Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolniczy jubileusz w Gdowie

JOL
- Tak znakomicie działających rolniczych organizacji jest naprawdę mało. Duże znaczenie ma tutaj także dobra współpraca z samorządem, nie wszędzie tak jest - mówił podczas uroczystości odbywającej się w Gminnym Ośrodku Kultury Andrzej Harężlak, przewodniczący Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Oby tak dalej

Gratulacje! - to słowo odmieniano, podczas sobotniego jubileuszu 25-lecia Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Gminnej Rady KGW w Gdowie - przez wszystkie osoby, liczby i rodzaje.__

Z okazji jubileuszu gdowski GZRKiOR uhonorowany został medalem "Za zasługi dla Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych". Dyplomy - w podzięce za pracę - otrzymały w sobotę od Andrzeja Harężlaka m.in. Irena Woźniak, przewodnicząca Wojewódzkiej Rady KGW i od 25 lat szefowa gdowskiej Gminnej Rady KGW oraz Julia Jelonek, która od lat zawodowo i społecznie wspiera rolnicze stowarzyszenia w Gdowie.
Wójt Gdowa Zbigniew Wojas przypomniał, że panie z kół gospodyń wiejskich odnosiły liczne sukcesy na forum regionalnym i ogólnopolskim, m.in. podczas ubiegłorocznego konkursu "Smaki Małopolski". -Wy jesteście najlepszą promocją ireklamą naszej gminy -___stwierdził Zbigniew Wojas. -To dzięki waszej pracy gminaGdów wygląda tak pięknie. Życzę wam, by gdowski rejon zawsze słynął ztak znakomitej działalności społecznej. Poprostu -_oby tak dalej! -mówił gość uroczystości, poseł Wiesław Woda z PSL. -Gdowska działalność nie ma sobie równych wpowiecie wielickim. Trzeba pokazywać was jak najczęściej naszerokim forum. Życzę wam, by te ludowe stroje ubierały kolejne pokolenia, by wwaszej pracy nadal było tyle ekspresji -___dodał Wojciech Kozak z PSL, członek Zarządu Województwa Małopolskiego.
GZRKiOR oraz Gminną Radę KGW w Gdowie powołano 25 stycznia 1981 roku. Pierwszym przewodniczącym gminnego związku rolników był Kazimierz Pilch, zastępowali go Marian Kozioł oraz Władysław Łanoszka. Stowarzyszenie reprezentowało interesy środowiska rolniczego wobec władz administracyjnych i samorządowych.
-Wkrótkim sprawozdaniu nie sposób opisać wszystkiego, czym związek zajmował się przez 25 lat. Charakter naszej pracy ulega ciągłym modyfikacjom, gdyż życie stawia nowe wymagania. Obecnie między innymi organizujemy szkolenia dotyczące możliwości korzystania przez rolników z_funduszy unijnych -opowiadał Stanisław Stawarz, który GZRKiOR przewodniczy od 2004 roku. W minionym 25-leciu gdowskiemu rolniczemu stowarzyszeniu szefowali ponadto: Antoni Nowowiejski (1982-1983), Franciszek Zając (1983-1987) i Marian Stawarz (1987-2004).
_-Nie sposób ująć wkilku zdaniach całokształtu pracy Gminnej Rady KGW wciągu 25 lat. Myślę, że iksiążka by tego nie ogarnęła. Poprostu życie przynosiło nam coraz to nowe problemy iwyzwania, amy je podejmowaliśmy. Koła gospodyń wiejskich są czymś wrodzaju szkoły obywatelskiego i_patriotycznego wychowania. Myślę, że tak będzie przez następne 25 lat -mówiła w sobotę Irena Woźniak, która zaprezentowała także 140-letnią historię KGW w Polsce.
Podczas uroczystości wystąpili gdowianie, a panie z kół gospodyń wiejskich rywalizowały w konkursie kolęd i pastorałek (więcej na ten temat napiszemy jutro).
Tekst i fot. (JOL)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski