Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok rozwoju i sukcesów

Redakcja
Rektor Krakowskiej Szkoły Wyższej prof. Jerzy Malec
Rektor Krakowskiej Szkoły Wyższej prof. Jerzy Malec
Uczelnia nasza - Krakowska Szkoła Wyższa - rozpoczyna dziewiąty rok akademicki. Liczymy, że będzie on - jak poprzednie - kolejnym rokiem rozwoju i sukcesów, mimo coraz trudniejszej sytuacji na rynku edukacyjnym, spowodowanej niżem demograficznym, wyjazdami młodzieży za granicę, wreszcie wchodzeniem na nasz rynek uczelni zagranicznych. Jak dotąd udawało nam się pokonać wszelkie trudności i będziemy to czynić nadal. Celem każdego wystąpienia inauguracyjnego jest ukazanie tego, co udało się zrealizować i osiągnąć w minionym roku akademickim. W Krakowskiej Szkole Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego stale rozwija się coraz liczniejsza kadra naukowo-dydaktyczna. Tworzą ją 334 osoby zatrudnione na podstawie umów o pracę, w tym 160 profesorów i doktorów habilitowanych. Ogółem kadra naukowa naszej uczelni - włączając w to osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych - liczy już 1480 osób. Podkreślić wypada, że 96 proc. spośród nich to osoby zatrudnione u nas w podstawowym miejscu pracy. W tym miejscu należy wspomnieć o osobach, które od października będą pełnić w Krakowskiej Szkole Wyższej nowe funkcje. Są to: prof. dr hab. Maria Kapiszewska - prorektor ds. nauki i nauczania, prof. nadzw. dr hab. Katarzyna Pokorna-Ignatowicz - dziekan Wydziału Politologii i Komunikacji Społecznej, prof. nadzw. dr hab. Sławomir Mazur - dziekan Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie, doc. dr Alicja Dziuba-Burczyk - dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania, dr Marcin Pieniążek - prodziekan Wydziału Prawa i Administracji, dr Anna Frątczak - prodziekan Wydziału Politologii i Komunikacji Społecznej, doc. dr inż. arch. Piotr Wróbel - prodziekan Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych oraz dr Joanna Aksmann - prodziekan Wydziału Nauk Humanistycznych.

Rektor Krakowskiej Szkoły Wyższej prof. Jerzy Malec

Fragmenty przemówienia inauguracyjnego rektora Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego prof. JERZEGO MALCA

Utrzymująca się na stałym poziomie liczba studentów plasuje nas w gronie największych uczelni Krakowa. W tym roku akademickim studia podejmie ponad 3500 nowych studentów. To najlepsze potwierdzenie opinii, że studia u nas - mimo zmniejszenia się liczby kandydatów w skali całego kraju - cieszą się nadal niesłabnącym zainteresowaniem. Prowadzimy obecnie studia na ośmiu wydziałach, siedemnastu kierunkach i ponad czterdziestu specjalnościach. Na pięciu kierunkach prowadzimy studia pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie na kierunku prawo, na pozostałych - licencjackie bądź inżynierskie. W tym roku uzyskaliśmy uprawnienia do prowadzenia studiów pierwszego stopnia na kierunkach: bezpieczeństwo narodowe oraz pielęgniarstwo.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że 17 grudnia 2007 r. decyzją Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów Wydział Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Szkoły Wyższej otrzymał uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o polityce, a tym samym uczelnia nasza stała się uczelnią akademicką. Od października ruszają pierwsze seminaria doktorskie, na które zgłosiło się już piętnaście osób. W lutym tego roku do Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów złożony został również wniosek o uzyskanie uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych w zakresie prawa. Jeżeli procedura przewidziana przepisami nie przedłuży się nadmiernie i zakończy decyzją pozytywną, to możemy pod koniec tego roku kalendarzowego spodziewać się kolejnych uprawnień doktorskich, co pozwoliłoby nam uzyskać status akademii.
Warto również nadmienić, że nasza uczelnia została wyróżniona w dorocznym rankingu szkół wyższych magazynu edukacyjnego "Perspektywy" oraz dziennika "Rzeczpospolita" w kategorii niepublicznych uczelni magisterskich. Już po raz drugi przyznano nam nagrodę za najlepszy "skok". W tym roku Krakowska Szkoła. Wyższa uplasowała się na 14. miejscu. W zeszłym roku, nasza uczelnia awansowała z 46. na 23. miejsce. Najwięcej punktów (100) zdobyliśmy w kategoriach: "Ocena jakości kształcenia" (uprawnienia magisterskie) oraz "Komputeryzacja zasobów bibliotecznych. W tym roku po raz pierwszy nasza uczelnia znalazła się również w rankingu uczelni akademickich.
Coraz większą wagę przykładamy do rozwoju badań naukowych. W roku akademickim 2007/2008 na naszej uczelni zostały zakończone prace nad projektem badawczym "Polityka prawa" realizowanym przez zespół pod kierownictwem prof. Tadeusza Biernata, czego rezultatem były dwie opublikowane monografie. Realizowane były dwa granty finansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pierwszy z nich - "Polski parlamentaryzm w świetle danych empirycznych" prowadzony był na Wydziale Prawa i Administracji pod kierownictwem dr. Jacka Sokołowskiego. Drugi z projektów badawczych "Zarządzanie wiedzą o zagrożeniach i bezpieczeństwie uczniów w rozwijaniu szkolnych systemów bezpieczeństwa" realizowany był pod kierownictwem doc. dr. Janusza Ziarko w ramach Wydziału Ekonomii i Zarządzania. Warto również dodać, że czterech kolejnych pracowników naukowych naszej uczelni złożyło w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego wnioski o finansowanie projektów badawczych. Zwiększa się stale dorobek naukowy naszej kadry. Etatowi pracownicy KSW w roku 2007 opublikowali 85 artykułów naukowych, 20 monografii oraz ponad 110 rozdziałów w monografiach. Co daje łącznie ponad 220 publikacji afiliowanych wyłącznie do naszej uczelni.
W minionym roku akademickim odbyły się liczne konferencje organizowane lub współorganizowane przez naszą uczelnię. Wymienić wypada przede wszystkim międzynarodową konferencję "Konstytucja Europejska a konstytucje narodowe" zorganizowaną wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz Uniwersytetem w Hull z Wielkiej Brytanii pod patronatem honorowym przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Hansa-Gerta Poetteringa. Należy wspomnieć także konferencje: "Moralne problemy bezpieczeństwa", międzynarodową konferencję naukową "Świadomość zagrożeń kluczem do poprawy bezpieczeństwa" zorganizowaną we współpracy z komendantem miejskim policji w Krakowie oraz samorządem Studentów KSW, jak również konferencję "Wiedza - Innowacja - Rozwój" zorganizowaną w ramach projektu "Staże Partnerskie dla innowacji w MSP". Tradycyjnie w maju br. odbyła się kolejna VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa Krakowskiej Szkoły Wyższej "Państwo, Gospodarka, Społeczeństwo", która jak zawsze zgromadziła wielu przedstawicieli różnych dyscyplin nauki z kraju i zagranicy. Po raz drugi zorganizujemy także we współpracy z Konsulatem Stanów Zjednoczonych "Amerykańską Noc Wyborczą".
Jakie nowe wyzwania stoją przed władzami rektorskimi w nadchodzącym roku akademickim? Do najważniejszych należą starania o kolejne uprawnienia doktorskie, a także uruchamianie seminariów doktorskich. Umożliwi nam to kształcenie własnej kadry naukowo-dydaktycznej, a także pełną realizację założeń procesu bolońskiego poprzez wprowadzenie trójstopniowego systemu kształcenia: licencjat - magisterium - doktorat. Kolejna sprawa to nowe kierunki studiów. W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego złożone już zostały wnioski o zgodę na uruchomienie studiów pierwszego stopnia na kierunku architektura wnętrz, studiów jednolitych magisterskich na kierunku psychologia, a także studiów drugiego stopnia na kierunkach: architektura i urbanistyka, pedagogika oraz socjologia. Bardzo ważnym zadaniem jest dalsze tworzenie coraz liczniejszej własnej kadry naukowo-dydaktycznej, dla której będzie to podstawowe miejsce pracy, w którym będą mogli realizować jak najpełniej swoje cele badawcze. Wiąże się z tym także położenie nacisku na intensyfikację rozwoju badań naukowych, a więc występowanie na jeszcze większą skalę o różnorodnego rodzaju granty - szczególnie zewnętrzne - i dotacje z funduszy strukturalnych. Jak była o tym mowa, mamy w tym zakresie już całkiem wymierne sukcesy.
Otwieram dziewiąty rok akademicki w Krakowskiej Szkole Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
QUOD BONUM, FELIX, FAUSTUM FORTUNATUMQUE SIT!
OBY WYPADŁO DOBRZE, SZCZĘŚLIWIE I POMYŚLNIE!

Zaproszenie na konferencję

Rektor Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego zaprasza na konferencję prasową z udziałem prezesa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka prof. dr. Jean-Paula Costy oraz sędziego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka prof. dr. hab. Lecha Garlickiego na temat: Aktualne problemy orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - sprawy polskie przed trybunałem. Konferencja odbędzie się 25 października 2008 r. o godz. 11.00 w kampusie KSW przy ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1 (aula 026A).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski