Rozliczenia sprzedaży nieruchomości

Redakcja
Z dniem 1 stycznia 2009 roku weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotyczące rozliczania transakcji sprzedaży nieruchomości. Czego te zmiany dotyczą?

Ekspert wyjaśnia

- Podatników obowiązują teraz trzy tryby rozliczeń. Wszystkie uzależnione od momentu nabycia nieruchomości. Wyróżniono trzy cezury czasowe, dla nieruchomości kupionych: do dnia 31 grudnia 2006 r.; między 1 stycznia 2007 a 31 grudnia 2008; po 1 stycznia 2009 r. W każdym z tych trzech systemów obowiązuje zasada, że podatnik nie będzie płacił żadnego podatku, jeżeli sprzeda nieruchomość po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Najpełniejszą ulgę mają podatnicy, którzy zdążyli nabyć nieruchomość do dnia 31 grudnia 2006 r i będą ją teraz zbywać. Dla nich podatek wynosi 10 proc. od przychodu.
W tej grupie osób możliwe jest całkowite zwolnienie z podatku, nawet gdy nieruchomość sprzedana zostanie przed upływem 5 lat, pod warunkiem zgłoszenia urzędowi, że pieniądze pochodzące ze zbycia w czasie dwóch lat od momentu przeprowadzenia transakcji przeznaczone zostaną na nabycie innej nieruchomości mieszkalnej. Takie oświadczenie należy złożyć fiskusowi w ciągu 14 dni od daty spisania aktu notarialnego.
W przypadku gdy podatnik w ciągu dwóch lat od sprzedaży nieruchomości nie wyda wszystkich pieniędzy na inny cel mieszkaniowy, będzie zobowiązany do złożenia korekty zeznania, w którym wykazał tę transakcję, i do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę. Odsetki będą naliczane od następnego dnia po upływie pierwotnego terminu płatności, do dnia zapłaty podatku włącznie.
Na jakich zasadach będą płacić podatek osoby, które kupiły nieruchomość między 1 stycznia 2007 a 31 grudnia 2008 roku?
- Dla nich podatek w wysokości 19 proc. liczony będzie nie od przychodu, lecz od dochodu. Podstawą obliczenia podatku będzie dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości a kosztami. Podatek będzie tym wyższy, im wyższy okaże się dochód ze sprzedaży, a wydatki na cele mieszkaniowe niższe w relacji do przychodu.
W rozliczeniach (po zakończeniu roku podatkowego - do 30 kwietnia), dochodu pochodzącego z odpłatnego zbycia nieruchomości nie będzie się łączyć z dochodami z innych źródeł. Z przysługującej do końca 2008 r. ulgi meldunkowej podatnicy będą mogli skorzystać jeszcze przy sprzedaży nieruchomości w 2009 r., pod warunkiem że w zbywanej nieruchomości byli zameldowani wcześniej przez okres przynajmniej 12 miesięcy.
Co czeka tych, którzy kupią dom lub mieszkanie po 1 stycznia 2009 roku, a później będą je sprzedawać, zanim upłynie 5 lat chroniących przed płaceniem podatku?
- Przy sprzedaży zapłacą podatek w wysokości 19 proc. od dochodu. Jednak i w tej grupie osób możliwe będzie całkowite zwolnienie z podatku przy wcześniejszej sprzedaży, pod warunkiem że w ciągu 2 lat pieniądze z transakcji przeznaczone zostaną na inne cele mieszkaniowe.
Dokończenie za tydzień
Rozmawiała: Danuta Orlewska
Ewa Maliszczak
Radca prawny specjalizujący się w obrocie nieruchomościami, członek Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie