Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzina wspierająca tych, którym trudno żyć

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Powiat. Gminne ośrodki pomocy społecznej, które poszukują kandydatów na rodziny wspierające napotykają na całkowity brak zainteresowania.

Rodzina wspierająca jest jedną z form pomocy innej rodzinie, mającej trudności wychowawcze. jest to rola podobna do asystenta, choć ten jest pracownikiem ośrodka pomocy społecznej, a rodzina wspierająca pracuje społecznie.

Jej zadanie polega na tym, aby we współpracy z asystentem rodziny pomóc rodzinie pokonać trudności, związane z wychowaniem dzieci, czy z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Można np. w ramach organizacji czasu wolnego zabrać dzieci z niewydolnej wychowawczo rodziny do kina, albo pomóc im w nauce. Natomiast w stosunku do dorosłych, czyli rodziców (opiekunów), rolą rodziny wspierające może być nauczenie ich prowadzenia gospodarstwa domowego czy zarządzania budżetem.

Asystent rodziny podpowiada, służy radą, pomocą i obecnością (np. podczas wizyt u lekarza lub spotkań z komornikiem), silniej, niż pracownik socjalny wchodzi w życie tych ludzi, bo jego tryb pracy jest zadaniowy i spotyka się z podopiecznymi także popołudniami lub wieczorami. Asystentów zatrudniają już od długiego czasu ośrodki pomocy społecznej m.in. w Myślenicach (dwóch), Dobczycach i Sułkowicach (po jednym) i są to pracownicy, bez których, jak mówią dyrektorzy OPS-ów, już nie wyobrażają sobie dalszej pracy.

W Lubniu planują właśnie zatrudnienia asystenta rodziny. I pewnie na tym się zakończy, bo choć szukają jednocześnie kandydatów na rodziny wspierające - chętnych nie ma. Na ogłoszenie tamtejszego OPS-u nie odpowiedziała ani jedna osoba.

Tak samo było w Sułkowicach. - Nie liczyliśmy na wielki odzew, ale myśleliśmy że jednak jakiś będzie - mówi Bogusław Kosek, kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubniu. Jak dodaje, zdawał sobie sprawę z tego, że nie będzie to zadanie łatwe, bo także w skali ogólnopolskiej takich rodzin jest bardzo niewiele - zaledwie kilkadziesiąt.

Inni kierownicy i dyrektorzy ośrodków pomocy społecznej podzielają opinię, że znaleźć kandydatów do tej roli jest niezwykle trudno.

Tłumaczą to tym, że rodzina wspierająca nie otrzymuje wynagrodzenia z tytułu pełnienia tej funkcji (mogą otrzymać jedynie zwrot niektórych kosztów związanych z udzielaniem wsparcia). Po drugie zaś ludzie, nawet jeśli pomagają z własnej woli krewnym lub sąsiadom (a zdarza się to wcale nierzadko) nie chcą tego w żaden sposób formalizować.

O rodzinach wspierających
* Rodziną wspierającą może zostać rodzina (osoba), która:
• nie ma uzależnień (alkohol, narkotyki, hazard itd.),
• ma stałe źródło utrzymania,
• nie ma problemów wychowawczych z własnymi dziećmi,
• nie jest i nie była pozbawiona władzy rodzicielskiej (ani nie miała jej ograniczonej),
• wywiązuje się i wywiązywała z obowiązku alimentacyjnego (nie ma wyroków),
• członkowie rodziny nie byli skazani za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego,
• członkowie rodziny nie mają zaburzeń lub choroby psychicznej.

* żeby zostać rodziną wspierającą należy:
- złożyć umotywowany wniosekw GOPS;
- wyrazić zgodę na przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania;
- uzyskać pozytywną opinię kierownika GOPS;
- odbyć bezpłatne szkolenie ;
- podpisać umowę w sprawie zwrotu kosztów związanych z udzielaniem wsparcia.
(z ogłoszenia GOPS w Lubniu)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski