Rozdanie premiera

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

(INF. WŁ.) Leszek Miller zaskoczył wszystkich. Nowym ministrem rolnictwa został Adam Tański, który zastąpił Jarosława Kalinowskiego. Stanisława Żelichowskiego w resorcie środowiska zastąpił zaś Czesław Śleziak. - Chciałem wyrazić żal, że nie można kontynuować tej koalicji. Tak się nie musiało stać - powiedział premier, żegnając byłych współpracowników.

Adam Tański za Jarosława Kalinowskiego, Czesław Śleziak za Stanisława Żelichowskiego

   Wczoraj rano wszystko wskazywało jeszcze na to, że nowym ministrem rolnictwa będzie Roman Jagieliński, szef niewielkiego koła parlamentarnego PLD. - Obydwaj się zastanawialiśmy nad tym, czy będę dobrym kandydatem - powiedział Jagieliński, wychodząc z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Jednak już kilka godzin później okazało się, że premier ma innego kandydata na to miejsce. - Nowym ministrem rolnictwa będzie Adam Tański - ogłosił szef rządu. Tański ma doświadczenie w kierowaniu tym resortem. Był ministrem rolnictwa w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. Przez ostanie 10 lat kierował Agencją Własności Rolnej Skarbu Państwa. W Pałacu Prezydenckim Tański rotę przysięgi zakończył słowami "tak mi dopomóż Bóg".
   - Rozmawiałem z wieloma osobami, żeby poznać kilka kandydatur - stwierdził Leszek Miller pytany, czy proponował to stanowisko wcześniej Jagielińskiemu.
   Do rządu dołączył również poseł SLD Czesław Śleziak. Otrzymał tekę ministra środowiska.
   Premier podczas konferencji prasowej nie chciał jednoznacznie powiedzieć, jakim zapleczem będzie dysponował w Sejmie. - Koalicja większościowa będzie tworzyła się dla danego celu - oświadczył, gdy padło pytanie, czy zamierza współpracować z PLD, PBL i SKL.
   Jeden z działaczy SKL-u ujawnił, że liderzy tego ugrupowania rozmawiają z szefem PBL Wojciechem Mojzesowiczem o połączeniu ich partii. - Te negocjacje nie mają związku z sytuacją w rządzie i koalicji. Rozmowy są prowadzone od pewnego czasu, bo jest naturalne, że członkowie koła woleliby być liczniejsi, a nawet woleliby mieć klub - twierdzi Ireneusz Niewiarowski, szef koła SKL. Jednak cześć posłów twierdzi co innego. - To, że Tański został ministrem rolnictwa, oznacza, że Artur Balazs (szef SKL - red.) wszedł w układ z rządem - przekonuje Ludwik Dorn, szef Klubu Parlamentarnego PiS. - Nie jestem związany z żadnym ugrupowaniem. Jestem bezpartyjny - oświadczył Adam Tański, pytany o związki z SKL-em.
\* \* \*
   Premier zapowiedział, że z rządu odejdą działacze PSL. - W chwili rozpadu koalicji takie ugrupowanie albo samo się wycofa z rządu albo musi być wycofane - stwierdził Miller. Zapowiedział, że wkrótce spotka się z wiceministrami z "rozdania" PSL-owskiego i podziękuje im za pracę.
   Kilka godzin wcześniej wicewojewodów pochodzących z PSL wezwał na rozmowę minister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Janik. Minister poinformował ich o odwołaniu.
\* \* \*
   Pierwszym zadaniem, jakie postawił sobie nowy minister rolnictwa, jest uspokojenie nastrojów w rolnictwie, stabilizacja sytuacji i przygotowanie rolników do wejścia do UE. Natomiast nowy minister środowiska zapowiedział, że będzie się kierował filozofią zrównoważonego rozwoju. Podkreślił, że złotówka wydana na edukację ekologiczną zwraca się stosunkowo najszybciej.
\* \* \*
   Komentując powołanie nowych ministrów, lider PO Maciej Płażyński podkreślił, że są oni fachowcami. Wątpi on jednak, czy "starczy sił politycznych na forsowanie trudnych i bardzo kosztownych spraw związanych na przykład z wsią".
   Według wiceprezesa PSL Eugeniusza Kłopotka, powołanie Tańskiego "świadczy o cichym wsparciu SKL" oraz o tym, że "ośrodek władzy powoli przenosi się do Pałacu Prezydenckiego". Powołanie Śleziaka to - zdaniem Kłopotka - bardzo dobry wybór.
   Szef klubu PiS Ludwik Dorn twierdzi, że nominacja Tańskiego stanowi sygnał, iż szef SKL-RNP Balazs "z jakąś grupą osób wchodzi w układ rządzący", a także "skłania do myślenia, że między Leszkiem Millerem a Aleksandrem Kwaśniewskim naprawdę zawarto bardzo daleko idące porozumienie".
   Natomiast Roman Giertych (LPR) jest zdania, że obie nominacje dowodzą, iż Miller nie znalazł "nawet kawałka zaplecza parlamentarnego rządu, dlatego zasadny jest wniosek o samorozwiązanie Sejmu".
   Wiceprzewodniczący Samoobrony Krzysztof Filipek powiedział, że jego partia dokona oceny Tańskiego na podstawie tego, jak poradzi sobie z trudnymi problemami rolnictwa. Natomiast Śleziak jest odpowiednią osobą.
   Według szefa Kółek Rolniczych Władysława Serafina, Tański jest dobrym partnerem do rozmów.
    (RAD, PAP)

Do odwoŁania


   Na stronie internetowej PSL można znaleźć wykaz urzędników państwowych, rekomendowanych przez PSL. Lista zawiera nazwiska 33 osób - część z nich już straciła posady, innych czeka to w najbliższym czasie.
   Ministrowie
   Jarosław Kalinowski - wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi
   Stanisław Żelichowski, minister środowiska
   Wiceministrowie
   Czesław Siekierski - wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi
   Kazimierz Gutowski, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi
   Andrzej Kosiniak-Kamysz - wiceminister zdrowia
   Zenon Kosiniak-Kamysz - wiceminister spraw wewnętrznych i administracji
   Maciej Leśny - wiceminister gospodarki, pracy i polityki społecznej
   Marek Szymoński - wiceminister infrastruktury
   Tadeusz Sławecki - wiceminister edukacji narodowej i sportu
   Marek Staszak - wiceminister sprawiedliwości
   Tadeusz Steckiewicz - wiceminister skarbu państwa
   Piotr Urbankowski - wiceminister obrony narodowej
   Szefowie urzędów centralnych
   Aleksander Bentkowski - prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
   Jan Kołtun - zastępca kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych
   Jan Kopczyk - prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
   Grzegorz Młynarczyk - wiceprezes Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa
   Ryszard Ochwat - zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
   Jerzy Witold Pietrewicz - prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
   Mirosław Pietrewicz - prezes Rządowego Centrum Studiów Strategicznych
   Jerzy Putkiewicz - zastępca głównego inspektora nadzoru budowlanego
   Zbigniew Strzelecki - wiceprezes Rządowego Centrum Studiów Strategicznych
   Przemysław Szustakiewicz - wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych
   Antoni Tarczyński - wiceprezes Agencji Rynku Rolnego
   Wicewojewodowie
   Jerzy Borowiec - wicewojewoda śląski
   Andrzej Durka - wicewojewoda zachodniopomorski
   Wacław Dziendziel - wicewojewoda dolnośląski
   Jolanta Fedak - wicewojewoda lubuski
   Andrzej Harężlak - wicewojewoda małopolski
   Wojciech Jankowiak - wicewojewoda wielkopolski
   Sławomir Juszczyk - wicewojewoda łódzki
   Stanisław Kochanowski - wicewojewoda pomorski
   Jan Łopata - wicewojewoda lubelski
   Kazimierz Surowiec - wicewojewoda podkarpacki

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo