Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ronda ciągle w planie

Jolanta Białek
Utrudnienia w ruchu na ul. Asnyka nie skończą się szybko
Utrudnienia w ruchu na ul. Asnyka nie skończą się szybko FOT. JOLANTA BIAŁEK
Wieliczka. Przebudowa ulicy Asnyka idzie jak po grudzie. Ludzie narzekają na utrudnienia w ruchu i wszechobecny kurz.

Wojewódzka inwestycja, w ramach której zaplanowano budowę dwóch rond: u zbiegu ulic Asnyka i Piłsudskiego oraz na skrzyżowaniu „na ochronce” ,powinna zakończyć się w listopadzie tego roku. Jednak wiele wskazuje, że termin ten nie zostanie dotrzymany. Mieszkańcy mówią, że roboty „ślimaczą się i nic nie idzie jak powinno”. Opinia, że nie ma szans, by ronda powstały w tym roku jest powszechna także w wielickim magistracie.

– Robotnicy coś sobie tam dłubią, to samo miejsce jest wiele razy rozkopywane, zasypywane i ponownie rozkopywane. To wygląda tak jakby nikt nie nadzorował prac – takie uwagi o remoncie na drodze wojewódzkiej można usłyszeć w Wieliczce bardzo często.

Spostrzeżenia mieszkańców i kierowców, którzy od miesięcy zmagają się z dużymi utrudnieniami w ruchu – także w komunikacji publicznej, bo przebudowa ul. Asnyka spowodowała i­stotną zmianę trasy autobusu nr 304 – i wszechobecnym pyłem, potwierdzają niektóre zdarzenia z placu budowy. Doszło m.in. do sytuacji, że robotnicy musieli rozebrać świeżo zamontowane krawężniki, bo położyli je… za wysoko.

– Konieczność zmiany wysokości krawężnika oraz dodatkowe przekopy nie wpływają na o­stateczny termin zakończenia robót, a koszty wszelkich prac poprawkowych obciążają ich wykonawcę – przekonuje Roman Leśniak, z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie. Przyznaje on, że inwestycja na ul. Asnyka idzie wolniej niż zakładano, ale „terminowe zakończenie prac nadal jest realne”.

– Zostały wykonane projekty dla budowy rond na obu skrzyżowaniach, obecnie trwa procedura pozyskiwania zezwoleń na realizację inwestycji (tzw. zrid). Wykonawca prac deklaruje, że zrid dla przebudowy zbiegu ulic Asnyka, Le­dnickiej i Gdow­skiej zostanie wydany w czerwcu, a dla ulic Asnyka i Piłsudskiego – w lipcu tego roku. Wtedy można będzie rozpocząć budowę rond. Jeśli terminy te zostaną dotrzymane (wcześniej wykonawca robót zapowiadał, że zrid będzie w grudniu 2013 roku - red.) jest szansa, że cała inwestycja zakończy się w tym roku – twierdzi Roman Leśniak.

Dokumentów uprawniających do budowy rond nie ma, ale opracowano już koncepcję zmian w organizacji ruchu podczas prowadzenia tej inwestycji. Pracownicy ZDW informują, że skrzyżowanie „na ochronce” będzie całkowicie wyłączone z ruchu, zamknięta zostanie też ul. Sło­wac kiego. Podobna sytuacja będzie na ul. Asnyka, a ulicą Piłsudskiego będą mogły jeździć tylko auta osobowe (dla ciężarowych wyznaczone zostaną objazdy).

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski