Rośnie ruch na płatnym odcinku autostrady A4. Zyski...

Rośnie ruch na płatnym odcinku autostrady A4. Zyski Stalexportu też idą w górę

Zdjęcie autora materiału
Grzegorz Skowron

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Rośnie ruch na płatnym odcinku autostrady A4. Zyski Stalexportu też idą w górę

©Anna Kaczmarz / Polskapresse / Dziennik Polski

O 5,3 proc. wzrosło natężenie ruchu na płatnym odcinku autostrady A4 Kraków – Katowice w pierwszym półroczu 2018. Wpływy z poboru opłat od kierowców wzrosły w tym samym czasie o 6,6 proc.
Rośnie ruch na płatnym odcinku autostrady A4. Zyski Stalexportu też idą w górę

©Anna Kaczmarz / Polskapresse / Dziennik Polski

Grupa Kapitałowa Stalexport Autostrady, której spółka zarządza płatnym odcinkiem A4, przedstawiła wyniki działalności za pierwsze półrocze 2018. „Grupa Kapitałowa Stalexport Autostrady w I połowie 2018 roku utrzymała trend wzrostowy w zakresie kluczowych danych finansowych – zarówno przychodów, jak i wypracowanego zysku netto” - czytamy w komunikacie.

Najistotniejszy wpływ na skonsolidowany wynik finansowy grupy ma działalność polegająca na zarządzaniu i eksploatacji koncesyjnego odcinka autostrady A4, prowadzona przez spółkę Stalexport Autostrada Małopolska.


Wzrost zysku netto to efekt m.in. wzrostu natężenia ruchu o 5,2 proc. w porównaniu do I półrocza 2017 roku, czyli do 43,1 tys. pojazdów na dobę. Wzrost ten dotyczy zarówno samochodów osobowych (5,4 proc.), jak i ciężarowych (4,4 proc.). Efektem tego jest także wzrost przychodów z tytułu poboru opłat do poziomu 158,1 mln zł, to jest o 6,6 proc. więcej niż w I półroczu roku 2017.
W I półroczu 2018 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie podjęło decyzję o wypłacie dywidendy akcjonariuszom Spółki w kwocie ponad 71,7 mln zł, czyli 0,29 zł na jedną akcję. Dywidenda została wypłacona 18 maja.

- W perspektywie stale zwiększającego się natężenia ruchu na A4 Katowice-Kraków podjęliśmy szereg działań ukierunkowanych na zwiększenie przepustowości placów poboru opłat. Pomimo wdrożenia dwa lata temu elektronicznego poboru opłat A4Go, który pozwala na dużo szybsze przejazdy przez bramki autostradowe, kontynuujemy prace związane z wdrożeniem innych, bardziej zaawansowanych technicznie systemów poboru opłat – mówi Emil Wąsacz, prezes zarządu Stalexport Autostrady oraz Stalexport Autostrada Małopolska. I zapewnia, że koncesjonariusz podtrzymuje „swoje zainteresowanie i chęć współpracy ze stroną publiczną w zakresie włączenia płatnego odcinka autostrady do Krajowego Systemu Elektronicznego Poboru Opłat”.

ZOBACZ KONIECZNIE:FLESZ: startuje Tour de Pologne 2018

Źródło: vivi24

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
?

sasasas (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

Czy dlatego tak powoli modernizuje się szlak kolejowy Kraków -Katowice ? Dla utrzymania monopolu i zysków Stalexportu ?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
A trzeci pas

to kiedy? (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

i na co przeznacza zyski Staleksport bo na pewno nie na rozbudowę autostrady

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo