Rozlicz się z fiskusem: ulga prorodzinna

SMOL
TARNÓW. Akcja "Dziennika Polskiego" i Centrum Handlowego "Max".

Dziś kolejny z artykułów poświęconych rozliczeniom podatkowym, które emitowane są również na antenie Radia RDN Małopolska. Akcję prowadzimy wspólnie z Centrum Handlowym "Max" w Tarnowie, gdzie w weekendy można skorzystać z pomocy przy wypełnieniu zeznań podatkowych.

Dziś o uldze prorodzinnej. Dopiero od kilku lat kwotę podatku można pomniejszyć ze względu na wydatki ponoszone z tytułu wychowywania dziecka lub dzieci. Nasz ekspert, pani Beata Gawron z biura rachunkowego "Adrem", jeszcze raz przedstawi dokładnie to zagadnienie.

Kilka słów przypomnienia o istocie ulgi?

- Prawo do ulgi z tytułu wychowywania dzieci, czyli tzw. ulgi prorodzinnej, przysługuje podatnikowi podatku dochodowego od osób fizycznych, który uzyskuje dochody opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Ulga ta przysługuje na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego podatnik:

- wykonywał władzę rodzicielską

- pełnił funkcję opiekuna prawnego, o ile dziecko z nim zamieszkiwało lub

- sprawował opiekę nad dzieckiem poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Jakiego rodzaju jest to ulga?

- Ulgę tę odliczamy od podatku. Za rok 2009 ulga ta na jedno dziecko wynosi 1.112,04 zł. Kwota taka przysługuje tylko wtedy, gdy dziecko jest wychowywane cały rok. W roku 2009 zmieniła się przede wszystkim zasada obliczania tej ulgi. Jest ona odliczana proporcjonalnie, tzn. za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym dziecko pozostawało pod opieką rodzicielską, opieką prawną lub w rodzinie zastępczej. Za każdy pełny miesiąc kwota odliczenia wynosi 92,67 zł. Ma to zastosowanie przede wszystkim do dzieci urodzonych w trakcie roku. Na przykład na dziecko urodzone we wrześniu będzie można odliczyć ulgę za cztery miesiące, a osoby, które rodzicami zostały w grudniu, pomniejszą swój podatek o kwotę ulgi tylko za jeden miesiąc.

Najczęściej nad dzieckiem opiekę sprawuje oboje rodziców. Czy oboje mogą skorzystać z ulgi?

- Odliczenie ulgi prorodzinnej dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych. Kwotę tę mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej. Z odliczenia może również skorzystać osoba utrzymująca pełnoletnie dziecko, ale pod pewnymi warunkami. Jednym z nich jest nieuzyskiwanie przez dzieci dochodów przekraczających określony limit. Istotną zmianą wprowadzoną w ramach tej ulgi jest również konieczność podania numeru Pesel dziecka, a w przypadku jego braku - imienia, nazwiska oraz daty urodzenia dziecka. Jednocześnie zaznacza się, za jaki czas przysługuje podatnikowi odliczenie.

Jakie dokumenty należy przedstawić?

- W przepisach nie wskazano konkretnych dokumentów, które poświadczałyby prawo do ulgi prorodzinnej. Zatem jako dowód można przedstawić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy a nie jest sprzeczne z prawem. Dowodami takimi mogą być przykładowo: akt urodzenia dziecka, wyroki sądów, zaświadczenia z instytucji pomocy społecznej i inne.

Opr. (SMOL)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie