Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzice bez etatu mogą liczyć na „kosiniakowe”

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Władysław Kosiniak-Kamysz, szef Polskiego Stronnictwa Ludowego
Władysław Kosiniak-Kamysz, szef Polskiego Stronnictwa Ludowego fot. Wojciech Wojtkielewicz
Społeczeństwo.Od początku roku do końca września z zasiłku rodzinnego, tzw. kosiniakowego skorzystało w Krakowie ponad 1,3 tys. osób. Władysław Kosiniak-Kamysz, szef Polskiego Stronnictwa Ludowego, pomysłodawca zasiłku, uważa, że to sukces. Nie wiadomo jednak, ile uprawnionych osób korzysta z tego świadczenia.

Z informacji przekazanych przez lidera PSL wynika, że w całym kraju z zasiłku skorzystało ok. 120 tys. osób. „Kosiniakowe” to 1000 zł miesięcznie na dziecko przez cały rok. Zasiłek przysługuje rodzicom zatrudnionym na umowę o dzieło, studentom, rolnikom, a także bezrobotnym.

To świadczenie rodzicielskie jest niezależne od kryterium dochodowego, dlatego też by otrzymać pieniądze, nie trzeba przynosić oświadczeń o zarobkach.

Pieniądze (1000 zł miesięcznie „na rękę”) są wypłacane przez 52 tygodnie od dnia urodzenia w przypadku jednego dziecka, przez 65 tygodni w przypadku bliźniaków, 67 tygodni przy trojaczkach, 69 tygodni przy czworaczkach, a przy piątce dzieci przez 71 tygodni.

Z zasiłku korzysta już pani Magda z Nowej Huty, która w sierpniu urodziła Tadeusza. - Tysiąc złotych każdego miesiąca to widoczny zastrzyk gotówki. Mogę za to kupić pieluchy, ubranka, wózek dla dziecka. Bez takiej pomocy miałabym problem za znalezieniem pieniędzy na wszystkie potrzebne rzeczy - nie kryje pani Magdalena.

Świadczenie jest szczególnie ważne dla studentów, którym nigdy nie przysługiwał urlop rodzicielski. - To także dobra zmiana dla rolników. Do tej pory otrzymywali oni 3,5 tysiąca złotych jednorazowego zasiłku macierzyńskiego. Teraz dostaną w sumie 12 tysięcy złotych na rękę w pierwszym roku życia dziecka - mówi Kosiniak-Kamysz.

Wniosek o zasiłek można złożyć w urzędzie gminy albo przesłać przez internet. Jeżeli wniosek będzie złożony w ciągu trzech miesięcy od dnia urodzenia dziecka, to świadczenie będzie wypłacone z wyrównaniem tych trzech miesięcy od urodzenia. Jeżeli matka dziecka złoży wniosek po upływie trzech miesięcy, to wypłacane będzie świadczenie tylko od dni złożenia tego wniosku.

WIDEO: W. Kosiniak-Kamysz: wszystko jest pomieszane i poplątane. O wątpliwościach proceduralnych przy wprowadzaniu CETA

Źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski