Rok subiektywnie: od Cranacha do komiksu

Rok subiektywnie: od Cranacha do komiksu

AN

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Podsumowanie roku 2012 - SZTUKI WIZUALNE

WYDARZENIA MUZEALNE

1. Konserwacja obrazu Cranacha w pracowni Zamku Królewskiego na Wawelu

Majsterszyk konserwatorski: ocalenie i przywrócenie polskim zbiorom obrazu, który był w rozsypce. Zachowaniu zasad polskiej szkoły dobrze posłużyły nowe technologie, ale bardziej jeszcze wiedza, umiejętności i benedyktyńska cierpliwość dr Ewy Wiłkojć i jej ekipy.

2. Wojciech Fangor w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego

Wystawa klasyka XX w. przygotowana z muzealną starannością dała pełniejszy, bogaty obraz malarstwa Fangora. Mimo wkraczającej i do muzeów mody na wystawy kuratorskie, przygotowano prezentację zachowującą prymat sztuki.

3. Rody krakowskie w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa

Wystawa w Kamienicy Hipoli- tów i bardziej lokalna, dzielnicowa wersja w Domu Zwierzynieckim zapowiadają cykl wystaw biograficznych, które - żywo zapoczątkowane - powinny rozwinąć się w ciekawe spotkania z "uczłowieczoną" historią miasta.

WYDARZENIA GALERYJNE1. "Książka artystyczna" Aliny Kalczyńskiej w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Alina Kalczyńska, jedna z najświetniejszych polskich gra- ficzek XX wieku, pokazała nam kiedyś, jak wydobywa się cudowne światło w czarno-białym drzeworycie. Od pewnego czasu mieszkająca we Włoszech artystka poszerza naszą wiedzę i wyobraźnię w dziedzinie książki artystycznej. Książki Aliny Kalczyńskiej wychodzą poza dialog obrazu z tekstem, słowa ze znakiem malarskim - choć i te są u Kalczyńskiej bardzo indywidualne i zapadające w pamięć. Książką jednakże może być ciąg znaków, słowo może stać się rysunkiem. A wszystko czyta się pięknie.

2. Mersad Berber w Międzynarodowym Centrum Grafiki

Wystawa otwarta kilka dni po śmierci artysty, to coś, co się u nas nie zdarza, niemniej Międzynarodowe Triennale Grafiki pokazało, że to jest możliwe. Nieduża wystawa, przygotowana ze zbiorów MTG uzupełnionych możliwością elektronicznego przejrzenia innych prac wielkiego grafika była czymś wyjątkowym (u nas) jako przedsięwzięcie i dobra jako prezentacja. Ponadto mieliśmy nieczęstą okazję spotkania z fragmentem imponujących zbiorów MTG.

3. "Andy Warhol. Konteksty" w galerii Międzynarodowego Centrum Kultury

Muzealna czy galeryjna? Odbywa się w galerii, więc pozostańmy przy tym wskazaniu. Spotkamy tam prace Warhola (serigrafie i rysunki) udostępnione przez prywatne Zoya Museum w Modrze, po raz pierwszy pokazywane w Polsce, ale nie to wydaje się najważniejsze. Wystawa zmierza przede wszystkim do pokazania - zgodnie z tytułem - mniej u nas znane konteksty twórczości Warhola i - co za tym idzie - ma szanse wskazania nowych tropów interpretacji dzieła i życia artysty, który sam był popartem.

4. Roman Siwulak i Bartosz Kokosiński w Galerii Malarstwa ASP

Galeria Malarstwa ASP pod opieką Grzegorza Sztwiertni pokazała kilka wystaw prezentujących duety artystów, dobierane wedle różnych kryteriów, ale zawsze ciekawe. Do najciekawszych należało spotkanie Siwulaka i Kokosińskiego - artystów z dwóch pokoleń, o różnych tzw. drogach życiowych i pozornie różnych wypowiedziach artystycznych. Różnice, niby z daleka widoczne, przecież tworzyły bardzo spójny, logiczny ciąg wiele mówiący o drogach sztuki.
1 »

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo