MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozbiórka poszpitalnego budynku na Wesołej w Krakowie wstrzymana przez nadzór budowlany! Mieszkańcy: "mówiliśmy, że to jest samowolka"

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Rozbiórka budynku na Wesołej
Rozbiórka budynku na Wesołej Wojciech Matusik
Nadzór budowlany wstrzymał rozbiórkę jednego z budynków przy ul. Kopernika. Mieszkańcy zrzeszeni w Kolektywie Wesoła komentują: od początku uważaliśmy, że prace są nielegalne. Agencja Rozwoju Miasta Krakowa, która zagospodarowuje poszpitalne tereny twierdzi, że prowadziła rozbiórkę... "w dobrej wierze".

W długim budynku przy ul. Kopernika 19E przez lata znajdowały się szpitalne garaże i warsztaty. Zajmująca się zagospodarowaniem całego obszaru Wesołej Agencja Rozwoju Miasta Krakowa dwukrotnie ogłaszała przetarg na jego dzierżawę, ale chętnych nie było. W związku z tym miejska spółka zdecydowała o rozbiórce nieruchomości, która, co istotne, nie jest jak niektóre budynki na Wesołej, wpisana do rejestru zabytków. 7 marca br. wjechał tam ciężki sprzęt. Zaczęły się prace rozbiórkowe.

Pozwolenie na rozbiórkę budynku w lutym 2021 r. wydał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Odwołanie od niej wpłynęło do wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, który utrzymał ją w mocy.

Ale decyzja wojewody została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, a ten ostatecznie ją uchylił. Wyrok (tutaj jest jego pełna treść) zapadł w styczniu br., zatem na długo przed tym, jak na teren przy ulicy Kopernika 19E wjechał ciężki sprzęt i rozpoczęły się tam prace rozbiórkowe.

Na wyrok WSA powoływali się mieszkańcy, zrzeszeni w Kolektywie Wesoła, którzy na bieżąco monitorują zagospodarowanie poszpitalnych terenów. Od początku uważali, że w świetle wyroku rozbiórka jest nielegalna. ARMK przekonywała nas jednak początkiem marca, że o wyroku nie wie.

Sprawą zajął się Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Krakowie.

17 marca, powołując się na wyrok WSA, wstrzymał on rozbiórkę budynku przy ulicy Kopernika! - Tego samego dnia postanowienie zostało doręczone ARMK przez pracowników nadzoru budowlanego - twierdzi PINB. - Jak podkreślaliśmy od początku, rozbiórka jest zatem nielegalna - informują mieszkańcy.

Poprosiliśmy, by Agencja odniosła się do decyzji PINB. Czekamy na odpowiedzi.

Aktualizacja:

ARMK twierdzi, że do dziś wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego nie został spółce doręczony.

- Prowadziliśmy rozbiórkę w dobrej wierze na podstawie decyzji prezydenta, utrzymanej przez wojewodę małopolskiego - czytamy w stanowisku Agencji Rozwoju Miasta Krakowa. Jej przedstawiciele twierdzą, że jeszcze przed decyzją nadzoru budowlanego z 17 marca, ARMK "podjęła działania, zmierzające do wstrzymania prac rozbiórkowych". Zapewniają, że obecnie są prowadzone jedynie roboty zabezpieczające to, co jeszcze pozostało z nieruchomości na Wesołej.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozbiórka poszpitalnego budynku na Wesołej w Krakowie wstrzymana przez nadzór budowlany! Mieszkańcy: "mówiliśmy, że to jest samowolka" - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski