MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rotarianie obdarowali wiele dzieci

Redakcja
Polacy i Niemcy, członkowie Rotary, odwiedzili ostatnio domy dziecka w Kętach i Oświęcimiu oraz Fundację Pomocy Społecznej w Brzeszczach. Ponad 200 paczek przygotowały kluby rotariańskie z Niemiec.

OŚWIĘCIM. Świat powinien się dowiedzieć, ile dobra dzieje się tu teraz - mówi Zofia Posmysz

Honorowy członek Rotary Oświęcim Richard Pyritz, prezydent Clubu Rotary Oświęcim Albert Bartosz oraz niemiecki rotarianin Gerald Hartmann nie kryli wzruszenia. - Dzięki tej wizycie maluchy otrzymały mikołajkowe paczki, a rotarianie cudowne uśmiechy dzieci! - opowiada Albert Bartosz.

Wręczanie paczek dla potrzebujących wsparcia dzieci z powiatu oświęcimskiego, to już wieloletnia tradycja RC. - Nigdy jednak nie robiliśmy tego na taką skalę. Ponad 200 paczek przygotowały cztery kluby rotariańskie z Niemiec, a koordynował wszystko niezawodny Richard Pyritz, który już dawno stracił serce dla Polski i Polaków. Dla naszych niemieckich przyjaciół jest sporym przeżyciem, możliwość skonfrontowania się z absolutnym szczęściem malującym się na twarzach dzieci, które zachwycają się nawet najdrobniejszymi upominkami. To jest dla nich doznanie unikatowe, którego czasem nie są w stanie oddać słowami - dodaje prezydent Rotary Club Oświęcim.

Paczki trafiły też do podopiecznych salezjańskiego centrum "Salos", które wcześniej urządzano za pieniądze zebrane przez członków Rotary, oraz podopiecznych szkoły w Dworach, prowadzonej przez doskonale znaną w Oświęcimiu Helenę Wisłę. Niemcy odwiedzili także Pomnik-Hospicjum Miastu Oświęcim, któremu pani Helena szefuje. Podarki rozwoziły też członkinie RC: Teresa Świebocka, Helena Stetkiewicz, Zofia Gwóźdź-Stawowy i Iwona Sobala.

Z kolei podczas mitingu Rotary, członkiem honorowym RC Oświęcim została była więźniarka KL Auschwitz Zofia Posmysz. Po zakończeniu wojny osiedliła się w Warszawie. W 1945 zadebiutowała literacko wspomnieniami "Znam katów z Belsen...". Rozgłos przyniosło jej słuchowisko radiowe "Pasażerka z kabiny 45", na motywach którego powstał film "Pasażerka" w reżyserii Andrzeja Munka, a następnie książka pod tym samym tytułem wydana w 1962 roku.

- Chcę być z wami, bo świat powinien się dowiedzieć, ile dobra dzieje się teraz w Oświęcimiu. Ludzie muszą wiedzieć, co tutaj robicie - powiedziała Zofia Posmysz.

Paweł Plinta

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski