Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzice łatwiej znajdą dobrą szkołę dla dziecka

Agnieszka Maj
O tym się mówi. Krakowscy urzędnicy chcą ułatwić rodzicom dostęp do informacji o szkołach. Dane dotyczące jakości kształcenia, które dotąd często były ukrywane, staną się powszechne.

Krakowski magistrat chce ułatwić rodzicom wybór szkoły dla dziecka. Na stronie internetowej Urzędu Miasta będzie można sprawdzić, jakie dana placówka miała wyniki z egzaminów zewnętrznych oraz jakie ma wskaźniki tzw. edukacyjnej wartości dodanej EWD, które określają postępy uczniów.

Obecnie te informacje podają na swoich stronach internetowych tylko te szkoły, które mają bardzo dobre wyniki, a więc chętnie się nimi chwalą.

Problem również w tym, że rodzice, którzy przygotowują się do rekrutacji, muszą przeglądać każdą ze stron internetowych szkół oddzielnie. Trudno im też porównywać wyniki, bo placówki publikują informacje wedle własnego uznania: o tym, w jakim konkursie uczniowie brali udział, kiedy jest zbiórka makulatury itp. Natomiast często trudno tam znaleźć najważniejsze dane - te, które najbardziej interesują rodziców: wskaźniki EWD albo wyniki egzaminu.

Dlatego właśnie krakowski magistrat chce ułatwić dostęp do tych informacji. Dane o szkołach zostałyby ujednolicone i byłyby publikowane na stronie Biuletynu Informacji Publicznej (BIP).

Szkoły zostaną podzielone na cztery kategorie pod względem wskaźników edukacyjnej wartości dodanej. Najlepsze - te, które mają wysoką wartość wskaźnika EWD - będą zaliczać się do grupy A, a najgorsze, z ujemnym wskaźnikiem - do grupy D.

- Teraz szczegółowe porównywanie wskaźników EWD może być dla rodziców trudne, chcemy więc to uprościć - mówi wiceprezydent Krakowa ds. edukacji Tadeusz Matusz.

Zapewnia jednocześnie, że na stronach internetowych dociekliwi rodzice będą mogli znaleźć także szczegółowe wskaźniki EWD, a nie tylko litery A, B, C i D.

Prócz tego wskaźnik EWD każdej krakowskiej szkoły będzie można porównać z wynikami innych tego typu placówek w dzielnicy oraz zobaczyć, jaki jest jej poziom na tle szkół w Krakowie, Małopolsce, a także w całej Polsce.

Na stronie urzędu znajdą się także przydatne dla rodziców informacje: ilu przypada uczniów na nauczyciela, jak liczne są klasy, czy w szkole prowadzony jest elektroniczny dziennik i jakie są inne udogodnienia dla rodziców.

Przygotowania do stworzenia nowej strony dopiero się zaczynają. W ciągu najbliższych miesięcy w BIP-ie (jego adres to www.bip.krakow.pl) zostaną założone specjalne rubryki, do których szkoły będą wpisywać swoje dane.

- Mam nadzieję, że przed przyszłoroczną rekrutacją do szkół podstawowych i gimnazjów (zacznie się ona w marcu) wszystko będzie już gotowe. To głównie zależy od tego, jak szybko szkoły wpiszą swoje informacje - podsumowuje Tadeusz Matusz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski