Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowne butlonosy

Redakcja
Z raportu z badań butlonosów, przeprowadzonych przez Vincenta M. Janika z Uniwersity of St. Andrews (Wielka Brytania) wynika, że zwierzęta te uczą się nawzajem nowych dźwięków. Okazuje się, że każdy delfin w stadzie ma swój specyficzny gwizd, tak jakby było to jego własne "imię", które jest powtarzane przez inne delfiny podczas "rozmowy".

Każdy ma swój specyficzny gwizd, tak jakby było to jego własne "imię"

 Żyjące na wolności delfiny butlonosy porozumiewają się zindywidualizowanymi, ustalonymi dźwiękami - "imionami", których uczą się od siebie nawzajem - twierdzą naukowcy na łamach najnowszego numeru tygodnika "Science".
 Janik zgromadził 258 minut nagrań, zawierających 1719 pojedynczych dźwięków zarejestrowanych za pomocą 6 podwodnych mikrofonów. Okazało się, że każde ze zwierząt obserwowanej grupy gwiżdże w sobie tylko właściwy sposób. Stanowi to sygnał wywoławczy. Osobnik, do którego taki gwizd jest kierowany, po około 3 sekundach odgwizduje w ten sam sposób, "potwierdzając", iż rozpoznaje, kto do niego "mówi".
 Rezultaty badań Janika wskazują na to, że delfiny butlonosy to jedyne ssaki nieczłekokształtne, które utrzymują indywidualne interakcje za pomocą dźwięków.

(PAP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski