Rozlicz się z fiskusem: przychody zagraniczne

SMOL
TARNÓW. Dziś kolejna z rozmów poświęconych rozliczeniom podatkowym, które emitowane są również na antenie Radia RDN-Małopolska. Akcję prowadzimy wspólnie z Centrum Handlowym "Max" w Tarnowie, gdzie w weekendy można skorzystać z pomocy przy wypełnieniu zeznań podatkowych.

Tematem z pewnością budzącym duże zainteresowanie i emocje jest rozliczenie przychodów osiągniętych za granicą.

Nasz specjalista, Beata Gawron z biura rachunkowego "Adrem", rozwieje dziś nasze wątpliwości w tej kwestii.

- Wiele osób spośród tych, którzy od kilku lat pracują za granicą, podejmuje decyzję o powrocie do Polski. Często pojawiają się u nich wątpliwości, gdzie w związku z tym powinni rozliczyć swoje dochody. Podstawową zasadą jest to, że osoby mające miejsce zamieszkania na terenie Polski, podlegają opodatkowaniu w Polsce od całości swych dochodów, bez względu na to, gdzie zarabiają. Następnie trzeba ustalić warunki, jakie należy spełnić, aby osoba mogła się rozliczyć w Polsce.

Co to za warunki?

- Będą to: posiadanie przez podatnika w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych (tzw. ośrodek interesów życiowych) albo przebywanie podatnika w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Jeżeli już ustalimy, jak obowiązek podatkowy nas dotyczy, to w przypadku dochodów zagranicznych kolejnym krokiem jest analiza umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta z państwem, w którym uzyskaliśmy dochody. Przepisy w różny sposób regulują opodatkowanie uzyskanych dochodów. W następnej kolejności musimy ustalić zasady opodatkowania dochodów zagranicznych.

W jaki sposób to zrobić?

- Mamy tu dwie możliwości. Po pierwsze metoda wyłączenia z progresją - metoda ta polega na tym, że łączymy dochód z Polski z dochodem osiągniętym w innym państwie. Dla całego naszego dochodu obliczamy, według właściwego wzoru stopę podatku należnego. Tę obliczoną nową stopę podatku stosujemy dla ustalenia podatku należnego od dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce. Najogólniej rzecz biorąc, stosuje się ją w przypadku dochodów zwolnionych na podstawie stosownej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Umowy takie Polska podpisała na przykład z Chorwacją, Francją, Grecją, Słowacją, Niemcami, Wielką Brytanią, Włochami, Węgrami, Turcją i Ukrainą.

Jaka jest druga metoda?

- Metoda odliczenia podatku zapłaconego za granicą - w Polsce podatek zapłacony za granicą podlega odliczeniu od podatku obliczonego od łącznych dochodów uzyskanych w roku podatkowym, krajowych i zagranicznych. Metodę tę stosujemy do dochodów, co do których umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie nakazuje stosować metody wyłączenia z progresji oraz do dochodów podatników, którzy mieszkając w Polsce, uzyskują dochody włącznie poza Polską, w kraju z którym Polska nie zawarła stosownej umowy. Według niej rozliczamy dochody uzyskane m.in. w Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Holandii i Rosji.

Pensje i rozliczenia zagraniczne wyrażane są w walutach obcych państw. Rozliczenie sporządzamy natomiast w złotówkach. Jak rozwiązać ten problem?

- Dochody uzyskane za granicą i zapłacony tam podatek wykazujemy w załączniku PIT/ZG. W wypełnia się odrębnie dla każdego państwa uzyskania dochodu. Wartości wyrażone w walutach obcych należy przeliczyć na złotówki według kursów z dnia otrzymania lub postawienia o dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług podatnik korzystał. Jeśli osoba nie korzysta z usług banku, przychody te przelicza na złotówki po średnim kursie NBP z dnia uzyskania przychodu.

Opr. (SMOL)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie