Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rowerem przez powiat

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Rekreacja. W najbliższych latach w regionie wielickim ma przybyć ponad 100 km tras rowerowych. Największa tego typu sieć jest projektowana w gminach Niepołomice, Gdów i Kłaj, natomiast Wieliczka powinna zyskać wreszcie „rowerowe połączenie” z Krakowem.

Jeszcze w tym roku powinna ruszyć budowa Wiślanej Trasy Rowerowej, prowadzącej po wale wiślanym z Krakowa m.in. przez gminy Niepołomice i Wieliczka. Także na najbliższe miesiące zaplanowano rozpoczęcie wyznaczania rowerowej trasy EuroVelo11 (m.in. przez Niepołomice i Puszczę Niepołomicką). To inwestycje wojewódzkie. Małopolska zamierza wydać w tym roku na stworzenie w regonie zintegrowanej sieci tras rowerowych (I etap) ok. 60 mln zł.

Rozbudowę szlaków rowerowych planują też gminy, w dużej mierze z funduszy unijnych.

Wieliczka: do Krakowa po ulicy Winnickiej

Kraków - ul. Winnicka - centrum Wieliczki - Kampus Wielicki. Budowę takiej trasy rowerowej Wieliczka planuje wespół z Krakowem. Projektowany jest także szlak rowerowy, który połączy Kampus Wielicki (ul. Piłsudskiego) z Brzegami.

Wielicka sieć tras rowerowych ma powstać w ramach tego samego unijnego projektu, który zakłada parkingi w sysemie park&ride w Kokotowie i Węgrzcach Wielkich.

- Pod szyldem tego przedsięwzięcia wykonana zostanie budowa i przebudowa tras rowerowych umożliwiających skomunikowanie gminy z Krakowem. Powstaną szlaki ułatwiające poruszanie się rowerem w obrębie miasta oraz w gminie, a także ścieżki rowerowe do jazdy rekreacyjnej. Do 2020 roku w gminie Wieliczka ma przybyć w sumie 25 km tras rowerowych - informuje Justyna Kozioł z wielickiego magistratu.

Niepołomice: rowerem do szkoły i stacji PKP

W gminie Niepołomice mają powstać „wojewódzkie” trasy: po wałach wiślanych (18,7 km) oraz EuroVelo 4 i EuroVelo 11 (m.in. przez miasto i Puszczę Niepołomicką).

Gmina planuje natomiast budowę „unijnych” szlaków rowerowych (w latach 2017-2018) oraz w ramach „schetynówki”. Takich dróg ma być w sumie około ośmiu kilometrów.

- Gminne ciągi pieszo-rowerowe są projektowane od Alei Dębowej do stacji PKP w Staniątkach, na ulicy Jana Pawła II w Staniątkach, na ulicach Stawowej i Kolejowej w Podłężu, a także na niepołomickich ulicach Kwiatkowskiego, Płaszowskiej, Kolejowej i Suszówka, czyli na drodze do nowej Szkoły Podstawowej budowanej na osiedlu Jazy - wylicza Joanna Kocot z Urzędu Miasta i Gminy w Niepołomicach.

Gdów, Kłaj: pojedziemy przez Dolinę Raby

28 km - tyle szlaków rowerowych ma przybyć w gdowskim rejonie do 2018 roku w ramach projektu „Dolina Raby dla Krakowa i Małopolski”.

- Trasy pieszo-rowerowe zostaną poprowadzone po obu stronach Raby, począwszy od mostu na Zarabiu w Gdowie. Szlak prawobrzeżny powiedzie przez Podolany, Marszowice, Klęczanę oraz Jaroszówkę i połączy się z drogą powiatową w Nieznanowicach. Natomiast trasa lewobrzeżna poprowadzi m.in. przez Gdów i Marszowice - mówi Maciej Gibała z Urzędu Gminy w Gdowie.

Oprócz rowerowych wędrówek nad Rabą, wielbiciele jednośladów dostaną też możliwość bezpiecznej jazdy po drogach gminnych. Pasy dla rowerzystów powstaną na linii Bilczyce - Hucisko oraz Niegowić - Pierzchów.

- Na wszystkich trasach zostanie również urządzona podstawowa infrastruktura turystyczna. Będą to m.in. punkty postojowe z wiatami oraz miejsca piknikowe - mówi Maciej Gibała. Gmina Kłaj planuje wybudować w ramach „Doliny Raby” szlaki rowerowe o łącznej długości 35 km. Ponadto w obu nadrabskich gminach powiatu wielickiego powstaną także ścieżki rowerowe w ramach „wojewódzkiej” trasy VeloRaba.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski