Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rowerzyści pod lupą. Wykroczeń nie brakuje

Marcin Warszawski
Andrzej Banaś / Polskapresse
O tym się mówi. Rozpoczął się sezon rowerowy, dlatego policjanci z drogówki przypominają cyklistom o podstawowych zasadach użytkowania roweru i poruszania się nim po drogach.

Zanim wsiądziemy na rower, warto sprawdzić, czy po przejechaniu kilkuset metrów nie grozi nam mandat.

Od lat jednym z najczęstszych wykroczeń, za które dostają mandaty krakowscy cykliści, jest brak oświetlenia. Z przodu rower musi mieć co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej.

Z tyłu natomiast – co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz czerwone światło pozycyjne.

– Rower musi być wyposażony również w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie- przeraźliwym dźwięku – przypomina Katarzyna Padło z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Szczególnie początkujący cykliści często zapominają, że chodnik to strefa przede wszystkim dla pieszych. Wyjątkowo można po nim jechać na rowerze w ekstremalnych warunkach pogodowych (ule­wny deszcz, śnieg, wiatr, gołoledź), opiekując się dzieckiem do lat 10 kierującym samodzielnie rowerem lub gdy zezwala na to znak „droga dla pieszych z dopuszczonym ruchem rowerów”.

Z chodnika można też korzystać, jeśli na przylegającej jezdni dozwolona prędkość jest większa niż 50 km/h, a jednocześnie chodnik ma więcej niż 2 metry szerokości. Jednak we wszystkich tych przypadkach rowerzysta ma obowiązek ustępowania miejsca pieszym, a na przejściach dla pieszych musi zsiadać z roweru.

Wśród niebezpiecznych praktyk na krakowskich ulicach jest również niewłaściwe korzystanie z kontrapasa na ulicach jednokierunkowych. Należy pamiętać, że kontrapas służy wyłącznie do jazdy „pod prąd”.

W przeciwnym razie nie tylko możemy doprowadzić do groźnej kolizji, ale musimy liczyć się z możliwością dostania mandatu. Trzeba też pamiętać, że w naszym mieście rowerzyści nie mogą poruszać się po wydzielonych dla komunikacji miejskiej oraz taksówek tzw. buspasach.

Policja apeluje do rowerzystów o zachowanie ostrożności i przestrzeganie przepisów.

Tylko w ubiegłym roku na krakowskich ulicach doszło bowiem do 342 zdarzeń z udziałem cyklistów, w których ponad 200 rowerzystów odniosło obrażenia.

TARYFIKATOR MANDATÓW DLA ROWERZYSTÓW

* Jazda rowerem po chodniku lub przejściu dla pieszych – 100 zł

* Przewóz dziecka do 7 lat bez dodatkowego fotelika lub siodełka – 50 zł

* Naruszenie przez kierującego rowerem obowiązku korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone – 50 zł

* Nieustąpienie pierwszeństwa pieszym na drodze dla rowerów i pieszych – 50 zł

* Jazda bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach – 50 zł

* Chwytanie się podczas jazdy innych pojazdów, na przykład autobusów – 100 zł

* Jazda chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy jest to zabronione – 50 zł

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski