Rozmowa z dr hab. inż. Sylwestrem Taborem, prof. UR, Prorektorem ds. Dydaktycznych i Studenckich UR

mat. prasowe
Jakie są najbardziej perspektywiczne kierunki kształcenia w dobie dynamicznie zmieniającego się zapotrzebowania na rynku pracy?

W całym świecie szybko wzrasta zapotrzebowanie na odnawialne zasoby biologiczne, w tym biomasę wykorzystywaną na cele żywnościowe i nieżywnościowe. Kurczące się zasoby środowiskowe, w tym głównie zasoby wodne, wymuszają prowadzenie zrównoważonej gospodarki tymi zasobami. Dlatego już dzisiaj gospodarka potrzebuje specjalistów z zakresu technologii oraz inżynierii produkcji i przetwórstwa surowców pochodzenia biologicznego. Surowców odnawialnych, spełniających standardy jakościowe i wymogi technologiczne gałęzi przemysłowych, w których są wykorzystywane.

Jestem przekonany, że kierunki kształcenia umożliwiające absolwentom osiągnięcie wiedzy, umiejętności i kompetencji w zakresie technologii i inżynierii produkcji oraz przetwórstwa biosurowców, racjonalnego nimi gospodarowania i wielokierunkowego wykorzystania – to kierunki perspektywiczne. Nasz Uniwersytet posiada pełną gamę takich kierunków.

Czy kształcenie studentów w zakresie biogospodarki to już konieczność?

Biogospodarka obejmuje wiele gałęzi wytwórczych i usługowych, w tym sektor rolniczy, leśny i żywnościowy. Stanowi złożony system, którego podstawowymi elementami są biosurowce, bioprocesy, biotechnologia, bioinżynieria i w konsekwencji bioprodukty. Nadrzędnym celem działania tego systemu jest racjonalne wykorzystanie potencjału wytwórczego do produkcji odnawialnych zasobów biologicznych oraz dalsze przekształcanie tych zasobów i powstających w procesie ich przetwarzania odpadów w produkty użyteczne. Bioinnowacje i wysoki poziom rozwoju biogospodarki zmniejsza uzależnienie od zasobów odnawialnych oraz sprzyja ograniczaniu emisji szkodliwych substancji. Umożliwia zatem realizację celów ekonomicznych przy pełnym poszanowaniu ochrony środowiska naturalnego. Dlatego kształcenie specjalistycznych kadr dla biogospodarki musimy uznać za konieczne.

W jaki sposób uczelnia przyciąga kandydatów na studia? Czym się wyróżnia na tle innych krakowskich uczelni?

Hasło „Z NATURY NAJLEPSI” traktujemy jako zobowiązanie, dlatego w ofercie dydaktycznej Naszego Uniwersytetu dominują specjalistyczne kierunki kształcenia związane ze środowiskiem naturalnym człowieka. Ich duża różnorodność jest odpowiedzią na zapotrzebowanie płynące z rynku pracy, na którym dominują przedsiębiorstwa małe i średnie.

Działania w zakresie dydaktyki są ściśle związane nie tylko z ukierunkowanym rozwojem badań i bazy laboratoryjnej, ale także z intensywną współpracą z przedsiębiorcami. Wielu spośród nich jest zapraszanych na wykłady oraz oferuje miejsca praktyk i staży dla studentów. Nasz Uniwersytet charakteryzuje także stwarzanie warunków do kreowania własnych inicjatyw przez studentów. Centrum Kultury i Kształcenia Ustawicznego stanowi swoistą kuźnię talentów, gdzie studenci organizują imprezy i dokształcanie dla swoich koleżanek i kolegów, przy znaczącej współpracy z absolwentami.

Czy w ofercie edukacyjnej Uniwersytetu Rolniczego pojawiły się jakieś nowości?

Kształcenie specjalistyczne zawsze wiąże się z poszerzaniem oferty dydaktycznej. W obecnym roku akademickim pojawia się bioinżynieria zwierząt i sztuka ogrodowa oraz międzynarodowe studia drugiego stopnia na kierunku ogrodnictwo.

Jakie są perspektywy uzyskania zatrudnienia po ukończeniu kierunków oferowanych przez Uniwersytet Rolniczy. Czy uczelnia wspiera swoich absolwentów?

Pomimo tego, że nosimy nazwę Uniwersytet Rolniczy, to kadry kształcimy nie tylko dla rolnictwa. Nasi absolwenci pracują w gospodarstwach i przedsiębiorstwach produkujących artykułu pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, w przedsiębiorstwach przemysłu spożywczego oraz w przedsiębiorstwach wytwarzających środki produkcji niezbędne dla produkcji rolniczej i spożywczej, a także w wielu gałęziach usługowych, bezpośrednio lub pośrednio związanych z rolnictwem. Spotykamy ich w oświacie oraz administracji państwowej i samorządowej. Coraz większa liczba naszych absolwentów z powodzeniem prowadzi własną działalność gospodarczą. Tak szerokie możliwości zatrudnienia naszych absolwentów wynikają z elastycznego modelu kształcenia, opartego na kształceniu inżynierskim.

Czy uczelnia jest w stanie zapewnić miejsca w domach akademickich dla wszystkich studentów, zgłaszających takie zapotrzebowanie?

Obecnie w akademikach zapewniamy miejsca dla blisko 1900 studentów. Wysoki standard, sympatyczna atmosfera i przy tym stosunkowo niskie ceny sprawiają, że liczba wniosków jest znacznie wyższa. Wnioski te kierują do nas nie tylko studenci Naszego Uniwersytetu, ale praktycznie – studenci wszystkich krakowskich uczelni. Priorytetem jednak zawsze pozostaje zapewnienie miejsc zamieszkania dla studentów pierwszego roku.

Jak wygląda system pomocy materialnej? Czy jest możliwe uzyskanie stypendium już od pierwszego roku studiów?

Dzisiaj student może otrzymać stypendium już od pierwszego roku studiów i to z różnorodnych źródeł. A zatem zarówno stypendium socjalne, jak i stypendium dla najlepszych studentów. Studentom Naszego Uniwersytetu oferujemy także stypendium z własnego funduszu stypendialnego, stypendium Fundacji Uniwersytetu Rolniczego i wiele innych.

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3