Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok prezydenta Krakowa: ospała walka ze smogiem i afera Tajstera [WIDEO]

Piotr Tymczak
Jacek Majchrowski
Jacek Majchrowski Fot. Łukasz Olearczyk
Polityka. Aktywiści wytykają Jackowi Majchrowskiemu, że jego działania w pierwszym roku tej kadencji były często pozorowane.

Dialog z mieszkańcami, likwidacja kolejnych pieców węglowych, zmodernizowane boiska przy szkołach, nowe miejsca w żłobkach, otwarcie jedenastu Centrów Aktywności Seniorów, oddanie najdłuższej estakady tramwajowej w Polsce Lipska - Wielicka, remonty torowisk w centrum - te wybrane swoje dokonania wyliczał wczoraj prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Okazją do podsumowania był mijający 30 listopada pierwszy rok jego rządów w czwartej kadencji.

- Całkowite rozliczenie realizacji programu wyborczego jest możliwe po czterech latach. Jednak już ten pierwszy rok dowodzi, że program jest realizowany - przekonuje prof. Jacek Majchrowski.

Jego oponenci wytykają jednak błędy, m.in. złą politykę kadrową, brak zdecydowanych działań w walce ze smogiem, niewybudowanie żadnego nowego parkingu park&ride, brak działań zachęcających do większego korzystania z komunikacji zbiorowej, za mało pieniędzy na zieleń.

Autorka: Joanna Urbaniec

Wypominają powołanie Tajstera

Za najpoważniejszą wpadkę komentatorzy uważają zatrudnienie w połowie roku na stanowisku dyrektora Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu Jana Tajstera, który ma prokuratorskie zarzuty. Tajster został odwołany dopiero po naciskach społecznych i ze strony mediów.

- To był poważny błąd prezydenta - ocenia Włodzimierz Pietrus, szef klubu PiS w Radzie Miasta Krakowa.

Dla Łukasza Gibały, lidera Stowarzyszenia Logiczna Alternatywa, sprawa z Tajsterem odcisnęła się nie tylko na tym roku, ale całym 13-leciu rządów prezydenta. - Całkowicie podważyła zaufanie do prezydenta - komentuje Gibała.

Zdaniem Tomasza Leśniaka, lidera Inicjatywy Kraków Przeciw Igrzyskom, polityka personalna w urzędzie jest największym problemem prezydenta. - Brakuje ludzi kompetentnych i zdecydowanych do działania. A powołanie Tajstera świadczyło o arogancji prezydenta, który zrobił to wbrew wszystkim - komentuje Tomasz Leśniak.

Jako kolejny przykład podaje powołanie na wiceprezydenta ds. kultury Andrzeja Kuliga, który wcześniej z kulturą nie był bezpośrednio związany. W tym przypadku plusy widzi radny Pietrus. Podoba mu się, że wiceprezydent Kulig rozpoczął porządkowanie krakowskich festiwali.

Trzeba słuchać mieszkańców

Głównym hasłem programu wyborczego prezydenta była poprawa jakości życia krakowian - skupienie się na drobniejszych inwestycjach i przedsięwzięciach. Prezydent podkreśla, że w pierwszym roku najpełniej zostały zrealizowane zagadnienia dotyczące partycypacji społecznej. Powołano między innymi Miejskie Centrum Dialogu. Przez ostatni rok przeprowadzono 25 konsultacji społecznych.

- Prezydent faktycznie większy nacisk kładzie na opinie mieszkańców, ale dla wielu osób nadal to nie są wystarczające działania - komentuje Andrzej Hawranek, przewodniczący klubu PO w RMK, będącego w koalicji z prezydentem i jego radnymi.

Leśniak podaje przykład Światowych Dni Młodzieży. - Nikt nie pyta mieszkańców, czy zgadzają się na wydawanie pieniędzy na to wydarzenie - zaznacza.

Prezydent przyznaje: - Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że partycypacji społecznej ciągle się uczymy.

Potwierdzeniem jego słów jest budżet obywatelski. Wiele zadań wciąż czeka na realizację, w tym m.in. tablice informujące o jakości powietrza.

Smog znów zaskoczył

Walka ze smogiem i dbanie o zieleń to kolejne priorytety dla prezydenta. Na początku tego miesiąca mogliśmy się przekonać, że miasto nadal nie jest przygotowane na dni, w których poziom zapylenia jest znacznie przekroczony. Pod naciskiem aktywistów i mieszkańców prezydent ogłosił, że w dni ze zbyt dużym smogiem będzie darmowa komunikacja dla kierowców aut i osób im towarzyszących.

- Prezydent na razie podejmuje jedynie działania PR-owe, które większych skutków nie przyniosą. Brakuje kompetentnych osób zajmujących się polityką antysmogową - uważa Leśniak. Jako plus wskazuje natomiast tegoroczne powołanie Zarządu Zieleni Miejskiej i rekordową kwotę (ok. 80 milionów złotych) na zieleń w projekcie przyszłorocznego budżetu.

Radny Pietrus ma inne zdanie: - Prezydent nie dotrzymał słowa, jeżeli chodzi o zieleń. Już w tym roku miały być znaczne kwoty na wykup terenów pod zieleń i jej utrzymanie. Nie poszły na to odzyskane pieniądze z VAT.

Podobnie wypowiada się Gibała: - Prezydent obiecuje wiele nowych parków, ale na papierze, a tak naprawdę zabudowywane są kolejne skrawki zieleni: skwer Eilego, park Dębnicki czy tereny w sąsiedztwie Kraków Areny.

Brakuje parkingów

W przypadku inwestycji aktywiści patrzący prezydentowi na ręce wypominają, że realizowane są pojedyncze przedsięwzięcia, a brak jest działań systemowych. - Potrzebne są zmiany w polityce parkingowej i większe uprzywilejowanie transportu zbiorowego - podkreśla Tomasz Leśniak.

Prezydent przyznaje, że tegorocznym niepowodzeniem był brak budowy chociażby jednego nowego parkingu park&ride. - Myślałem, że ze dwa takie parkingi powstaną - przyznaje Jacek Majchrowski. Liczy jednak, że zaległości zostaną nadrobione w 2016 roku.

REALIZACJA ZADAŃ PREZYDENTA

- Powołanie Miejskiego Centrum Dialogu
- Działa „Centrum Obywatelskie” - integrujące organizacje pozarządowe oraz inicjatywy lokalne
- Podpisane w tym roku umowy na wymianę pieców pozwolą na likwidację 1400 palenisk węglowych i ponad 1300 kotłowni. W przyszłorocznym budżecie na walkę ze smogiem zapisano rekordową kwotę 125 mln zł
- Rozpoczął działalność Zarząd Zieleni Miejskiej
- Zmodernizowanie 18 boisk sportowych przy szkołach
- Otwarcie 11 Centrów Aktywności Seniorów
- Kontynuacja programu rewitalizacji ulic i placów w centrum; przebudowa ulic Podwale i Dunajewskiego, Wiślnej, św. Anny oraz Rynku Podgórskiego
- Modernizacja Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego
- W przyszłym roku rozpoczną się prace przy ul. Przyzby i Zalesie, gdzie powstanie docelowo 350 mieszkań komunalnych, żłobek oraz dom kultury
- Miasto zleciło wykonanie Studium rozwoju systemu transportowego Krakowa, w tym budowy metra (wnioski poznamy na przełomie roku)
- Został przyjęty szczegółowy harmonogram rozwoju sieci monitoringu, który zakłada zakończenie inwestycji w 2018 r.
- Przygotowywana jest rozbudowa infrastruktury wokół zalewu Bagry i Przylasku Rusieckiego
- Rewitalizacja bulwarów wiślanych - montaż nowego oświetlenia
- Przygotowywana jest budowa hali 100-lecia Cracovii
- Przesuwa się (do 2019 r.) termin budowy linii tramwajowej do Górki Narodowej
- Nie powstał żaden nowy parking park&ride; są projekty kilku z nich
- Popadający w ruinę kompleks basenów przy ul. Eisenberga wciąż czeka na zagospodarowanie

(TYM)
[email protected]

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski