Rodzinna kasa – dobre rady

DER

FOT. Ingimage

 

 • Domowy budżet to dochody i wydatki rodziny w określonym czasie (zwykle miesiąca lub roku). Ten finansowy plan musi opierać się na mocnych podstawach. Kreatywna księgowość (nadzieja na niespodziewane przychody lub zaniżanie rzeczywistych wydatków) może nam tylko zaszkodzić.

 • W budowaniu domowych budżetów ważne jest określenie potrzeb. Różnie będą wyglądały domowe budżety młodej rodziny na dorobku i starszego małżeństwa. Jednak w obu przypadkach warto skrupulatnie określić wpływy i zaplanować wydatki.

 • Jeżeli okaże się, że większość wydatków przeciętnie zarabiającej rodziny pochłania najprostsza konsumpcja, warto zastanowić się nad jej strukturą. Czy na pewno wszystkie wydatki są potrzebne? Czy nie można z nich zrezygnować lub je zastąpić mniej kosztownymi? W dobrze skonstruowanym rodzinnym budżecie powinny się znaleźć pieniądze do zainwestowania lub zaoszczędzenia.

 • Rozsądnie inwestuj w siebie i w edukację dzieci. Drogie kursy i szkolenia, które tylko "na papierze” podniosą twoje kwalifikacje (nie podwyższą rodzinnego dochodu w konkretnej sytuacji życiowej), nie mają sensu. Edukacja to inwestycja.

 • Pamiętaj, że domowy budżet nie znosi deficytu. Musisz zachować równowagę bieżących dochodów i wydatków. Błędem będzie finansowanie bieżących wydatków z kredytów i pożyczek. Te ostatnie mogą finansować tylko określone wydatki.

 • Nie daj się zaskoczyć – pamiętaj o wydatkach dodatkowych – takich jak na przykład zakup przyborów szkolnych dla dziecka..

 • Nie zapomnij o rezerwie finansowej. Pieniądze "na czarną godzinę” to ważny element rodzinnej, finansowej układanki. Nie musisz ich trzymać w skarpecie. Banki oferują wygodne konta oszczędnościowe, z których łatwo podjąć gotówkę.

 • Zaangażuj członków rodziny w prace nad domowym budżetem. Tylko wtedy zrozumieją konieczność ograniczenia wydatków i finansowego planowania.

 • Niech nakaz "wydawaj mniej niż zarabiasz” stanie się twoją zasadą postępowania. Pamiętaj, że pieniądz powinien pracować, dlatego oszczędności mądrze inwestuj.

 • Nie bój się kredytu – kredyt jest dla ludzi. Pamiętaj, że dobry kredyt powinien finansować zakup dóbr, które są niezbędne do funkcjonowania rodziny i nie tracą wartości w krótkim czasie. Takie dobra – nawet jeżeli nie dadzą zarobić – będą twoimi rodzinnymi aktywami (np. mieszkanie).

 • Oszczędzaj nawet niewielkie kwoty. Pracujesz od kilkunastu lat? Pomyśl, ile byś miał na koncie, gdybyś każdego miesiąca odkładał choćby 100–200 zł.

 

(DER)

Strefa Biznesu: Przedsiębiorców czeka prawdziwa rewolucja z KSeF

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie