Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie las krzyży na rekonstruowanym cmentarzu z czasu I wojny światowej [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Na cmentarz ma trafić 266 krzyży, wykonanych na wzór odnalezionych
Na cmentarz ma trafić 266 krzyży, wykonanych na wzór odnalezionych fot. Adam Wojnar
Zabytki. Przy ul. Siostry Faustyny w tym roku będzie kontynuowane odnawianie i odtwarzanie cmentarza nr 384 z czasu I wojny światowej. Ustawione zostaną kolejne żeliwne krzyże wykonane na wzór tych, które odkryto podczas prac.

Cmentarz położony jest obok Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. W latach 1914-18 na terenie klasztoru Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia funkcjonował szpital wojskowy, który zorganizowała armia austro-węgierska. Na cmentarzu chowano żołnierzy, którzy zmarli od ran lub w wyniku epidemii.

Spoczywa tu 266 osób kilkunastu różnych narodowości. Nekropolia jeszcze w trakcie wojny została uporządkowana według projektu wiedeńskiego architekta Hansa Mayra.

Natomiast dwa lata temu rozpoczęła się rekonstrukcja cmentarza. Była potrzebna, bo przez lata pozostawał zdewastowany. - Teren był w rękach prywatnych. Pochówki znalazły się pod warstwą śmieci, gruzu, ziemi - przypomina Marcin Sieja, inspektor nadzoru czuwający nad pracami na cmentarzu. W końcu teren został wykupiony przez Skarb Państwa.

Nekropolia jest ratowana od 2015 r., za pieniądze z budżetu wojewody i ze środków Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W ramach prac m.in. naprawiono i odtworzono ogrodzenie. Powstało nowe, drugie wejście - po przeciwległej stronie aniżeli główne. Wycięto samosiejki.

Usunięta została wtórna warstwa, która przykrywała groby. Odkopano kilka oryginalnych żeliwnych krzyży (z datą 1915 i bez daty), które posłużyły za wzór do rekonstrukcji. W nawiązaniu do archiwalnego projektu odtworzono układ kwater. - Przy czym w stu procentach nie da się odwzorować pierwotnego układu - zaznacza Marcin Sieja. - Między innymi dlatego, że na cmentarzu wyrosły dwie duże lipy i nie można ich wyciąć, a __zaburzają one układ historyczny - wyjaśnia.__Kolejny powód jest taki, że teren cmentarza został odzyskany o parę arów mniejszy. Konieczna więc była korekta aranżacji historycznej. Jednak gdy chodzi o liczbę mogił, starano się ją odtworzyć.

Na cmentarz powracają betonowe postumenty krzyży i same krzyże. Spośród 266 cokolików brakuje jeszcze czternastu. Natomiast krzyży przywrócono w zeszłym roku 85, reszta będzie trafiała na cmentarz w tym, a może także w przyszłym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski