Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rotmistrz Witold Pilecki i "Inka" pod szkolne strzechy w całej Polsce. Czas na zgłoszenia!

Piotr Subik
Piotr Subik
22.05.2014 krakow .kajetan rajski autor ksiazka wilczeta n/z .fot. anna kaczmarz / polskapresse / dziennik polski
22.05.2014 krakow .kajetan rajski autor ksiazka wilczeta n/z .fot. anna kaczmarz / polskapresse / dziennik polski Anna Kaczmarz / Polskapresse / Dziennik Polski
Sto lekcji poświęconych losom żołnierzy antykomunistycznego podziemia przeprowadzi w szkołach w całej Polsce Kajetan Rajski z krakowskiej Fundacji Kwartalnika Wyklęci. Zgłaszać się mogą wszystkie placówki podstawowe i ponadpostawowe.

Projekt nosi nazwę „Sto na Sto!” i poświęcony jest obchodom 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Realizowany będzie we współpracy z Fundacją BGK, związaną z państwowym Bankiem Gospodarstwa Krajowego (odpowiada m.in. za program „Mieszkanie Plus”).

Po rozpoczęciu roku szkolnego, od września do listopada Kajetan Rajski, publicysta młodego pokolenia, redaktor naczelny kwartalnika „Wyklęci”, poprowadzi sto lekcji w stu wybranych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Głównymi bohaterami spotkań będą rotmistrz Witold Pilecki i Danuta Siedzikówna ps. Inka. Pilecki dobrowolnie dał się osadzić w Auschwitz, by organizować tam ruch oporu, a po wojnie za rzekome zorganizowanie w Polsce siatki szpiegowskiej na rzecz gen. Władysława Andersa został zamordowany przez komunistów. Podobny los spotkał Dankę Siedzikównę, czyli „Inkę”, sanitariuszkę z oddziału podległego Zygmuntowi Szendzielarzowi „Łupaszce”.

- Pilecki to postać wybitna w naszej historii, łączy w sobie walkę z oboma okupantami, Niemcami i Sowietami. A „Inka”, która zginęła w wieku siedemnastu lat, bardzo dobrze przemówi do młodych ludzi. Oboje są dla nich wzorami godnymi naśladowania - mówi Kajetan Rajski. Podczas zajęć uczniowie usłyszą także m.in. o wychowaniu patriotycznym w II RP, które dało Polsce bohaterów podziemia wojennego i powojennego. Każda ze szkół otrzyma też pakiet publikacji związanych z żołnierzami wyklętymi.

Napływają już pierwsze zgłoszenia, nie tylko z Krakowa czy Tarnowa, ale także północy Polski, m.in. z Pomorza. Każda szkoła, która chciałaby uczestniczyć w projekcie „Sto na Sto!”, powinna wysłać zgłoszenie na: fundacjawykleci#@gmail.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski