Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa Kroniki

Redakcja
FOT. ARCHIWUM PRYWATNE
FOT. ARCHIWUM PRYWATNE
- Od środy w Państwa placówkach rozpoczynają się pionierskie warsztaty finansowe dla wychowanków domów dziecka. Ile dzieci z nich skorzysta?

FOT. ARCHIWUM PRYWATNE

ANNA CZARNIK, dyrektorka Centrum Administracyjnego nr 1 Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 1 w Krakowie

- W ramach Centrum Administracyjnego nr 1 funkcjonuje pięć placówek, w których przebywa 60 dzieci w wieku od 3 do 20 lat. Na warsztaty wytypowaliśmy 25 osób powyżej 15. roku życia, czyli młodzież wkraczającą wkrótce w dorosłe życie. Kampania społeczna "Finansowi saperzy, czyli rozbrajająco szczerze o pieniądzach" realizowana będzie przez doradców finansowych z Gemini Polska w całej Małopolsce.

- Dlaczego takie szkolenia są potrzebne dorastającym wychowankom domów dziecka?

- Nasi podopieczni nie mieli szansy wynieść żadnej wiedzy o finansach z rodzinnych domów. Nasze placówki mają na celu jak najlepsze przygotowanie dzieci do dorosłego życia. Zadanie to realizujemy od momentu przyjęcia ich do placówki. Staramy się, aby dzieci zdobyły jak najlepsze wykształcenie i w przyszłości zarabiały na swoje utrzymanie. Motywujemy je do nauki szkolnej, ale podstawową rzeczą są umiejętności społeczne, sztuka radzenia sobie w życiu. Nasi wychowawcy nie są jednak specjalistami finansowymi. Dlatego ta pionierska kampania społeczna wydaje mi się fantastyczna. To, co powiedzą dzieciom specjaliści, może lepiej do nich trafić i coś z tych szkoleń wyniosą.

- Jak do tej pory wyglądała sytuacja dzieci opuszczających placówki opiekuńcze?

- Bardzo różnie. W moich placówkach nie ma zbiorowego żywienia, młodzież uczestniczy na co dzień w robieniu zakupów artykułów żywnościowych, środków czystości i innych. Dzieci, pod okiem na- szych wychowawców, prowadzą samodzielne gospodarstwa domowe. Mają już pewną orientację w gospodarowaniu pieniędzmi. W tradycyjnych placówkach kontaktu z gotówką mają niewiele. Nie mają więc pojęcia, ile co kosztuje. Dlatego zdarza się, że dzieci - opuszczając dom dziecka - nie potrafią sobie zaplanować wydatków tak, by starczyło im na cały miesiąc. Potem nawet w połowie miesiąca brakuje im na podstawowe rzeczy, przychodzą do nas i mówią o problemach.

- Czego będą się uczyć wychowankowie na warsztatach finansowych?

- Dzieci mają poznać historię pieniądza, dowiedzą się, jak zakłada się konto w bankach, czym jest ubezpieczenie, kredyt. Będzie też z nimi realizowany program "Od świnki skarbonki po giełdę". Doradcy podpowiedzą im, jak zaoszczędzić na realizację marzeń. Wychowankowie dowiedzą się również, ile będzie ich kosztować wynajęte mieszkanie i jak gospodarować pieniędzmi. Poznają też tajniki bezpiecznego kupowania przez internet. Wszystkie tematy zaproponowane przez Gemini Polska są przemyślane.

- Na razie dzieci są pod waszym parasolem ochronnym. Czy taka tematyka je zainteresuje?

-- Sądzę, że tak. Zresztą wypowiedziom specjalistów prowadzących warsztaty będą się przysłuchiwać wychowawcy. Będą odnotowywać ważne informacje i co pewien czas wrócą do nich z dziećmi. Być może nawet wychowawcy będą musieli w sposób bardziej prosty, zrozumiały przepracować dane zagadnienie. Większość naszych wychowanków to przecież dzieci uczęszczające do szkół zawodowych. Do nich trzeba mówić bardziej przystępnym językiem.

Rozmawiała ANNA AGACIAK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski