Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok Mirosława Dzielskiego

Redakcja
Dzielski był z jednej strony wizjonerem, stawiającym przed Polakami dalekosiężne cele, a z drugiej - pragmatykiem podkreślającym potrzebę praktycznego dochodzenia do rzeczy - zdawałoby się - niemożliwych. Już na początku lat 80. Dzielski propagował ideę twórczego antykomunizmu, którą definiował jako nierozerwalny związek wolności politycznej z wolnością gospodarczą.

W 10. rocznicę śmierci

W latach 80. niewielu Polaków było w stanie formułować śmiałe wizje nowego państwa polskiego, które opierałoby się na fundamentach zupełnie różnych od beznadziejności PRL-u. W wymiarze duchowym wizje takie formułował Jan Paweł II starający się jednoczyć ludzi wokół wartości, jaką jest chrześcijaństwo, a w wymiarze praktycznym - krakowski filozof Mirosław Dzielski.
Krakowski filozof, dla którego fundamentem ideowym było chrześcijaństwo, akcentował nie tylko znaczenie wolności gospodarczej, ale również tak fundamentalnej sprawy, jaką było przygotowanie społeczeństwa do praktycznego używania demokracji i wolności politycznej. Z wolnością wiązał on bowiem nierozerwalnie pojęcie odpowiedzialności; wolność oznaczała dla niego nie tyle jednorazowy zryw przeciw niewoli, co pracowite "ćwiczenia z własnych możliwości". Postulat wolności odnoszący się do państwa, zawsze w połączeniu z zasadami solidarności i pomocniczości, oznaczał budowę ustroju, w którym zabezpiecza się indywidualne drogi rozwoju każdego obywatela, troszcząc się jednocześnie o dobro wspólne wszystkich.
Polityka powinna zatem wspierać i promować samoorganizację obywateli, ich aktywność i przedsiębiorczość. Takie prowadzenie spraw publicznych pozwoliłoby, zdaniem Dzielskiego, na cywilizacyjny rozwój Polski i powrót naszego kraju do obszaru, charakterystycznej dla Europy, cywilizacji łacińskiej opartej o wiarę chrześcijańską, zasadę wolności obywateli i rządy prawa.
W tym roku mija 10 lat od Jego śmierci; Dzielski zmarł w USA, po ciężkiej chorobie, w chwili gdy w Polsce rozpoczynał pracę pierwszy w krajach Europy Środkowej rząd, na czele którego stał niekomunistyczny premier.
Uznając znaczenie myśli politycznej Dzielskiego oraz chcąc przybliżyć postać tego niezwykłego człowieka, w gronie instytucji odnoszących się do Jego dzieł - utworzonego kilka lat temu Centrum im. Mirosława Dzielskiego oraz Centrum im. Adama Smitha - postanowiono uczcić jego pamięć ogłaszając "Rok Dzielskiego", w czasie którego przybliżony zostanie Jego dorobek i idee współczesnym Polakom, a szczególnie młodemu pokoleniu. Otwarcie "Roku Dzielskiego" odbędzie się w sądeckiej Wyższej Szkole Biznesu podczas konferencji "Polska droga do wolności". Równolegle, w Niedzicy, studenci i młodzi pracownicy naukowi z uniwersytetów w Krakowie, Pradze i Turyngii będą dyskutować nad problemami politycznymi, społecznymi i kulturowymi w ramach Forum Europy Środkowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski