Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rowerem przez Zielonki

Barbara Ciryt
Turyści na nowych szlakach rowerowych w okolicy Bibic i Woli Zachariaszowskiej
Turyści na nowych szlakach rowerowych w okolicy Bibic i Woli Zachariaszowskiej Michał Sośnicki
Rekreacja. Prawie 100 kilometrów szlaków turystycznych w gminie zostało odnowionych za blisko 4,5 mln złotych

Szlaki rowerowe w gminie Zielonki cieszą się wielkim zainteresowaniem. Ponad 84 km tras zostało odnowionych i oznakowanych, na 17 kilometrach poprawiono nawierzchnię, cześć szlaków wytyczono na nowo. Wszystko było realizowane w ramach projektu "Od Krakowa do Ojcowa - rowerem przez Zielonki". Powstała mapa z wszystkimi szlakami i przewodnik.

Projekt realizowany od ubiegłego roku kosztował 4 mln 477 tys. zł. Gmina zdobyła 3 mln 155 tys. zł unijnego dofinansowania.
Szlaki były odnawiane z myślą o mieszkańcach gminy i turystach. - Tutejsze tereny świetnie nadają się do jazdy dla zaawansowanych rowerzystów, jak i dla amatorów - mówi Grzegorz Fugiel, mieszkaniec gminy Zielonki, który jeździ z dziećmi po urokliwych trasach wśród pól, w sąsiedztwie pięknych zabytków, m.in. zamku w Korzkwi.

- Czasem wsiadając na rower zabieram aparat i fotografują stare kapliczki przy polnych drogach. Innym razem zatrzymuję się np. w Garlicy Murowanej, żeby zobaczyć jak pracownicy Uniwersytetu Rolniczego uprawiają winorośl, oglądam pozostałości zabudowań dworskich, albo podziwiam krajobrazy - mówi.

Krakusi, którzy zapuszczają się na tutejsze szlaki, z zachwytem oglądają Kraków z punktów widokowych usytuowanych na trasach.

- Przy sprzyjającej pogodzie mogą zobaczyć też Tatry. W ciągu jednego weekendu na szlakach rowerowych i pieszych naszej gminy pojawiają się setki turystów, ich liczba może dochodzić do tysiąca - zaznacza Bogusław Król, wójt gminy Zielonki. O poprawę szlaków prosili mieszkańcy, w tej sprawie pisali do gminy maile. Wójt Zielonek uznał, że kompleksowo wyremontuje te trasy.

Szefem projektu związanego z odnową szlaków został Piotr Zięcina. - Prace trwały od 2013 r. Robiliśmy nowe oznaczenia tras, na wielu zmienialiśmy nawierzchnię, wytyczyliśmy też nowe szlaki. Z ruchliwych dróg powiatowych przenieśliśmy niektóre szlaki na drogi lokalne, poprawiając bezpieczeństwo turystów, ale także urok szlaków, bo z terenów zabudowanych przenieśliśmy je w ciekawe przyrodniczo miejsca - mówi Zięcina.

Wskazuje, że na trasach powstały miejsca odpoczynku, z ławeczkami i stolikami, przy których rowerzyści mogą zjeść posiłek, na tablicach informacyjnych poczytać o ciekawych zabytkach lub z punktów widokowych podziwiać krajobrazy.

Zwieńczeniem projektu jest święto miłośników jednośladów z Małopolskim Gwiaździstym Zlotem Rowerowym. Zgłosiło się na niego ponad 700 rowerzystów. Mają do wyboru dwie trasy: 12 i 30 km. Początek w niedzielę o godz. 11 na boisku LKS Zieleńczanka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski