Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rosną razem

Redakcja
Przy różnych okazjach mówi się o odwiecznej symbiozie Krakowa i jego uniwersytetu. Właśnie jest czas, kiedy te deklaracje ulegają weryfikacji. Uniwersytet rozbudowuje się, a do tego potrzebna jest pomoc władz miasta.

Kraków i jego uniwersytet

   Najstarsza polska uczelnia realizuje konsekwentnie dalekosiężne plany inwestycyjne. W Pychowicach powstaje Kampus 600-lecia Odnowienia Akademii Krakowskiej. W tym zakończona zostanie budowa Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej, a rozpoczną się prace przy budowie siedziby Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej, Wydziału Matematyki i Informatyki oraz Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Dodajmy, że obok powstaje Kampus Papieskiej Akademii Teologicznej (wybudowano już bibliotekę) i rozwija się Park Technologiczny. W sąsiedztwie postępuje budowa osiedli mieszkaniowych, w konsekwencji rośnie liczba mieszkańców Dzielnicy VIII i zmienia się jej oblicze.
   Jednocześnie przy ul. Krupniczej trwa budowa Auditorium Maximum i planowana jest budowa Paderevianum II, Centrum Dydaktycznego CM UJ oraz Domu Studenckiego. Nietrudno wyobrazić sobie, jak korzystnie wpływa na życie gospodarcze miasta zainwestowanie na jego terenie kilkuset milionów zł (zbyt dla producentów materiałów i urządzeń, nowe miejsca pracy, kreowanie rozwoju przemysłu opartego o nowe technologie, wzrost konsumpcji przez rosnącą liczbę studentów). Pomińmy tu wkład uniwersytetu w rozwój nauki i kultury, oddziałujący na prestiż nie tylko uczelni, ale i miasta. Retoryczne jest zatem pytanie, czy warto wspierać Uniwersytet Jagielloński.
   Płynna realizacja wspomnianych inwestycji wymaga współpracy ze strony władz miasta w zakresie rozbudowy infrastruktury miejskiej w rejonie kampusu; usprawnienia procedury wydawania decyzji ULI - pozwoleń na budowę; rozwiązania powstających problemów komunikacyjnych i współpracy przy staraniach o środki pozabudżetowe.
   Rozmawiano o tym podczas styczniowego spotkania przedstawicieli miasta i uniwersytetu na terenie kampusu w Pychowicach. Zarówno prezydent Jacek Majchrowski, jak i radni wyrazili uznanie dla wysiłku inwestycyjnego uniwersytetu i zadeklarowali swoje poparcie. Wiceprezydent Tadeusz Trzmiel obiecał, że w najbliższym czasie przedłużona zostanie ul. Gronostajowa w stronę ul. Skotnickiej (450 m). Rozpocznie się budowa dwóch nowych ulic, które zapewnią dojazd w rejon budowy kolejnych obiektów w kampusie. W ramach zabezpieczenia przeciwpowodziowego budowane będą zbiorniki retencyjne na potokach: Pychowickim i Zakrzowieckim.
   Mimo że nie dyskutowano nad problemem usprawnienia wydawania decyzji ULI, wydaje się, że nie wymaga to znaczących nakładów finansowych, a otwiera drogę do starań o środki z europejskich funduszy strukturalnych. Miejmy nadzieję, że wkrótce pojawią się owoce współpracy w tym zakresie.
   Pośrednio pomoże to rozwiązać problemy komunikacyjne, narastające wraz ze zwiększaniem się liczby studentów kształcących się w III Kampusie. W 2007 r. ich liczba przekroczy 10 tys., tym samym pułap wydolności komunikacji autobusowej. Trzy lata później będzie to już 20 tys. studentów, równolegle będzie budowany kampus PAT dla 5 tys. studentów. Intensywny rozwój osiedli mieszkaniowych w tym rejonie zaowocuje wzrostem szacowanej obecnie na 5 tys. liczby mieszkańców Dzielnicy VIII.
   Jedynym rozwiązaniem rysujących się problemów komunikacyjnych jest, i co do tego nie było rozbieżności, szybka budowa linii tramwajowej. Projekt tej linii opracowany przez władze uniwersytetu jest zgodny z przygotowywanym przez władze miasta. Wstępne prace nad przygotowaniem wydłużenia linii tramwajowej od Kapelanki mają zostać podjęte już w tym roku. W budżecie miasta brak jednak środków na realizację całego przedsięwzięcia, a stosunki własnościowe terenów przeznaczonych pod linię tramwajową mogą stwarzać dodatkowe opóźnienia.
   Prezydent Jacek Majchrowski sugerował, że można by szybciej rozwijać sieć komunikacyjną, gdyby udało się zredukować straty w komunikacji miejskiej (szacowane na 60 milionów zł). Zgodzono się jednak, że najlepszym rozwiązaniem kwestii braku środków finansowych będą starania o wsparcie z funduszy strukturalnych. Podobne wnioski przyjęto po przedstawieniu przez uniwersytet projektu budowy przejścia podziemnego pod aleją Mickiewicza w rejonie Auditorium Maximum.
   Kraków powinno być stać na posiadanie nowoczesnego uniwersytetu. Tego nikt nie neguje. Teraz trzeba temu przekonaniu nadać realny kształt. LESZEK ŚLIWA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski