Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rogge za Samarancha

Redakcja
Rogge znokautował rywali. W drugiej rundzie wyborów uzyskał 59 głosów. Kim Un-yong otrzymał 23, a Pound 22 głosy. Schmitt zakończył tę część rozgrywki z wynikiem 6 głosów.

Belg nowym przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego

 Belg Jacques Rogge został wybrany nowym przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego podczas poniedziałkowej sesji w Moskwie. Rogge zastąpił Hiszpana Juana Antonio Samarancha, który kierował ruchem olimpijskim przez 21 lat. Wśród rywali Rogge’a byli: Richard W. Pound (Kanada), Anita DeFrantz (USA), Kim Un-yong (Korea Południowa) i Pal Schmitt (Węgry).
 W pierwszej rundzie Belg dostał 54 głosy, osiem mniej od wymaganej większości. Koreańczyk otrzymał 21 głosów, Kanadyjczyk 20, Węgier 11, a Amerykanka - 9 (odpadła z dalszej rywalizacji).
 Nowy przewodniczący w swoim wystąpieniu obiecał absolutne oddanie pracy na rzecz MKOl i całego ruchu olimpijskiego. Zaprosił również do współpracy swoich niedawnych rywali. Rogge w szczególny sposób podziękował Samaranchowi za nauczenie go polityki sportu.

Przegrany gotowy do dymisji

 Przegrany Richard Pound zgłosił gotowość rezygnacji z wszystkich funkcji pełnionych w MKOl. Na decyzję Kanadyjczyka miała wpływ porażka w wyborach przewodniczącego, którą uznał za wotum nieufności członków MKOl wobec swoich działań w zakresie marketingu, oraz, jak utrzymuje Pound, zakulisowe działania Juana Antonio Samarancha, który chciał za wszelką cenę doprowadzić do wyboru Rogge’a. W niedzielę Samaranch zaskoczył wszystkich uczestników moskiewskiej sesji MKOl, publicznie zarzucając Poundowi - stojącemu na czele Światowej Agencji Antydopingowej - że doping był "kłopotem" ruchu olimpijskiego i należy jak najszybciej zorganizować w tej sprawie światową konferencję. Kanadyjczyk uznał to za nielojalność ze strony kończącego kadencję przewodniczącego i złożył na ręce nowego list wyrażający gotowość do ustąpienia. Oprócz kierowania Światową Agencją Antydopingową, Pound odpowiada również w MKOl za sprawy marketingu. Kanadyjczyk negocjował m.in. lukratywne kontrakty ze stacjami telewizyjnymi i sponsorami igrzysk olimpijskich, będące głównym źródłem dochodu MKOl.

Przekazanie batuty

 Po przemówieniu inauguracyjnym Rogge, w uznaniu zasług Samarancha, wręczył mu najwyższe odznaczenie olimpijskie - złoty Order Olimpijski. W pożegnalnym przemówieniu ustępujący przewodniczący podkreślał, że przyznanie Pekinowi prawa organizacji igrzysk olimpijskich w 2008 roku pomoże Chinom otworzyć się na świat. - Celem ruchu olimpijskiego jest wykorzystywanie sportu do harmonijnego rozwoju człowieka, działającego na rzecz podtrzymywania pokoju w społeczeństwie i kultywującego godność osobistą - powiedział Samaranch delegatom MKOl w ostatnim dniu moskiewskiej sesji organizacji. - Właśnie w oparciu o te fundamentalne zasady członkowie komitetu nadali Pekinowi miano gospodarza igrzysk w 2008 roku. Nie ma wątpliwości, że organizacja zawodów przysłuży się gospodarczemu i społecznemu rozwojowi Chin i umożliwi temu krajowi szersze otwarcie się na świat - oświadczył.
 Samaranch wyraził w swoim przemówieniu nadzieję, że już nigdy w sporcie nie dojdzie do bojkotu i podziałów politycznych, które charakteryzowały początek jego pracy na czele MKOl 21 temu. Samaranch został wybrany na stanowisko przewodniczącego MKOl 16 lipca 1980 roku podczas Igrzysk XXVII Olimpiady w Moskwie. Zastąpił na tym stanowisku Irlandczyka Michaela Morrisa lorda Killanina. Zaczynał działalność przewodniczącego w bardzo trudnym okresie - po igrzyskach w Moskwie w 1980 roku, kiedy rozgrywkom sportowym towarzyszyły spory na tle politycznym, przemoc i bojkot zawodów. Bojkot olimpiady w Moskwie, a także tej w Los Angeles cztery lata później stanowił zagrożenie dla idei ruchu olimpijskiego. Samaranchowi udało się jednak zjednoczyć sportowy świat, znacznie zwiększyć popularność igrzysk i liczbę dyscyplin, w których mogli rywalizować sportowcy. Przypisuje się mu zasługę przystosowania największej imprezy sportowej do współczesnych warunków, dbałość o pozyskiwanie dla ruchu olimpijskiego ogromnych środków finansowych. W Seulu ponownie rywalizowali niemal wszyscy najlepsi (oprócz zawodników Kuby i KRLD). W ostatnich latach Samaranch musiał stawić czoła aferze korupcyjnej w MKOl związanej m.in. z wyborem gospodarzy igrzysk. Nie rozwiązanym problemem w ruchu olimpijskim za jego prezydentury pozostaje kwestia dopingu wśród zawodników biorących udział w igrzyskach olimpijskich. - Teraz w rękach mojego następcy Jasques’a Rogge’a znajduje się batuta. Wierzę, że uda mu się sprawić, aby każdy grał swoje w harmonii z resztą. Znajdujecie się w dobrych rękach - _powiedział Samaranch. - _Rzeczą, o którą chcę zaapelować, jest dbałość o jedność ruchu olimpijskiego. Bez niej nasza siła zniknie.
  (PAP)

Jacques Rogge

 Urodził się 2 maja 1942 roku w Gandawie w Belgii. Jest doktorem medycyny, chirurgiem, specjalistą w zakresie medycyny sportowej. W szpitalu w Gandawie prowadził oddział chirurgii ortopedycznej. Wykładał również medycynę sportową na Wolnym Uniwersytecie w Brukseli. Włada holenderskim, francuskim, angielskim, niemieckim i hiszpańskim. Ma żonę i dwoje dzieci.
 Kariera sportowa: żeglarz, uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku (1968 r.), w Monachium (1972) i w Montrealu (1976) w klasie finn. Mistrz i dwukrotny wicemistrz świata. 16 razy zdobywał mistrzostwo Belgii; rugbysta, mistrz Belgii. Dziesięciokrotnie występował w reprezentacji Belgii.
 Działalność w MKOl:
 - członek MKOl od 1991 roku.
 - członek Komisji Ruchu Olimpijskiego od 1990 roku.
 - członek Komisji Medycznej MKOl w latach 1992-1993, potem jej wiceprzewodniczący.
 - członek Olimpijskiej Komisji Programowej w latach 1992-1994.
 - przewodniczący Komisji Koordynacyjnej Igrzysk XXVII Olimpiady w Sydney 2000 w latach 1995-2000.
 - członek Komitetu Wykonawczego od 1998 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski