MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozmawiali o pustyni

SYP
KLUCZE. Przeszło siedemdziesiąt osób wzięło udział w konferencji inaugurującej projekt "Czynna ochrona kompleksu priorytetowych siedlisk napiaskowych w obszarze Natura 2000 na Pustyni Błędowskiej".

Podczas konferencji inaugurującej projekt "Czynna ochrona kompleksu priorytetowych siedlisk napiaskowych w obszarze Natura 2000 na Pustyni Błędowskiej".

Zakres rozpoczynającego się przedsięwzięcia omówiła Agnieszka Walnik, kierownik projektu "Pustynia Błędowska". Realizacja całego projektu ma potrwać do listopada 2014 r. Obecnie trwa przygotowanie terenu do wprowadzenia zabiegów ochrony czynnej, czyli wykrywania i usuwania niewypałów oraz niewybuchów. Niewypały mają być poszukiwane na terenie pustyni obejmującym 400 ha na terenie użytku ekologicznego "Pustynia Błędowska", który ma powierzchnię 684 ha i jest w całości położony w obszarze Natura 2000. Pracami zostanie objęty cały liczący 300 ha teren prac oraz licząca 100 ha tzw. strefa buforowa, obejmująca dojście i dojazd do tego terenu. Rozpoczęła się także inwentaryzacja przyrodnicza i przygotowywanie ekspertyz naukowych. Kolejnym etapem ma być czynna ochrona siedlisk napiaskowych, czyli ręczne lub mechaniczne karczowanie drzew, zagajników i zarośli wraz z wywiezieniem drewna i oczyszczeniem terenu. Elementem projektu jest także wykonanie i prowadzenie strony internetowej, organizacja konferencji międzynarodowej i serii warsztatów, a także opracowanie, edycja i publikacja podręcznika ochrony siedlisk napiaskowych, uruchomienie Pustynnego Centrum Informacji oraz utworzenie dwóch ścieżek edukacyjnych wraz ze stanowiskami demonstracyjnymi. Jest to największy projekt unijny realizowany obecnie w powiecie olkuskim. Przypomnijmy, że złożony przez władze gminy Klucze projekt otrzymał dofinansowanie z unijnego programu "Life+". Szacuje się, że całkowity koszt projektu wyniesie 2 mln 594 tys. euro, z czego 50 proc. kosztów pokryje unijna dotacja z programu "Life+", 45 proc. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, a 5 proc. ma stanowić wkład własny gminy Klucze.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele Zespołów Jurajskich Parków Krajobrazowych Śląska i Małopolski, wojska, PTTK, Polskiego Klubu Ekologicznego i Towarzystwa Ornitologicznego, a także radni, sołtysi, pracownicy samorządowi i nauczyciele. - Program Natura 2000 w gminie Klucze jest przykładem spójności interesów samorządu oraz środowisk związanych z ochroną przyrody i krajobrazu - mówił wójt Kazimierz Ścieżko.

Podczas konferencji powołano zespół lokalnej współpracy do opracowania planu zadań ochronnych dla Obszaru NATURA 2000 "Pustynia Błędowska". Pracę zespołu ma nadzorować Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska z Krakowa. O tym, jaki jest stan siedlisk przyrodniczych na Pustyni Błędowskiej mówił dr Wojciech Mróz z Instytutu Ochrony Przyrody PAN.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski