Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok 2014 jest rekordowy w Krakowie

Elżbieta Cegła
Nowoczesne biura przy ul. Kapelanka 42 w Krakowie
Nowoczesne biura przy ul. Kapelanka 42 w Krakowie Fot. materiały prasowe JLL
Inwestycje. Polski rynek powierzchni biurowej rozwija się najszybciej spośród wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej

Kraków jest największym rynkiem biurowym poza Warszawą. Łączne zasoby biurowe w stolicy Małopolski sięgnęły prawie 648 tys. mkw. na koniec trzeciego kwartału 2014 r., a według prognoz mogą przekroczyć 671 tys. mkw. na koniec br.

Łącznie w tym roku zostanie oddane do użytku 105 tys. mkw. biur i będzie to najwyższa nowa podaż w historii krakowskiego rynku. W budowie jest obecnie ponad 106 tys. mkw. Jeśli plany deweloperów nie ulegną zmianie, krakowski rynek biurowy wzbogaci się o kolejne 83 tys. mkw. w 2015 r. i 93 tys. mkw. w 2016 r. Takie są analizy oraz prognozy zawarte w opublikowanym właśnie raporcie międzynarodowej firmy doradczej Jones Lang LaSalle.

Pięć nowych biurowców
W ciągu trzech kwartałów br. w Krakowie oddano do użytku pięć nowych budynków. Są to: Kapelanka 42A (17 tys. mkw.), Enterprise Park II C (13 tys. mkw.), Quattro Business Park D (12 200 mkw.), Orange Office Park I (8100 mkw.) oraz Futuro (1100 mkw.). W tym kwartale rynek wzbogaci się o kolejne biurowce – Avia oraz zmodernizowany budynek K1 (popularny „Błękitek” przy rondzie Grzegórzeckim).

Padł historyczny rekord
W latach 2012-2013 rejestrowano bardzo wysoki poziom popytu netto (tj. bez przedłużania dotychczasowych umów) – wynosił on 80 tys. mkw. rocznie. Tymczasem aktywność najemców w ciągu trzech kwartałów br. przekroczyła już tamte wyniki, sięgając historycznie rekordowych 85 tys. mkw. Z kolei popyt brutto od początku roku wyniósł 107 tys. mkw.

Największą umowę najmu w minionym kwartale podpisał AON Hewitt (4400 mkw., Diamante Plaza, przedłużenie), a największe nowe kontrakty zawarli: poufny najemca (4200 mkw., Kapelanka 42B), Luxoft Poland (2900 mkw.) i Google (2600 mkw.) – w Quattro Business Park D oraz Getinge (2300 mkw., Orange Office Park I).

Biznes napędza najem
Zapotrzebowanie na wysokiej klasy powierzchnię biurową rośnie w dużej mierze na skutek dynamicznego rozwoju sektora usług dla biznesu. Kraków jest postrzegany na świecie jako miasto, które stwarza tym firmom jedne z najlepszych warunków rozwoju. A cała Polska stała się w Europie Środkowo-Wschodniej liderem pod względem wielkości zatrudnienia w sektorze BPO/SSC/ITO.

Jest też ważnym punktem na globalnej mapie tych usług ze względu m.in. na położenie geograficzne, stabilność gospodarczą, rozwiniętą infrastrukturę, dostęp do kadr znających języki obce. Według najnowszego raportu Gartnera, który zmierzył atrakcyjność inwestycyjną krajów z regionu EMEA, Polska jest najmocniejszą spośród 13 przeanalizowanych lokalizacji.

Rynek jest dojrzały
Marek Grodziński, wiceprezes ABSL, dyrektor Europejskiej Sieci Centrów BPO Capgemini, uważa, że w ostatniej dekadzie sektor usług dla biznesu osiągnął w Polsce dojrzałość, co oznacza, że firmy mogą tu lokować usługi o dowolnym charakterze. A centra już u nas obecne posiadają zasoby i wiedzę pozwalające zarządzać praktycznie każdym, nawet najbardziej zaawansowanym i złożonym procesem biznesowym.

Anna Bartoszewicz-Wnuk, dyr. Działu Badań Rynku i Doradztwa JLL mówi, że Polska jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków w Europie. Podaż powierzchni biurowej na poziomie 7,1 mln mkw. plasuje nas na 1 miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Komentarz eksperta

Rafał Oprocha, dyr. oddziału JLL w Krakowie

Kraków jest kluczową lokalizacją dla inwestycji z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Według ABSL, centra usług z zagranicznym kapitałem zatrudniają w stolicy Małopolski ok. 30 600 osób – najwięcej wśród polskich miast. W Krakowie lokują się nowi inwestorzy, a już działające firmy rozbudowują swoje struktury i prowadzą intensywne działania rekrutacyjne. Dynamiczny rozwój tego sektora w Krakowie przekłada się na zwiększone zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe, jak również na aktywność deweloperów, którzy nowymi inwestycjami odpowiadają na rosnący popyt. Udział zagranicznych centrów biznesowych w wynajętej powierzchni biurowej w Krakowie sięga 55 proc., a 70 proc. popytu na biura zarejestrowanego w 2013 r. przypadło właśnie na firmy z tej branży.

[email protected]

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski