Rozmowy przy "okrągłym stole" przyniosły tylko obietnice. Pracownicy huty wciąż żyją w niepewności

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Na spotkaniu w krakowskim magistracie padły obietnice przywrócenie do pracy wielkiego pieca, który został wygaszony pod koniec listopada ubiegłego roku. Nikt jednak nie potrafił podać daty, kiedy miałoby to nastąpić.

WIDEO: Krótki wywiad

„Okrągły stół” został zorganizowane zostały z inicjatywy Prezydenta Jacka Majchrowskiego w reakcji na wstrzymanie pracy wielkiego pieca oraz stalowni w krakowskim oddziale huty.

Według przedstawicieli spółki blisko połowa z 800 pracowników, których bezpośrednio dotknęło wygaszenie wielkiego pieca została w Krakowie. Ponad 300 z nich zostało przekierowanych do pracy w walcowniach, a ponad 100 pracuje przy utrzymaniu instalacji wielkiego pieca i stalowni w należytym stanie technicznym umożliwiających szybki restart pieca.

Blisko 300 pracowników z Krakowa dojeżdża do pracy w hucie AMP w Dąbrowie Górniczej, a dla około 100 osób przewidziano tzw. urlop postojowy, podczas którego otrzymują wynagrodzenie obliczone na podstawie porozumienia zawartego z organizacjami związkowymi.

Na obrady zostało zaproszonych ponad 100 osób, w tym przedstawiciele rządu na czele z wicepremierem Jarosławem Gowinem oraz minister rozwoju Jadwigą Emilewicz, przedstawiciele władz miasta, województwa oraz zarządu firmy ArcelorMittal, a także reprezentanci związków zawodowych oraz firm współpracujących z kombinatem.
To pierwsze tego typu spotkanie, w którym wzięli udział wszyscy przedstawiciele zainteresowanych stron. Przyjęta formuła „okrągłego stołu” miała zapewnić możliwość przeprowadzenia dialogu, w którym każdy z uczestników dyskusji miał szanse poznać aktualne i rzetelne informacje oraz stanowisko pozostałych stron.

Minister rozwoju widzi dobre sygnały

Według Jadwigi Emilewicz w ciągu ostatnich dwóch miesięcy z europejskiego rynku stali płyną dobre sygnały wskazujące na coraz większe zapotrzebowanie na stal. Wskazując na decyzję ArcelorMittal o wznowieniu pracy wielkiego pieca w Hiszpanii oceniła, że jest to zapowiedź dobrych informacji dla Krakowa.

- Liczymy na to, że wielki piec w Krakowie wznowi swoją pracę - podkreśliła szefowa resortu rozwoju i zapowiedziała bezpośrednie rozmowy w najbliższym czasie z przedstawicielami koncernu. Ma do nich dojść na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Na spotkaniu obecny był też Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
- Rząd był i jest w ciągłym dialogu z zarządem Arcelor Mittal. Zdajemy sobie sprawę z sytuacji na rynku stalowym międzynarodowym – dlatego podjęliśmy wiele starań na rzecz tego, by europejski przemysł stalowy nie utracił konkurencyjności. Podczas rozmów z zarządem Arcelor Mittal – przekonywaliśmy naszych partnerów, by poczekali na zmianę koniunktury – i ona następuje, sytuacja na ryku stali się poprawia, liczymy na to, że skłoni to do powtórnego uruchomienia wielkiego pieca, co może stać się bardzo szybko - mówił Jarosław Gowin.
Minister przypomniał, że rząd przyjął regulacje, na które przemysł czekał: chodzi o wypłatę rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych, to w sumie 900 mln zł rocznie.

To nie koniec inwestycji w hutę

Czesław Sikorski, wiceprezes zarządu ArcelorMittal Polan również zwrócił uwagę na to, że widać oznaki pewnego ożywienia.
- Ale według Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, z którą się zgadzamy, nie jest ono trwałe. Wygląda na to, że nasi klienci i dystrybutorzy uzupełniają zapasy po przerwie świąteczno-noworocznej. Naszym zdaniem w przypadku budownictwa sprzyjają temu także warunki pogodowe, czyli wyjątkowo ciepła zima. Chcę także zaznaczyć, że nie przestaliśmy inwestować w krakowską hutę. Do tej pory zainwestowaliśmy w niej blisko 4 mld zł. Musicie państwo pamiętać, że w tym oddziale poza instalacjami wielkiego pieca i stalowni, które zostały tymczasowo zatrzymane, cały czas pracują cztery pozostałe zakłady: walcownia zimna, walcownia gorąca, koksownia i zakład energetyczny - mówił Czesław Sikorski.

Z kolei Krzysztof Wójcik, przewodniczący NSZZ Pracowników AM podkreślił, że w dalszym ciągu uważa, iż decyzja o wyłączeniu wielkiego pieca trzy miesiące temu była zła.
- Najbardziej ucierpieli na tym pracownicy. Dojazd 80 km w jedną stronę jest dla nich bardzo uciążliwy i wpływa negatywnie na ich zdrowie. Dochodzi do tego stres. Z dojazdami praca tych osób trwa nawet do 14 godzin dziennie - mówił Krzysztof Wójcik.

Przewodniczący NSZZ Pracowników AM zwrócił również uwagę na sytuację w Niemczech.
- U naszego zachodniego sąsiada w hutnictwie zatrudnionych jest 84 tys. pracowników. Władze państwowe z kanclerz Merkel zadbali o to, by tamtejsi hutnicy nie doświadczyli takich wstrząsów w związku z kryzysem na rynku stali, jak my - dodał Krzysztof Wójcik.

Kraków może stracić na wygaszeniu pieca

Ograniczenie produkcji w hucie nieodłącznie idzie w parze ze zmniejszeniem zatrudnienia oraz spadkiem zamówień na usługi i produkty w tej branży oraz branżach pokrewnych. Według opinii ekspertów likwidacja jednego miejsca pracy w hutnictwie oznacza redukcję sześciu miejsc pracy w zakładach kooperujących, a to już może generować znaczne problemy społeczno-gospodarcze nie tylko w Krakowie, ale także na poziomie regionalnym i krajowym. Krakowska huta ma bowiem na lokalną i krajową gospodarkę duży wpływ, poczynając od generowania PKB poprzez podatki, a kończąc na rozwoju innowacyjnych projektów, zarówno w branży hutniczej, metalurgicznej, jak i w branżach pokrewnych. Tym samym gospodarka Krakowa może odczuć negatywne skutki wstrzymania pracy wielkiego pieca.

Wygaszenie wielkiego pieca w krakowskim oddziale huty spowodowały przede wszystkich czynniki makroekonomiczne: coraz większa nadwyżka produkcji stali na rynku polskim i europejskim, napływ tanich wyrobów hutniczych z importu czy rosnące koszty związane z cenami energii elektrycznej oraz wzrostem opłat za emisję dwutlenku węgla.

Z powodu wygaszenia wielkiego pieca, Kraków - zgodnie z wyliczeniem urzędników - może stracić od 10 do 40 mln zł wpływów z podatku PiT i CIT.

Wideo

Materiał oryginalny: Rozmowy przy "okrągłym stole" przyniosły tylko obietnice. Pracownicy huty wciąż żyją w niepewności - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

s
stary krakus
17 stycznia, 21:19, Gość:

Związkowcy niepotrzebni- do zwolnienia.

JUZ DAWNO BYLO WIADOME,ZE MITAL BEDZIE LIKWIDOWAL HUTE PAN KILIAN SIEDZIAL I DALEJ CHYBA SIEDZI W NADZORCZEJ HUTY...BIEZE LADNA PENSJE I DLATEGO CMIL LUDZI ROZNYMI OPOWIASTKAMI CHOCBY OBECNY PROSTOKATNY STOL...ZERO ustalen duzo ogolnikow aby ludzi nie denerwowac...ta malutka P.MINISTER...TO LEPIEJ NIE MOWIC.....WSZYSCY MYDLA OCZY ABY DLUZEJ NIC NIE ROBI I BAC PENSJE...hindusowi to na reke......a NOWAK JUZ DAWNO MIAL CHRAPKE NA POHUTNICZE TERENY...OCZYWISCIE ZA FRIKO....podobnie bylo w MIELCU CO TAKA PERELKE SPRZEDALI A RESZTE TO SOBIE PODPOWIEDZCIE.....PO CO TYLE LUDZI GROMADZIC ILE BRYK NPRZYJECHALO A NAM PITOLA CIEMNOTE O SMOGU...przeciez tramwajem nie przyjecali...ja swygasilem kominek i jest mi zimno....ludzi podgladaja dronami...gorzej jak za komuny.......szoda slow...lud glupi to kupi...?NIE WSZYSCY

r
res
17 stycznia, 13:51, Sodom i gomora:

Niech Was Bog broni przed nowym rozpaleniem pieca !Pracowalem kiedys na koksowni .Wszystkie barierki z rur siatki ogrodzeniowe i- metalowe czesci ustawione obok przejsc itp.po dwuch latach byly wymieniane !!!Powod?- zzeraly to gaz i pyly koksownicze i z wielkiego pieca !!!Przezylem ale :o chorobach nie mowi sie publicznie !

dalej truje koksownia, ocynkownia itd

G
Gość

Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : https://wyspakobiet.eu/monia25

G
Gość

Związkowcy niepotrzebni- do zwolnienia.

G
Gość
17 stycznia, 13:56, Krakauer:

Jak najszybciej zlikwidowac slady po hucie, a ludnosc odeslac do domow.

17 stycznia, 17:16, GRZEG:

Coś ci wyjaśnię "Krakauerze", o ile jesteś w stanie pojąć. Ta tzw. ludność to KRAKOWIANIE!

To nie krakauer, ci już są w podeszłym wieku, wielu z nich już nie żyje. Podobnie jak ci ludzie którzy osiedlili się w Nowej Hucie, już tych jest tez niewielu.

Jest rok 2020 granica między NH a Krakowem już dawno się zatarła. Nikt normalny nie myśli już takimi kategoriami.

E
Eko

Dosyć smogu w Krakowie tysiące ofert pracy spawaczy hutnicy znajdą praca Oby nie przy produkcji plastiku jak Niepołomicach

G
GRZEG
17 stycznia, 13:56, Krakauer:

Jak najszybciej zlikwidowac slady po hucie, a ludnosc odeslac do domow.

Coś ci wyjaśnię "Krakauerze", o ile jesteś w stanie pojąć. Ta tzw. ludność to KRAKOWIANIE!

G
Gość

budowa nowoczesnej walcowni gorącej blachy w Sendzimirze była błędem wymuszonym przez polityków ale skoro jest już walcownia to należy zlikwidować produkcję stali jak najszybciej a inwestować tylko i wyłącznie w przetwórstwo blachy !!!

P
PolakPatriota

poki pisokomuchy rzadza to zaden okragly stol w niczym nie pomoze - ceny energiu nie spadna na tyle, zeby cokolwiek oplacalo sie produkowac w hucie. Tak to jest gdy pisokomusze s[wulgaryzm]... ratuja gornikow kosztem innych.

G
Gość

Zlikwidować hutę, zrekultywować i teren zalesić. Zrobić wschodnie zielone płuca Krakowa.

G
Gość

Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : https://wyspakobiet.eu/monia25

K
Krakauer

Jak najszybciej zlikwidowac slady po hucie, a ludnosc odeslac do domow.

S
Sodom i gomora

Niech Was Bog broni przed nowym rozpaleniem pieca !Pracowalem kiedys na koksowni .Wszystkie barierki z rur siatki ogrodzeniowe i- metalowe czesci ustawione obok przejsc itp.po dwuch latach byly wymieniane !!!Powod?- zzeraly to gaz i pyly koksownicze i z wielkiego pieca !!!Przezylem ale :o chorobach nie mowi sie publicznie !

G
Gość

Pawel.Brawo moze wielki piec zostanie odpalony i wróci normalność .Niechce mi się wierzyc ze huta w krakowie przynosiła straty.Trzeba trochę dołożyć do stalowni i produkować, apropo ochrony środowiska mieszkańcy krakowa obwiniali hutę za jakość powietrza w Krakowie i co surowcowa stoji a jakość powitrza tragiczna moze komuś da to do myślenia. Pozdrawiam hutnik konwertora z Krako wa.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3