Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rok sukcesów i wzruszeń

Redakcja
Prowadzona przez Leszka Nowaka, Marcina Kuflowskiego, Grzegorza Meryndę i Jacka Guzika sekcja to chluba powiatowego sportu. Zawodnicy zdobyli w sumie ponad 20 medali rangi mistrzowskiej, w tym mistrzostwo świata młodzieży szkolnej i mistrzostwo Europy juniorów młodszych. Brydżyści ze Skawiny są członkami kadr narodowych. W minionym roku Artur Machno oraz Bartłomiej Igła zdobyli tytuł mistrzów świata par i brązowy medal drużynowych mistrzostw świata. Futsal

Sportowe podsumowanie roku

Jaki był 2006 rok dla sportowców z powiatu ziemskiego krakowskiego? Odpowiedź jest jedna: bardzo udany. Sportowcy z powiatu osiągali sukcesy zarówno na arenie krajowej jak i międzynarodowej.

Brydż sportowy

Prowadzona przez Leszka Nowaka, Marcina Kuflowskiego, Grzegorza Meryndę i Jacka Guzika sekcja to chluba powiatowego sportu. Zawodnicy zdobyli w sumie ponad 20 medali rangi mistrzowskiej, w tym mistrzostwo świata młodzieży szkolnej i mistrzostwo Europy juniorów młodszych. Brydżyści ze Skawiny są członkami kadr narodowych. W minionym roku Artur Machno oraz Bartłomiej Igła zdobyli tytuł mistrzów świata par i brązowy medal drużynowych mistrzostw świata.

Futsal

Najlepszym klubem powiatu w tej dyscyplinie jest Lotnik Kryspinów. Jeszcze w 2006 roku zespół, prowadzony przez Ryszarda Witanowskiego, zapewnił sobie wicemistrzostwo Krakowa, za kilka dni rozpocznie walkę o tytuł mistrzowski. To drużyna regularnie triumfująca we wszelkich powiatowych turniejach.

Koszykówka

Łączona drużyna Korony Kraków i CKiS Skawina zajęła w zeszłym roku czwarte miejsce w rozgrywkach I ligi kobiet. Po zakończeniu rozgrywek zespół rozłączył się, bo z fuzji zrezygnowało CKiS Skawina. Przez kilkanaście miesięcy istnienia sekcji ze Skawiny wyszła reprezentantka Polski kadetek Monika Lelek, która w 2006 r. wywalczyła z Koroną wicemistrzostwo Polski kadetek.

Lekkoatletyka

Gwiazdą polskiej królowej sportu został urodzony w Kaszowie Dariusz Kuć. Srebrny medal w sztafecie 4x100 m mistrzostw Europy w Göteborgu, szóste miejsce w finale 100 m tych zawodów, mistrz Polski na 100 m i na 60 m w hali, posiadacz najlepszego wyniku w kraju w tym roku 10,17 - to w skrócie najważniejsze osiągnięcia młodego biegacza. Był to rok jego błyskawicznego awansu do czołówki międzynarodowej. W poprzednim sezonie jeszcze junior, który już próbował - i to z powodzeniem! - walki z krajową czołówką, w tym roku, pierwszym w roli seniora, został najszybszym Polakiem (miano to przysługuje temu, kto zwycięża w klasycznym sprincie, na 100 m). Dariusz Kuć nie dał w tej konkurencji szans rutyniarzom w kraju, a w mistrzostwach kontynentu walczył jak równy z równym z najlepszymi. Dlatego też trener kadry Tadeusz Osik postawił na studenta krakowskiej AWF: Kuć kończył ostatnią zmianę sztafety naszych sprinterów w Göteborgu i wywalczył z kolegami srebrny medal. Tym samym Polacy podtrzymali medalową passę w ME: w 1998 r. w Budapeszcie mieli brąz, w 2002 r. w Monachium przybiegli na trzecim miejscu, a w sierpniu tego roku wspięli się jeszcze wyżej. Skład w części się zmieniał, niemniej biało-czerwoni są ciągle w elicie sprintu. Teraz przed czwórką Polaków stoi ambitne zadanie: przyszłoroczne mistrzostwa świata w Osace. W perspektywie - igrzyska w Pekinie.
Te dwa miasta wyznaczają cele Dariusza Kucia. Biegacz rodem z Kaszowa chce pojechać na MŚ oraz IO, biegać w sztafecie oraz indywidualnie. Uzyskany w tym roku przezeń czas jest trzeci w historii polskiego sprintu, być może w 2007 roku 20-letni sprinter zbliży się do rekordu Mariana Woronina (10,0)?

Łucznictwo

Piłkarze są dziś dumą Kmity, ale od lat rozsławiały Zabierzów łuczniczki. Tak też było i w minionym roku. Podopieczne Aleksandra Jabłońskiego brylowały w kraju (zdobyły brązowy medal drużynowych mistrzostw Polski), za granicą natomiast startowała głównie kadrowiczka Karina Lipiarska, wydatnie wzmacniając kadrę naszego kraju. Marzeniem działaczy Kmity jest, aby zawodniczka ta wystartowała w igrzyskach w Pekinie - i nie są to marzenia bez szans realizacji. Obok Lipiarskiej wybijającymi się łuczniczkami były: Karolina Mosur, Paulina Witala, Agata Winiarska, Katarzyna Anioł, Aneta Anioł i Elżbieta Petryszyn.

Piłka nożna

Historyczne osiągnięcie piłkarzy Kmity Zabierzów, którzy w ciągu czterech lat przebili się z rozgrywek klas regionalnych do II ligi. W czerwcu podopieczni Jerzego Kowalika okazali się najlepsi w III lidze i awansowali do II. Na szczeblu centralnym Kmicie wiedzie się przyzwoicie, klub ma stabilną sytuację finansową, jedyną rysą jest fakt, że beniaminek nie może rozgrywać spotkań w Zabierzowie, gdyż jego stadion nie spełnia wymogów licencyjnych. Nowe władze gminy obiecały pomoc - już wiosną sytuacja ma się zmienić.
Również historyczny awans - tyle że do V ligi - uzyskali piłkarze Iskry Krzęcin, a po raz pierwszy w historii do klasy okręgowej przebił się Lotnik Kryspinów. Warto wspomnieć również o awansie do ligi wojewódzkiej juniorów Skawinki oraz występie w finałach mistrzostw Polski Ludowych Zespołów Sportowych Lotnika Kryspinów.

Pływanie

Powstanie nowych pływalni w Piekarach, Skawinie i Zabierzowie spowodowało, że pływacy z tych ośrodków zaczynają odgrywać coraz większą rolę na małopolskiej arenie. W kadrach wojewódzkich są następujący zawodnicy: Jakub Gomółka, Krzysztof Habrat (Siemaszka Piekary), Mariusz Styryjski, Marcel Szamreta, Radosław Ślęzak, Karol Ożóg, Natalia Skowronek, Magdalena Sroka, Mateusz Szostek, Dagmara Tęcza, Aleksandra Tyrpa (CKiS Skawina). Radosław Ślęzak bił w pięknym stylu rekordy Polski w swojej kategorii wiekowej, także pływaczki Kmity spisywały się znakomicie na zawodach wojewódzkich. Za kilka miesięcy pływacy z powiatu krakowskiego powinni liczyć się w jeszcze większym stopniu na arenie krajowej.

Siatkówka

Szkoda, że siatkarkom Maratonu Krzeszowice nie udało się awansować do II ligi, bo w 2006 roku miały ogromną szansę. Zespół, prowadzony przez Martę Bodzentę, brylował w III lidze małopolskiej, ale w decydujących meczach zabrakło mu nieco szczęścia.

Szachy

W 2006 roku do III ligi juniorów awansowała drużyna Wulkana Rudno, nadal bardzo dobrze szkolono młodzież w Zabierzowie. Sekcję szachową reaktywowano w CKiS Skawina, młodzieżowy zespół gra w III lidze juniorów, a Agnieszka Cieślicka i Michał Lasek awansowali aż do finałów mistrzostw Polski juniorów.

Tenis stołowy

Tenis stołowy w powiecie krakowskim to głównie sekcje Wisły Rząska i CKiS Skawina. Lepsze wyniki osiągały dziewczęta ze Skawiny, które obecnie przewodzą rozgrywkom II ligi. W Rząsce postawiono na amatorów i zespół gra w lidze regionalnej - klubowe finanse nie pozwalają bowiem na więcej.
(PAN)
Zdjęcia: Wacław Klag

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski