Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Róg bardzo kulturalny

Marcin Dyrcz
Piotr Sieklucki: - Stworzymy nowoczesną, mobilną przestrzeń
Piotr Sieklucki: - Stworzymy nowoczesną, mobilną przestrzeń Fot. Andrzej Banaś
Inicjatywa. Krakowski Teatr Nowy zmienia adres. Od września zajmie prawie całe drugie piętro kamienicy usytuowanej na rogu Krakowskiej i Skawińskiej.

Imponujący budynek powstał w latach 1909-1911 według projektu krakowskiego architekta Henryka Lamensdorfa. Wcześniej mieściła się tu m.in. Odzieżowa Spółdzielnia Pracy „Poldam”, a do końca 2015 roku siedziba Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, która na początku 2016 r. została przeniesiona do synagogi Kupa przy ul. Miodowej 27.

Teatr Nowy po nowemu

Umowa na prowadzenie działalności została podpisana na 10 lat. Budynek nie jest obecnie przystosowany do potrzeb teatru. Znajduje się tam wysoka na 8 metrów sala balowa z balkonem o łącznej powierzchni około 300 mkw.

- Będziemy musieli wyposażyć nową siedzibę, dlatego rozmawiamy ze sponsorami, którzy byliby zainteresowani wsparciem naszej inicjatywy. Chcemy stworzyć nowoczesną, mobilną przestrzeń umożliwiającą ustawianie widowni i sceny w dowolnej konfiguracji. Konieczne będzie też wygłuszenie sali - zapowiada Piotr Sieklucki, dyrektor Teatru Nowego.

Powierzchnia całkowita przeznaczona dla teatru, razem z garderobami i zapleczem administracyjnym, wynosić będzie prawie 550 metrów kw., co pozwoli na bardziej komfortową pracę niż w obecnej siedzibie przy ul. Gazowej.

- Remont i adaptacja budynku rozpocznie się niebawem. Otwarcie i inaugurację działalności pod nowym adresem zaplanowaliśmy na 10 września - informuje Sieklucki.

Pierwszą premierą w nowej siedzibie będzie „Samobójca” Nikołaja Erdmana z Tomaszem Schimscheinerem i Edwardem Lubaszenko. Przez maj i czerwiec Teatr Nowy gra nadal przy ul. Gazowej.

Teatr Nowy w Krakowie powstał w 2006 roku z inicjatywy młodych artystów i absolwentów krakowskich uczelni m.in. Piotra Siekluc-kiego, Tomasza Kireńczuka, Łukasza Błażejewskiego i Dany Bień. Od początku stawiał sobie za cel popularyzację najnowszej dramaturgii oraz scenicznych, aktorskich i reżyserskich, debiutów. Na drugim piętrze powierzchnię wynajęła również Krakowska Szkoła Tańca.

Kawiarnio-księgarnia Kulturalna

Remontowi zostanie poddany sam budynek kamienicy. Administratorom zależy na przywrócenie mu wyglądu z okresu jego największej świetności w latach 20. XX wieku.

Na parterze kamienicy powstanie klimatyczna księgarnia, gdzie będzie można kupić dobrą książkę, napić się kawy i lub po prostu spotkać ze znajomymi.

- Tworzymy takie miejsce, bo Polacy nie czytają i takie inicjatywy są potrzebne. Kawiarnia będzie się nazywała „Kulturalna”. Planujemy strefę czytania, strefę biznesową przeznaczoną do pracy, kącik dla dzieci, miejsce do gier planszowych - zdradza Janusz Marchwiński, pomysłodawca miejsca.

Osobne pomieszczenie przewidziane jest na cykliczne spotkania z pisarzami oraz dyskusje i debaty podejmujące aktualne tematy. Program działań w „Kulturalnej” przygotowywany jest we współpracy z Fundacją Miasto Literatury.

">
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski