Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rondo z poślizgiem

Jolanta Białek
Budowa ronda na zbiegu ul. Asnyka i Piłsudskiego dobiega końca
Budowa ronda na zbiegu ul. Asnyka i Piłsudskiego dobiega końca fot. Agnieszka Rogalska
Wieliczka. Inwestycja na ulicy Asnyka potrwa dłużej niż planowano. Przyczyną opóźnienia są ciągłe kłopoty z pracami "na ochronce".

- Aneks do umowy z wykonawcą prac nie został jeszcze podpisany, ale wiemy już, że przebudowa ulicy Asnyka nie zakończy się w terminie (we wrześniu tego roku - red.). Na dziś szacujemy, że prace potrwają co najmniej 1-1,5 miesiąca dłużej - poinformował Roman Leśniak z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

Zaznaczył on przy tym, że nieprzekraczalny czas, do którego przebudowa ulicy Asnyka musi zostać zakończona, to listopad tego roku.

- To termin ostateczny, bo musimy zdążyć jeszcze rozliczyć unijną dotację pozyskaną na tę inwestycję - dodaje urzędnik.
Główna przyczyna opóźnienia prac to ciągła niemożność faktycznego rozpoczęcia budowy ronda na zbiegu ulic Asnyka, Gdowskiej, Lednickiej i Górniczej, czyli na skrzyżowaniu zwanym "na ochronce".

Z powodu tej inwestycji trzeba wyburzyć dwa domy. Jeden z nich już rozebrano, ale mieszkańcy drugiego ciągle nie godzą się na wyprowadzkę (nie przyjęli też przedstawionej im przez służby małopolskiego wojewody wyceny tej nieruchomości). Dlatego rozpoczęto już procedury zmierzające do eksmisji lokatorów tego budynku. Termin tzw. egzekucji administracyjnej wyznaczono na 29 lipca br.

O problemach związanych z wojewódzką inwestycją na ul. Asnyka, w ramach której rondo powstaje także na skrzyżowaniu ulic Asnyka i Piłsudskiego, pisaliśmy wielokrotnie. Rozpoczęta w 2013 roku przebudowa dróg wojewódzkich idzie jak po grudzie.

Najpierw wybudowano tam nowe chodniki oraz zmodernizowano sieci teletechniczne, ale planowane latem ubiegłego roku wyznaczanie rond opóźniło się o pół roku. Pojawiły się kłopoty z uzyskaniem dla tych prac pozwolenia na budowę. Dokumenty te Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie otrzymał dopiero na przełomie 2014 i 2015 roku. Inwestycję na ul. Asnyka wznowiono dopiero ostatniej wiosny.

Budowa rond spowodowała, że ulicę Asnyka wyłączono z ruchu. Związane z tym utrudnienia są ogromne. Kierowcy muszą korzystać z objazdów, a mieszkańcy dolnej części Wieliczki stracili MPK, bo autobus nr 304 kursuje z powodu remontu ulicą Narutowicza.

- Kiedy prace przy rondzie na zbiegu ulic Asnyka i Piłsudskiego będą na ukończeniu, puścimy tam prawdopodobnie ruch jednym pasem jezdni. Powinno to nastąpić na przełomie lipca i sierpnia. Korków to pewnie nie zlikwiduje, ale choć trochę poprawi sytuację drogową w tej części Wieliczki - powiedział nam Roman Leśniak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski