18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ropa, Gorlice i Sękowa na ciepłej wodzie

SZEL
Autorzy analizy przedstawili swoje wnioski podczas konferencji w gorlickim starostwie. Fot. archiwum
Autorzy analizy przedstawili swoje wnioski podczas konferencji w gorlickim starostwie. Fot. archiwum
Takie wnioski płyną z analizy opracowanej przez specjalistów z krakowskiej AGH. Zbadali oni osiem odwiertów, pozostałości po eksploatacji złóż ropy na ziemi gorlickiej. Uznali, że najbardziej obiecująco sprawa zagospodarowania ciepła wód geotermalnych wygląda w gminie Ropa, gdzie całe przedsięwzięcie byłoby opłacalne niezależnie od sposobu finansowania rekonstrukcji otworu.

Autorzy analizy przedstawili swoje wnioski podczas konferencji w gorlickim starostwie. Fot. archiwum

GORLICKIE. Zagospodarowanie wód geotermalnych w regionie gorlickim może się opłacać. Trzeba inwestować w czynne odwierty.

Podkreślają jednak, że wykorzystanie do tego celu wyłącznie kapitału własnego byłoby inwestycją na granicy opłacalności. Obiecująco sprawa wygląda również w samych Gorlicach i gminie Sękowa, pod warunkiem, że rekonstrukcja otworów zostałaby sfinansowana z funduszy zewnętrznych. Natomiast niezależnie od źródeł finansowania, nie opłaca się podejmować prób zagospodarowania wód geotermalnych w gminie Biecz.

- Otwory wiertnicze w rejonie Gorlic mają precyzyjne dane techniczne, co jest unikatem w skali kraju - podkreśla Marek Hajto z AGH. - Chociaż eksploatacja istniejących odwiertów wymaga sporych nakładów i kilku lat na pełne wdrożenie do realizacji, to trzeba wiedzieć, że wciąż pojawiają się nowe technologie, które znacznie obniżają koszty wierceń czy udrożniania istniejących odwiertów naftowych.

W przypadku otworu o głębokości 1100 metrów koszty kształtują się na poziomie 4 mln zł. Rekonstrukcja odwiertu głębokiego na 5000 metrów jest dwukrotnie droższa. O zawrót głowy przyprawić mogą koszty utworzenia nowego odwiertu. Przy głębokości 4000 metrów trzeba się liczyć z wydatkiem 30 mln zł. A to nie wszystko, bo trzeba wziąć pod uwagę także wydatki na instalacje przesyłowe i ewentualne wydatki na inwestycje o charakterze rekreacyjnym.

- Możemy skorzystać z dorobku minionych pokoleń, po których pozostały odwierty naftowe - mówi starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz. - Wody geotermalne mogą być naszym białym złotem. Wiemy już, że są one bogate zarówno pod względem ilości jak i temperatury dochodzącej do stu stopni Celsjusza.

Co ważne, istnieje wiele programów umożliwiających finansowanie badania i wykorzystania źródeł geotermalnych. Dr nauk medycznych Eugeniusz Muciek podkreśla, że mogą mieć one zastosowanie nie tylko w ciepłownictwie, ale także w balneologii, rekreacji i agroturystyce.

- Kąpiele lecznicze są pomocne w schorzeniach ortopedycznych, układu nerwowego i krążenia, a także nerwicach i nerwobólach - wylicza dr Eugeniusz Muciek. - Szczególne właściwości lecznicze mają wody mineralne, w które obfitują przede wszystkim Wysowa i Wapienne.

Dodajmy, że od 1870 r. w Gorlickiem powstało 3400 odwiertów naftowych. Wyeksploatowano blisko trzy miliony ton ropy z trzynastu złóż. Z tego powodu ten region uznawany był za kolebkę przemysłu naftowego w Polsce.

(SZEL)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski