Rosjanie mistrzami, ale było tylko 56 sekund od wielkiej sensacji

Andrzej Stanowski
Wojtek Wolski (z lewej) zdobył brązowy medal, srebro dla Niemiec z Matthiasem Plachtą, synem byłego trenera kadry Polski Jacka Płachty Pawel Relikowski / Polska Press
HOKEJ. Drużyna Rosji występująca pod olimpijską flagą zdobyła złoty medal na igrzyskach w Pjongczangu, pokonując w finale po dogrywce Niemcy 4:3. Brązowe medale wywalczyli Kanadyjczycy po wygranej z Czechami 6:4.

Cóż to był za finał! Niemcy, którzy wcześniej sprawili dwie ogromne niespodzianki, eliminując w ćwierćfinale Szwecję, a w półfinale Kanadę, postawili się w wielkim finale faworytom. Grali jak równy z równym, świetnie w bramce spisywał się Danny Aus Den Birken, który w zespole Red Bull Monachium grał przed paroma miesiącami przeciwko Cracovii w Lidze Mistrzów.

Kiedy do końca pierwszej partii brakowało pół sekundy, Wiaczesław Wojnow dał Rosji prowadzenie. Ale w połowie następnej tercji kapitalna kontra Niemców zakończyła się bramką. Wielkie emocje przyniosły ostatnie minuty spotkania. Najpierw 26-letni Nikita Gusow z SKA St. Petersburg „bombą” z ostrego kąta dał Rosjanom prowadzenie. Ale już po 10 sekundach był remis po strzale Dominika Kahuna. Kibice zebrani w hali przecierali oczy ze zdumienia, bo Niemcy poszli za ciosem i w 57 min Jonas Mueller posłał krążek do siatki.

Zapachniało wielką sensacją, tym bardziej, że na ławkę kar powędrował Sergiej Kalinin. Ale Niemcy źle rozegrali krążek, znalazł się on w ich tercji. W tym momencie Rosjanie ściągnęli bramkarza, zaatakowali piątką graczy i niezawodny tego dnia Gusow na 56 sekund przed końcową syreną strzałem z bekhendu pokonał golkipera. – Nigdy nie poddajemy się, do końca wierzyliśmy, że odwrócimy losy meczu – zwierzał się po meczu Rosjanin.

Dogrywka grana była czterech na czterech. Decydująca była jej 10 minuta, jeden z graczy niemieckich otrzymał karę dwóch minut. Rosjanie założyli precyzyjny „zamek” i Kirył Kaprizow mocnym strzałem dał im złoty medal.
To dziewiąty złoty medal ekipy rosyjskiej, po raz ostatni triumfowali przed 26 laty w Albertville. Tym samym Rosjanie wyrównali rekord Kanady.

Dla Niemców to największy sukces w historii, do tej pory zdobyli dwa brązowe medale na igrzyskach olimpijskich w 1932 i 1976 roku. Ich ekipę prowadził Marco Sturm, który kiedyś w NHL grał w Boston Bruins razem z Mariuszem Czerkawskim. Dobrze spisywał się Matthias Płachta, syn byłego selekcjonera reprezentacji Polski Jacka.

Olimpijscy Sportowcy z Rosji - Niemcy 4:3 po dogrywce (1:0, 0:1, 2:2, 1:0).
Bramki:
1:0 Wojnow 20, 1:1 Schutz 30, 2:1 Gusiew 54, 2:2 Kahun 54, 2:3 Muller 57, 3:3 Gusiew 60, 4:3 Kaprizow 70.

OSR: Koszeczkin - Gawrikow, Wojnow, Andronow, Kalinin, Kowalczuk - Kisilewicz, Nesterow, Dacjuk, Kaprizow, Gusiew - Zub, Zubariew, Szyrokow, Prochorin, Barabanow - Jakowlew, Telegin, Mozjakin, Grigorenko, Kabłukow. Trener: Oleg Znarok.

Mecz o brąz: Kanada – Czechy 6:4 (3:1, 0:0, 3:3).