” zgromadziło mniej osób niż manifestacja na Rynku Głównym i przebiegło w o wiele bardziej spokojnej i podniosłej atmosferze.

Pomimo bliskiej odległości tych dwóch wydarzeń nie doszło do konfrontacji uczestników. Zarówno małopolscy działacze „Solidarności” jak sympatycy Komitetu Obrony Demokracji rozeszli się w spokoju po kilkudziesięciu minutach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski