Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rowerem do biura w samym sercu miasta [ZDJĘCIA]

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Tak za kilka lat będzie wyglądać rejon Dworca Głównego PKP w Krakowie
Tak za kilka lat będzie wyglądać rejon Dworca Głównego PKP w Krakowie Fot. Archiwum Skanska
Inwestycje. Przy ul. Pawiej powstanie pięć biurowców, w których będzie pracować do ośmiu tysięcy osób. Pierwsze dwa budynki zostaną oddane do użytku pod koniec przyszłego roku.

- Powstaje tu miejsce pełne życia, ze świeżą energią, z którego skorzystają nasi przyszli rezydenci i wszyscy krakowianie - mówił Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland podczas wczorajszej uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod kompleks biurowców powstający w sąsiedztwie Dworca Głównego PKP, Galerii Krakowskiej i Politechniki Krakowskiej.

W ramach inwestycji „High5ive” na początek stawiane są dwa budynki o łącznej powierzchni ok. 23,5 tys. metrów kwadratowych. - Prowadzimy zaawansowane rozmowy na temat najmu całej powierzchni - twierdzi Monika Tkacz, negocjator ds. leasingu w firmie Skanska. I podkreśla, że potencjalni najemcy będą mieć wiele udogodnień. Po raz pierwszy w budynku biurowym do dyspozycji wszystkich pracowników będzie konsjerż, który np. zamówi bilety na pociąg czy do teatru, zarezerwuje stoli w restauracji itp.

W budynku przy ul. Pawiej powstanie pierwsza w Krakowie kawiarnia dla rowerzystów ze specjalnymi stojakami na rowery. Skanska stawia na ten środek transportu przyznając, że specjalnie nie buduje ogromnych parkingów podziemnych dla samochodów, by pracujący w biurowcach korzystali z komunikacji miejskiej i rowerów. Na te ostatnie będzie kilkaset miejsc.

O nietypowym podejściu do jednośladów świadczy też to, że kamień węgielny na wczorajszą uroczystość został przywieziony specjalnie do tego zaprojektowanym rowerem cargo. Jednym z największych wyzwań jest budowa w samym centrum miasta. Utrudnieniem jest także to, że z jednej strony stawianych biurowców są tory kolejowe, z drugiej jeżdżą tramwaje i samochody. - Dlatego zaprojektowaliśmy specjalne, wzmocnione zbrojenie, dzięki któremu wygaszane są drgania. Osoby pracujące wewnątrz w ogólnie nie będą ich odczuwały - zapewnia Paweł Wizert, project manager „High5ive”.

Na czas budowy w ponad 70 miejscach zamontowano czujniki drgań, które stale monitorują zachowania stawianych biurowców jak i istniejących już w sąsiedztwie budynków. Odczyty z czujników są analizowane 24 godziny na dobę. - Budując nasze obiekty, nie chcemy niszczyć tego, co już stoi - tłumaczy Paweł Wizert.

Skanska przymierza się do realizacji kolejnych etapów inwestycji. Docelowo zaoferuje ok. 70 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski