Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ropa zza Atlantyku dla Grupy Lotos płynie do Naftoportu Gdańsk

Mateusz Tkarski
2 września do gdańskiego Naftoportu z 100 tys. ton ropy naftowej Hibernia z Kanady przypłynął tankowiec Minerva Lisa
2 września do gdańskiego Naftoportu z 100 tys. ton ropy naftowej Hibernia z Kanady przypłynął tankowiec Minerva Lisa mat. prasowe
Zbiornikowiec St. Helen płynie przez Atlantyk z ładunkiem prawie 100 tys. ton ropy naftowej. Jego portem docelowym jest Gdańsk. W Naftoporcie spodziewany jest około 9 listopada. Ropa naftowa jaką wiezie w zbiornikach została załadowana w bazie paliwowej we Freeport w amerykańskim stanie Teksas.

Ładunek przeznaczony jest dla gdańskiej rafinerii Grupy Lotos. To kolejny transport zza Atlantyku jaki trafia do Gdańska. Na początku września rafineria odebrała ładunek surowca z Kanady. Była to pierwsza dostawa ropy z Kanady w ponad 40-letniej historii rafinerii Grupy Lotos.

Czytaj także:

Lotos poszukuje możliwości dywersyfikacji kierunków zaopatrzenia w surowiec. Oprócz własnego wydobycia i koncesji na złożach, firma chce sprowadzać surowiec z krajów zachodnich i z Bliskiego Wschodu. Na razie to rozpoznanie w celu weryfikacji jakości i surowca do jego ceny i efektywności przerobu.

TOP 100 najlepszych firm na Pomorzu
Kliknij w obrazek, aby dowiedzieć się więcej!
Najbogatsze firmy na Pomorzu

- Zamawiamy na testy tylko taki surowiec, który w teoretycznych wyliczeniach w naszym systemie daje dodatkowe korzyści finansowe. Mogę zapewnić, że nie zakontraktujemy do produkcji żadnego gatunku ropy z jakiegokolwiek kraju, jeżeli nie będzie to opłacalne i nie da nam przynajmniej takich marż, jakie dziś uzyskujemy - mówił Marcin Jastrzębski, prezes zarządu Grupy Lotos we wrześniowym wywiadzie dla "Dziennika Bałtyckiego".

Gdańska rafineria była zbudowana w latach 70-tych ubiegłego stulecia do przerobu ropy bliskowschodniej, dopiero w połowie lat 80-tych, przestawiono ją na większy przerób gatunków ropy naftowej z ZSRR, a następnie Federacji Rosyjskiej. Pod koniec lat 90-tych i w pierwszej dekadzie XXI wieku mieszanka Rebco dominowała polski rynek.

Więcej na temat

Aktualnie około 25 procent przerabianej w Gdańsku ropy naftowej pochodzi z kierunku innego niż wschodni, były lub są to ropy z Bliskiego Wschodu, Polski, Litwy, Norwegii czy Nigerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ropa zza Atlantyku dla Grupy Lotos płynie do Naftoportu Gdańsk - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski