Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa Kroniki. Nie rozumiem ataków lidera Alarmu Smogowego

Rozmawiała Agnieszka Maj
Witold Śmiałek, doradca prezydenta miasta Krakowa ds. jakości powietrza
Witold Śmiałek, doradca prezydenta miasta Krakowa ds. jakości powietrza FOT. ANDRZEJ BANAŚ
– Dlaczego po tym, jak objął Pan funkcję doradcy w sprawie smogu, w magistracie spadła liczba wniosków o dofinansowanie do wymiany pieców?

– Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Zależy, jak się analizuje te dane. W I kwartale rzeczywiście liczba wniosków spadła, natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę okres od października 2014 do marca 2015, czyli ostatnie półrocze, to liczba wniosków wzrosła: z 1364 do prawie 1400 w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Co istotne, w tamtym okresie ,,uchwała antysmogowa” nie była unieważniona przez sąd.

– Czy podjął Pan jakieś działania, aby zwiększyć tempo wymiany pieców?

– Tempo składania wniosków jest w mojej opinii dalekie od oczekiwanego. Dlatego chcemy je przyspieszyć. Weryfikujemy możliwości finansowania alternatywnych wobec węglowych, i korzystnych cenowo źródeł zaopatrzenia w ciepło i energię, np. pomp ciepła. Analizowane są też możliwości podniesienia progu dochodowego uprawniającego do otrzymania dofinansowania zwiększonych kosztów w wyniku wymiany źródła ogrzewania.

– Dlaczego nadal w budynkach komunalnych działają piece na węgiel?

– Z naszych danych wynika, że pod koniec stycznia tego roku. w budynkach komunalnych funkcjonowało ponad 370 pieców węglowych i kotłowni na węgiel. Ich całkowita likwidacja planowana jest do 2018 roku. W tym i ubiegłym roku na likwidacje palenisk w tych budynkach zostało przeznaczone łącznie 2,3 mln zł.

– Pan Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego uważa, że urzędnicy mówią mieszkańcom, że nie wiadomo, jaki będzie los uchwały antysmogowej nakazującej likwidację pieców do 2018 roku.

– Bez rozstrzygnięcia NSA nikt nie może definitywnie stwierdzić, jaki będzie dalszy los ,,uchwały antysmogowej”. Niemniej pan prezydent Jacek Majchrowski stoi na stanowisku, że działania związane z likwidacją źródeł niskiej emisji są jednym z najważniejszych priorytetów obecnej kadencji. Nie wyobrażam sobie więc, żeby urzędnicy mogli oficjalnie wyrażać inne zdanie.

– Jak się Panu układa współpraca z Andrzejem Gułą z Krakowskiego Alarmu Smogowego?

­ – W tak ważnej społecznie kwestii potrzebne jest wspólne działanie koalicji ludzi dobrej woli. Dlatego co najmniej niezrozumiałe jest jego ostatnie zachowanie i ataki zarówno wobec mojej osoby, jak i na urząd miasta. Tego typu zachowanie stawia pod znakiem zapytania szczerość jego intencji. W dalszym ciągu widzę możliwość współdziałania z innymi działaczami Krakowskiego Alarmu Smogowego.

– Podobno tak naprawdę jest Pan zainteresowany innym rodzajem kariery politycznej niż doradca?

– Gdyby faktycznie tak było, nie decydowałbym się na przyjęcie funkcji doradcy ds. smogu, która ze swej natury jest niezwykle trudna, można wręcz określić ją jako karkołomną wizerunkowo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski